YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ergenekon davası Türkiye’de neleri etkiler?
08 Eylül 2008 15:40

Bir önceki yazımda çok genel olarak 1908’den 2008’e Türkiye’de Ergenekon yapılanmalarından bahsetmiştim. Bu yazıda Ergenekon davasının Türkiye’deki muhtemel neticelerinden söz etmek istedim.
 
Başka kimler yargılanabilir?
Ergenekon davasının en az 5-6 yıl sürebileceğini belirtmiştik. Davanın ilerleyen süreçlerinde Türkiye’de tahmin bile edilemeyen çok önemli isimlerin de yargılanabileceğini söylemek mümkün.


Siyaset ve iş dünyası yeniden şekillenebilir:
Yine bu dava sürecinde ortaya çıkacak olan şok edici gerçekler nedeniyle siyaset başta olmak üzere, iş dünyası ve medya yeniden şekillenebilir. Ergenekon teşkilatı içinde yönetici veya taraf olarak yer almış olan siyasetçiler bu zeminden çekilmek zorunda kalabilir, yargı önüne çıkarılabilir.


Yine Ergenekon yöneticisi, taraftarı, sponsoru veya destekçisi iş adamları sahip oldukları konumları yitirebilir, yargılanarak cezaevine girebilir. Aynı şey medya patronları ve yöneticileri için de söz konusu olabilir.


Ergenekon’un ne kadar faili meçhulü(!) var:
Ergenekon Teşkilatının faaliyete başladığı 1957 yılından bu yana geçen yarım asırda, Türkiye’de 40 binden fazla faili meçhul olayın olduğu tahmin ediliyor. İddianameye bakılacak olursa inanması güç hadiseler gerçekleştirilmiş. Şimdi insan sormadan edemiyor. Acaba bu teşkilatın planları ile gerçekleştirilmiş olan faili meçhul hadisenin sayısı ne kadardır?


Yani bu ülkede, 50 yıllık süreçte her yıl ortalama bin civarında faili meçhul(!) olay yapılmış. Bu masum millete bütün bunlar neden reva görülmüştür. Bunları kimler planlamıştır, hangi amaçla yapılmıştır? Yapanlar, yaptıklarının hesabını milletin huzurunda vermelidir, verecektir.    


Bunların aydınlanması gerektiği gibi başka şeylerin de aydınlanması gerekiyor. Mesela iş dünyası içinde muteber ve vatanperver adamlar olarak görünüp de kısa zaman içinde servetini ahlaki ve meşru olmayan yollarla onlarca kat, hatta bazıları yüz kattan fazla nasıl arttırdıklarını topluma anlatmak zorundalar.


Devletten ücret alan terörist liderler!..
Topluma terör örgütü lideri veya yöneticisi olarak gösterilen bazı kişilerin nasıl olup da devletten ücret veya emekli maaşı aldıkları, sorumluları tarafından izah edilmeli. Bir yandan terör üzerinden toplumu ve siyaseti yönlendirmeye çalışanların nasıl olup da öbür taraftan terör örgütü liderleri ile taktiksel işbirliği içinde oldukları açığa çıkarılmalı. Askerimizi polisimizi şehit ettirenle, şehitleri sözüm ona sahiplenip şehidin naşı üzerinden siyasi veya ideolojik çıkar elde etmeye çalışanlar deşifre edilmeli.


Bir taraftan taktiksel olarak üniter devlet, ulus devlet savunması yapıp diğer taraftan üniter devleti parçalamak için Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Laik-Anti laik çatışması ve kutuplaşması planlayanlar topluma gösterilmeli. Sivrisinek öldürürken duyulan acı kadar bile acı hissetmeden bu vatanın evlatlarını katledip sonra da faili meçhul süsü vererek ülkeyi karıştıranlar cezasız bırakılmamalı.


Eğer bunlar yapılabilirse on yıllardır sürdürülen sistematik toplumsal operasyonlar neticesi suni olarak oluşturulmuş olan, aslında tam başarı da elde edemeyen toplumsal kutuplaşma senaryoları, tamamen akim kalacak. Ortaya dökülen gerçekler herkesin kendini sorgulaması ve özeleştiri yapmasına yol açacak. Böylece zayıflamış olan sosyal bütünlük, kardeşlik, dayanışma ve devlete bağlılık daha da güçlenebilecektir.


Kullanma tarihi geçmiş siyaset ve siyasetçilerin sonu:
CHP gibi her hayırlı işe muhalefet etmeyi görev telakki eden siyasi partiler, Deniz Baykal gibi Ergenekon avukatları, Doğu Perinçek gibi siyasi provakatörler siyaset sahnesinde yer bulamayacak, seçmenden destek göremeyecektir. Önümüzdeki süreçte, CHP tipi partilerin, Baykal türü liderlerin fazla bir siyasi ömrünün kalmadığını söylemek artık önemli bir tahmin sayılmamalı.


Devletin önemli kurumlarının süzgecinden 3-4 kontrolden geçtikten sonra iddianameye giren belgelere dayanan dava hızla yürüyor. Dosyalar, kendi alanında uzman onlarca görevliden teşekkül ettirilmiş titiz bir ekip tarafından tekemmül ettiriliyor. Burada savcı Zekeriya Öz sembol isim. Herkesin görevlilere ve yargıya yardımcı olmak için elinden geleni yapması gerekiyor.


Türkiye parlayan yıldız:
Türkiye bünyesindeki zararlılardan kurtulmak için kanını, midesini ve bağırsaklarını temizlemeye çalışmaktadır. Bunu hakkıyla başardığı zaman içerde de dışarıda da çok daha güçlü ve etkili olacaktır. Bu gün Kafkaslar’da, yarın Orta Asya’da ve Ortadoğu’da gelişen ve gelişebilecek olaylara el koyabilmek ve tarihi günlerdeki gibi ve hatta ondan daha etkin olmak için bu kaçınılmazdır. Şu an Dünya siyaseti yeniden şekilleniyor. Küresel santrancı kim daha iyi oynarsa o başarılı olacak. Bu aşikar. Türkiye ise oyunu şu ana kadar son derece başarılı oynadı. Yarından daha da umutluyuz.


Ergenekon’un patronu rahat durur mu?
Davayı akim bırakmak, sabote etmek için resmi ve sivil kesimlerden, içerden ve dışardan gelebilecek müdahalelere karşı da tedbirli olmak gerekiyor. 1957’den bu yana Ergenekon’un gerçek patronu olan Washington, Türkiye’de kullandığı bu NATO oluşumunun dağıtılmasını önlemek için elinden geleni yapacaktır.


Ergenekon ve patronu ne yaparsa yapsın ok yaydan çıkmıştır. Artık Ergenekon, dönüşü olmayan bir yoldadır. Bu yol ise çıkmaz yoldur. Bu noktada ABD’ye düşen en mantıklı iş “Yeni Ankara”yı kabullenmek, onun düşmanlığından uzak durmak. Washington, “Yeni Türkiye”nin düşmanı olmanın kendine hiçbir şey kazandırmayacağını ama çok şey kaybettirebileceğini bilmem ne zaman anlayacak? Washington bunu anlar veya anlamaz. Bu, kendi bileceği iş. Ancak onlar anlasa da anlamasa da “Yeni Ankara”nın yolundan dönmeyeceği kesin.


Yolu açık olsun..
28.08.2008


 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.