YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ekmeleddin Bey kimin ihsanı?
19 Haziran 2014 14:59

Bu yaz yine sıcak ve hareketli geçecek. Bunun en önemli sebepleri içerdeki cumhurbaşkanı seçimi ve komşularımızda gelişen ve bizi de doğrudan etkileyen, ilgilendiren hadiseler..

2011 milletvekili seçimlerinde % 50 oy almış olan Ak Parti’nin ülkeyi kutuplaştırdığını iddia eden CHP ve MHP, cumhurbaşkanını bir çatı olarak gördüklerini anlattılar ve herkesi temsil eden birini ortak aday göstereceklerini belirttiler. Dinleyince kulağa hayli hoş geliyordu. Türkiye’ye çatı arayan bu iki parti, kapı kapı dolaştılar. Ak Parti dışında BDP, BBP, DSP, İP, ÖDP, TOBB, TÜSİAD, TESK, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, çeşitli vakıflar, dernekler, kuruluşlar ile günlerce görüşmeler yaptılar. Amaç neydi Türkiye’ye çatı aday bulmaktı.

Sonunda ne oldu?

Bu kadar kuruluşla görüştüler ama isim konusunda CHP’de 4 kişiyle karar verdiklerini itiraf ettiler. Yani milyonların gözünü boyamak için haftalarca şov yaptılar. Ama bir sihirbaz edasıyla sundukları adayı belirlerken, içerde önceden görüştükleri kimseciklere sormadan danışmadan açıkladılar.

Açıklanan “çatı” aday Ekmeleddin İhsanoğlu, aslında 2010 yılının Şubat ayından bu yana ısıtılmakta olan bir isimdi. Bu gerçek yaklaşık 4 yıldır yazılıp, konuşuluyordu. O günün şartlarında seçimin 2012’de olma ihtimali de bulunduğu için bir buçuk sene önceden çalışmalar başlamıştı. Hatta 2010 yılında Ankara ve İstanbul’da bu isim için faaliyet yürütmek üzere ofisler tutulduğu da biliniyordu. Yani ortada fazla bir sürpriz bulunmuyor. Ancak CHP yönetiminin fikrini almak için dolaştığı kuruluşları aldatması gerçeği ile karşı karşıyayız.

Eğer 2007 yılında Ak Parti Ekmeleddin İhsanoğlu’nu cumhurbaşkanı adayı gösterseydi CHP onu engellemek için büyük ihtimalle Cumhuriyet mitingleri yapar, laikliğin ve Atatürkçülüğün elden gittiğini haykırırdı. Ama şimdi CHP onu aday gösteriyor.

Öyleyse Ekmeleddin İhsanoğlu CHP tarafından neden aday gösterildi? Bu durum, üzerinde durulması gereken bir konu. "CHP neden kendi adayını göstermedi?" sorusuna CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, çok anlamlı bir cevap verdi. Koç, "Kendi belirlediğimiz kriterlerle kendi ölçütlerimize göre yola çıktığımızda, alınabilecek oranlar bellidir" dedi.

CHP kendi zihniyeti kapsamında azami ne kadar oy alabileceğini görüyor. Gördüğü için sadece oy toplamaya dönük, özü CHP ile aynı ama görüntüsü farklı isimler peşine düşüyor. Buna göz boyama denilebilir. Fakat 30 Mart 2014 seçimlerinde bunu denediler ve hayli başarılı da oldular. Ankara’da Mansur Yavaş’ın gösterilmesi böyle bir siyasetin yansıması idi. İstanbul’da Sarıgül hikayesi de biraz buna uyuyor.

Bazı bölgelerde CHP ve MHP gizli ittifakları 2007, 2009 ve 2011 seçimlerinde zaten yapılmıştı. O seçimlerde de bir nebze başarılı oldular. Mansur Yavaş meselesinde bunu biraz daha açık hale getirdiler. Bunun başarılı olabileceğini ve iki partinin seçmen tabanının da bu ittifaklara olumlu baktığını görünce iki parti bu defa kamuoyu huzurunda cumhurbaşkanı seçimi için açık bir ittifak kurdular.

CHP ve MHP Türkiye’yi uzun süre gizlice yöneten küresel gücün farklı hatta birbirine zıt görünümlü iki ayrı aktörü konumundadır. 12 Eylül öncesi aynı silah öğleden önce bir sağcıyı, öğleden sonra bir solcuyu öldürüyordu. Ölenler ve öldürenler farklı ama silahı ve talimatı verenler aynıydı.

Eski statükonun devamı için 12 Eylül öncesi CHP-MHP çatışması gerekiyordu. Ama o yasakçı statükonun hayatta kalabilmesi için bugünün şartlarında bu aktörlerin şimdi ittifak kurmaları elzem hale geldi. 12 Eylül öncesinin düşman kardeşleri olan CHP ve MHP’nin bugün çatı aday konusunda mütteefik ve ortak olmaları böyle görülebilir.

Gelelim Ekmeleddin İhsanoğlu’na.. İhsanoğlu Yozgat kökenli olmakla birlikte Mısır’da Arap kültürü ile yetişmiş, laiklik konusunda Hüsnü Mübarek’ten farklı olmayan biri. Ama Ezher Üniversitesinde çalışmış, uzun yıllar İslam Konferansı Teşkilatı’nda görev yapmış olması onun bu kimliğini hayli kamufle ediyor. Suudi Arabistan, Mısır ve Suriye gibi ülkelerdeki mevcut statükonun devamı konusunda Beşşar Esad ve Abdülfettah Sisi’ye paralel düşünüyor. Düşüncesi böyle olduğu için, Sisi’ye darbeci diyememiş, geçen yıl yaptığı açıklamada Suriye’de ise Beşşar Esad’lı bir formül önermiştir.

Bu tekliflere daha geniş bir açıdan bakacak olursak Mısır’da Sisi’nin Suriye’de Esad’ın varlığını sürdürmesi İsrail’in de ABD’li Neoconlar’ın da arzu ettiği bir konu. Bu konularda MHP’nin de bir rahatsızlığı yok. CHP ise heyet göndererek Esad’a zaten açık destek vermişti.

Kemal Kılıçdaroğlu Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Ortadoğu’ya barış ve istikrarın getirilmesi için çalışacağını söylüyor. Burada kastedilen barış ve istikrar Mısır’ı Sisi’nin Suriye’yi Esad’ın baskıyla yönettiği bir yönetimden başkası değil. Ve diğer Ortadoğu ülkelerinde mevcut monarşilerin devamının temini kastediliyor..

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun kişisel özellikleri kadar onun cumhurbaşkanı olmasını içerde ve dışarda kimler istiyor sorusunun cevabına bakmak gerekir. Çünkü kim getirirse onun dediğini yapacaktır.

İhsanoğlu’nun aday olması için, içerde ve dışarda hayli güçlü destekçiler var. Ancak küçük bir eksiklik görülüyor. Onun arkasında halk yok! Bu tabloya baktığımızda Ekmeleddin Bey'in bize kimlerin ihsanı olduğu açıkça görülecektir...

Bu konuları daha çok konuşacağız. Mahkemenin 12 Eylül kararı tarihi nitelikte ve önemli bir karar hayırlı olsun.

Alper TAN

19.06.2014

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

KÜRESEL SEFERBERLİK BAŞLADI

MUSUL SALDIRISINA FARKLI BAKIŞ

HEDEF KÖŞK SEÇİMİNDE KÜRTLERİ AK PARTİ ADAYINDAN SOĞUTMAK

PARALEL KULAK KİM İÇİN DİNLİYOR?

ONLAR ŞEHİT OLDULAR AMA İNSANLIK ENKAZ ALTINDA

ESAD COŞAN 24 SENE ÖNCE NE DEMİŞTİ?

NE OLDU VE NE OLACAK?

ADANMIŞ RUHLAR MI ALDANMIŞ RUHLAR MI?

DERVİŞ HIRKASINA BÜRÜNEN AVCI

Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
SAYIN TAN
 // SALİM CÖHCE
Sayın Tan, muhalefet kuruluşlar için havuz medyası diyor. Her halde sizler de Havuz mızıkacılarısınız. Tarafsız olmak zorunda değilsiniz belki. Ama hiç değilse insaflı olun. Ekmeleddin bay sizi bu kadar niye ilgilendiriyor. Bir de MHP? Bu kininiz niye? Siz MHP şunu yapmalıydı bunu yapmalıydı derken o partiyi ne zannediyorsunuz? ...
01 Temmuz 2014 Salı 10:15
14:17
 // CHP'NİN GERÇEK ADAYI ERDOĞAN
Erdoğan cb olur ise, ancak o zaman kurtulacaklarını sanıyorlar. Kendi seçmenlerine doğrudan Erdoğan'a oy verin diyemediklerinden, Chp tabanının asla benimsemeyeceği bir aday'ı ortaya attılar. Biliyorlar... Tepki olarak taban, Erdoğan'a oyunu verecektir. Ben de diyorum ki, fırsat bu fırsat; Erdoğan cb adayı olmamalıdır. Kendi ilçe encümenini koysa bile kazanır....
21 Haziran 2014 14:17
15:46
 // KARANLIK GÜÇ
Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, Sivas, Gazi ve Başbağlar katliamının, mimarları yeni projeler peşinde. Bu iki faşist partiden kurtulursak; ne terör, ne anarşi, ne darbeler, ne de paralel oluşumlar olur. Durum bu kadar açık ve net....
19 Haziran 2014 15:46