YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ermenistan uçağı neden indirildi?
16 Ekim 2012 14:50
 

Geçen hafta Rusya’dan Suriye’ye harp malzemesi taşıdığı için bir Suriye uçağı Esenboğa Havaalanına indirilmiş ve uçaktki askeri malzemelere el konulmuştu. Türkiye’deki gizli Baasçılar veya Baasçı olmamakla birlikte hükümeti ya da yeni devleti yıpratmak için Baas politikalarını benimsemeyi bile tercih edenler, olay duyulur duyulmaz kararlarını vermişlerdi: “İstihbaratı CIA ve NATO vermişti.” Çünkü bunlara göre milli istihbarat bu tür işleri beceremezdi. “Uçağın indirilmesine kızan Rusya, Türkiye’ye verdiği gazı kesecek ve soğuk kış günlerinde vatandaş donacak”tı. Suriye ve Rusya bile rahatsızlık belirten bir açıklama yapmadan içimizdeki kadim dostları onlar adına konuşmuşlardı. Üstelik fena halde gaza gelerek konuştular.

“Suriye uçağından bakın ne çıktı?” başlıklı yazımızda “gaza gelmemelerini” hatırlatmıştık.  O yazıda, şu konuya dikkat çekmiştik: “14 Ekim’de Türkiye’ye gelseydi Beşşar Esad sonrası Suriye konuşulacaktı. Şu sıralar Ankara’nın eli güçlü olduğu için Putin, ziyareti erteleyerek Suriye’de savaşı tırmandırıp Rusya’nın elini daha da güçlendirip o şartlarda pazarlık yapmak için ziyareti ertelemişti. Ankara, Suriye uçağına yaptığı bu operasyonla Putin’in gerçek yüzünü ortaya koydu. Kimin eli daha güçlü onu gösterdi. Şimdi Putin daha alttan almak zorunda kalacak. Zamanı uzattıkça kaybı da artacak. Bu gelişme aslında İran’a da bir mesaj veriyor. Suriye konusunda İran’da, mevcut tutumunu sürdürdükçe Ortadoğu’daki yeni dönemden daha fazla zarar görecektir.”

Bizimkilerin görmek istemediği gerçekleri bilen Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Moskova’nın ipine sarılan Türkiye’deki Baas dostlarını fena halde zor ve mahcup duruma düşüren bir açıklama yaptı. Lavrov, açıklamasında “Hiç kimsenin Türk-Rus ilişkileri hakkında endişelenmemesi gerektiğini, bu olayın iki ülke ilişkilerini etkilemeyeceğini belirtti.” Türkiye’deki gözünü muhalefet bürümüş olan, gerçekleri görmeme konusunda yeminli kesim Lavrov’un “kriz yok” açıklamasından hiç hoşnut olmadılar. Mesela Rusya, uçak indirme olayını gerekçe göstererek Türkiye’ye atıp tutsa, Ankara’yı tehdit etse idi bizdeki muhalefet buna bayram edecekti. Ama Rusya, Türkiye’yi karşısına almasının kendisi için hiç de yararlı olmayacağını biliyor. Ve gerçekçi davranıyor.

15 Ekim’de ise bu defa Ermenistan uçağı Erzurum Havaalanı’na indirildi. Uçaktan olumsuz bir şey çıkmadı. Moskova’dan gelen uçakta çuvallayan arkadaşlar, Ermenistan uçağına daha temkinli yaklaştılar. Allahtan “Ermenistan bize savaş açarsa ne hale geliriz” türlü bir analiz yapmadılar. Umarım gerçekleri anlamaya başlamışlardır.

Peki Ermenistan uçağı Erzurum’a niçin indirildi?

Ermenistan, Azerbaycan’la arasında ihtilaf konusu olan Dağlık Karabağ’daki Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açmak istiyor. Azerbaycan ise havaalanının açılmasına karşı çıkıyor ve“Ermenistan, Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açarsa biz de vururuz” diyor. Eğer Ermenistan havaalanını uçuşa açarsa, Türkiye, Ermenistan’a hava sahasını kapatabilir. Ayrıca, bunun da ötesinde Bakü ve Ankara bu konuda ortak hareket etmek üzere anlaşmış durumdalar. Eğer Erivan Hocalı Havaalanı’nı uçuşa açacak olursa Türkiyede askeri müdahalede bulunabilir.

Ankara bu konudaki kararlılığını ortak dostlar vasıtasıyla Erivan’a ulaştırıyor. Ancak Türkiye’nin nüfuzunun güçlenmesini istemeyenler Ermenistan’a coşku vererek Erivan’ın hata yapmasını ve Türkiye ile arasında kriz çıkarmasını teşvik ediyorlar. Maksat Ermenistan’ın yeni bir havaalanını devreye sokması değil. Türkiye-Azerbaycan-Ermenistan arasında yeni bir problem çıkarıp, Şam yönetimini rahatlatmak için Ankara’nın dikkatlerini Ermenistan’a çekmek. Fakat Ankara, bu tür numaralara karşı tecrübeli ve hazırlıklı..

İki ülkenin milli ordularının yanında Türkiye-Azerbaycan ortak silahlı gücü kurulması için bir süredir çalışma yürütülüyor. Yaklaşık 23 bin askerden oluşacak bu ortak ordunun üçte biri Türkiye’nin Ermenistan sınırında gerisi ise Azerbaycan’ın Ermenistan sınırında ve diğer kritik bölgelerde görev yapacak.

Suriye’ye giden Ermenistan uçağının indirilmesi ile Ankara, Ermenistan’a verdiği mesajın dozunu bir kademe daha arttırmış oldu. Ermenistan uçağının indirilmesindeki esas amaç, Suriye’ye yardım gönderilmesinden çok Erivan’ı Karabağ politikasından caydırmak gibi görünüyor. Ankara Erivan’ı hata yapmaması konusunda ciddi şekilde bir kez daha ikaz etmiş oldu.

Söz konusu Havaalanı, 1992 kışında Ermeni askerlerinin 600’den fazla Azeriyi öldürerek katliam yaptıkları Hocalı şehrinde yer alıyor. O dönemde havaalanı askeri amaçlı kullanılmış ve sivil Azerilerin ölümlerinin daha da artmasına sebep olmuştu. Tıpkı Rusya gibi Ermenistan da uçak işini büyütmek istemedi ve bunu “rutin bir işlem” olarak değerlendirdi.

Suriye’de zalim Baas rejimine destek verenler, diktatörlüğün sonunun geldiğini görüyorlar. Bu şartlarda neye mal olursa olsun Beşşar Esad’ı desteklemek gibi bir tutumları olmaz.

Türkiye, ağır kış şartları bastırmadan önce yani Aralık ayına kadar Şam diktatörünün devrilmesini öngörüyor. Devrilecek Baas rejimi ile kendi çıkarları da tehlikeye girecek ülkeler ise Baas sonrası Suriye’de pazarlık gücünü yüksek tutmak için Türkiye’yi uğraştıracak işler çıkarabiliyorlar. Böylece Yeni Türkiye’nin gücü ve gücünün boyutlarını test etmiş oluyorlar. Türkiye bu güne kadar oynanan oyunları başarıyla bertaraf etti. Bundan sonrakileri de rahatlıkla aşacağından kuşkumuz yok.

Yeni Türkiye’nin en büyük şanssızlığı, ayarı bozuk tutarsız ve çapsız bir muhalefet anlayışının sürmesi ve bir tarafta da kompleksli bir medyaya sahip olması. Bu iki hastalıklı durum birbirini besliyor. Gerçeklerle yalanların ayırt edilmesi zorlaşıyor.

Baksanıza “Bülent Ecevit, milletvekili seçilen Merve Kavakçı’yı milletin meclisinden kovarak darbeyi önlemiş”miş. Bunlar yakında Süleyman Demirel’i de demokrasi kahramanı ilan ederlerse hiç şaşırmam. Çünkü Demirel de 28 Şubat’a destek olarak darbeyi önlediğini söylüyordu?

Sahi arkadaşlar 28 Şubat’ın kendisi zaten “DARBE” değildi; değil mi? Kusura bakmayın. Ben hafızamı kaybettim de..

Alper TAN

16.10.2012

 

Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
yorumum
 // aintp
s.aleyküm sizi uzn zamandır takip ediyorum son derece isabetli yorumlarınızı taktirle karşılıyorum ve ruhucanımla tebrik ediyorum kanal a yı herkez bilmiyor iki gün evvel ülke tv deki rahmetli özalımızın başına gelenleri duydukça çok üzüldüm trt ye çıkıp orada bunları konoşmak daha çok vatandaşın öğrenmesi daha iyi olmazmı taktir sizindir başarılarınızın devamı dileği ile rabbim maddi manevi korusun amin allahümme amin...
14 Kasım 2012 03:14