YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Emasya, Sivilleşme Ve Hürriyet
25 Şubat 2008 14:04
Türkiye, demokratikleşme ve sivilleşme anlamında hızlı adımlarla ilerliyor. Bu süreç ilerledikçe şimdiye kadar ülkemizin sanal korkularla nasıl oyalandığı ve bunun milletimize ve devletimize nelere mal olduğu daha iyi anlaşılacak. Ülkenin bağımsızlığı ile birlikte demokrasinin gelişmesi ve özgürlüklerin artması milletin önünü açacak, ufkunu genişletecektir. Türkiye yeni yeni gerçek gücünü anlamaya başlamıştır. Ülkemizin gerçek gücü sınırlarıyla mahdut değildir. Önümüzdeki süreçte bu konu daha iyi anlaşılacaktır. Çevremizde gelişen bir yığın olumsuz hadiselere rağmen yaşadığımız süreç çok büyük fırsatları da beraberinde sunmaktadır. Zaman, toplumlara bu tür dönemleri çok sık göstermez. Gerçeklere gözlerinizi kapatırsanız kendinize gece yaparsınız, fırsatları iyi değerlendirirseniz güneşten yararlanırsınız. Gök, gürültülü ama kara bulutların ardında parlayan bir güneşin de olduğunu unutmayalım. Ama gözünü açmayanların gecesi bitmez. Kerkük odaklı gelişmelere bu şekilde bakmakta fayda var.
***
76 yıl boyunca Menemen olayı bahane edilerek Anadolu insanı dövülmeye ve cezalandırılmaya çalışılmıştır. Güdümlü bir esrarkeşin melun provakasyonu üzerinden resmi politikalar yapılmıştır. Çok şükür ki geçen ay yayınlanan resmi bir belge ile bu yalan ve iftira balonu patlamış, Türkiye'nin gözü de açılmıştır. Önemli bir kurumumuzun, Menemen olayından sonra, olayın saptırılarak rejimi koruma amaçlı kullanılmasına dönük hazırlanan düzmece belgelere atıfta bulunarak hala savunmaya çalışması neticeyi değiştirmez. Ben, tarihçilere ve araştırmacılara menemen olayının mahkeme dosyalarına ulaşmalarını ve tüm belgeleri incelemelerini tavsiye ederim. Hatta ilgili kumrumuz bu dosyada yer alan belgeleri sansürsüz olarak tarihçilerin ve araştırmacıların tetkikine sunarsa kafalardaki soru işaretleri de ortadan kaldırılır. Bu olayı gerçekten "şeriat isteyenler" yaptılarsa biz de anlarız.
***
17 Ocak günü dikkatlerden kaçan çok ilginç ve önemli bir manşet vardı. Hürriyet gazetesinin manşeti "ASKERİN TATBİKAT HASSASİYETİ" diyordu. Hürriyet, haberinde "İstanbul'da Birinci Ordu Komutanlığı'nın emrinde bulunan 52'nci Tümen bünyesindeki EMASYA birliği tatbikat hazırlıklarına başladı. Tatbikatı gösteri ve mitinglerin en önemli adresi olan Çağlayan Meydanı'nda yapmayı planlayan komuta kademesi, tanklı toplu birliklerin, medyaya yansımasından ve görüntülerin yanlış anlaşılmasından endişe ettiği için hukukçulardan görüş alıyor." diyordu. Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel haberin yayınlandığı gün Hürriyeti yalanladı. Fakat Hürriyet bu yalanlamaya kulağını kapattı ve hiç görmedi. Acaba gazete bu bilgileri hangi askeri kaynaktan aldı? En dikkat çekici konu şu: Acaba çağlayan meydanında bir gösteri ve miting yapıldığında EMASYA birimi bunlara tank ve topla müdahale etmeyi düşünüyor da bunun tatbikatını mı yapmak istiyormuş? Bizim bildiğimize göre tank ve top savaşta düşmana karşı kullanılır da onun için öğrenme gereği duyduk.
Birileri, yapmaya cesaret edemediği psikolojik harekatı Hürriyetin manşetinden yapmaya çalışıyor olmasın.
Şimdi meslektaşlarımıza ve ilgili makamlara bazı şeyleri hatırlatmak/sormak ve düşünmelerini tavsiye etmek istiyorum. EMASYA (Emniyet Asayiş Yardımlaşma) hangi ihtiyaçtan doğmuştur?
EMASYA'nın yetkileri nelerdir.
Bu düzenleme Anayasa ve yasalara uygun mudur?
Demokratik ülkelerde bu tür oluşumlar var mıdır?
EMASYA'nın bazı yetkilerinin süre sınırı var mıdır ve bu sınırlamalara uyulmuş mudur?
EMASYA ile bağlantılı birimler şimdiye kadar kaç milyon vatandaşımızı fişlemiştir?
Bunlar kimlerdir.
EMASYA'nın devam etmesini kimler niçin istiyorlar?
Bu antidemokratik ve hukuka aykırı oluşumun tasfiye edilme zamanı hala gelmemiş midir?
Son soru: Hürriyet gazetesi bu tuhaf haberi ve ilginç başlığı sizce niçin atmıştır.
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.