YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Dünya İslam - Hıristiyan çatışmasına sürükleniyor
25 Şubat 2008 11:06
Danimarka’da bir gazetenin başladığı karikatür edepsizliği dünyanın bir numaralı gündemi haline gelmeye başladı. ABD ve diğer batılı ülkelerin yönetimleri ateşi söndürmek için çaba sarf etmek yerine büyük ölçüde yangına körükle gidiyorlar. Bu konuda hatalı olanlar batılı liderler ve batılı bazı medya kuruluşları olmasına rağmen büyüyen yangını söndürme gayretleri yine Türkiye gibi iyi niyetli İslam ülkelerinden geliyor. Ama gelişen sıkıntıların çözümünün tek taraflı olarak sağlanması mümkün değil. Esasen bu konuda adım atması gerekenler batılılar.

Daha karikatür krizi aşılamamışken hatta her geçen gün daha da şiddetlenirken vahşi Amerikan askerlerinin Ebu Greyb ceza evinde masum Iraklılara reva gördüğü insanlık dışı muamele görüntülerinin tekrar ortaya çıkması karikatür krizine tuz-biber olmuştur. Ebu Greyb’deki Iraklılara yapılan işkence ve aşağılama muamelelerini tüm Müslümanlara yapılmış gibi kabul eden her Müslüman bunu yapanlara karşı kin ve nefretini daha da arttıracaktır. Bir şeyi yapmak zor, yıkmak çok kolaydır. Olan bitenler medeniyetler diyaloğu, medeniyetler buluşması anlamında gösterilen tüm gayretleri ve sarf edilen tüm çabaları berhava etmektedir. Medeniyetler buluşmasına karşı çıkan tüm kesimler de zil takıp oynamaktadır.

Dünyada çoğu insanlar, Ebu Greyb görüntülerinin ABD ve diğer işgal ordularının yaptıkları kepazelikler ortaya çıktığı için bu ülkeleri zor duruma düşürdüğünü düşünüyor. Ben bu konuda farklı düşünenlerdenim. Ebu Greyb Hapishanesi sıradan bir yer değildir. Yüzlerce asker tarafından korunmakta, güvenlik tedbirleri de son derece sıkı tutulmaktadır. Böyle bir yerde askerlerin eğlenmek için bu vahşi işkence görüntülerini yönetimin izni dışında yapıp yayınlatmaları son derece zor ve riskli bir iştir. Ben tıpkı yapılan işkencelerde olduğu gibi bu görüntülerin yayınlanarak dünyaya duyurulmasının da planlı olduğunu düşünüyorum. Öyleyse neden böyle yapılıyor.

Müslüman ülkelerin her türlü geri kalmışlığına, her türlü olumsuz şartlara ve İslam’ın iyi anlatılamamasına rağmen ABD ve Avrupa başta olmak üzere Dünyada İslamiyet hızla yayılıyor. Bunun sayısal verileri rakamları da belli. Büyük çabalara rağmen bu yayılma engellenemiyor. Hıristiyan misyonerleri ise milyar dolarlar harcamasına dolar ve euro vererek insanları kiliseye çekmek istemelerine rağmen başarılı olamıyor. Öyle görülüyor ki binlerce soru işaretini hala koruyan 11 Eylül olaylarıyla İslam Dünyası için yeni ve farklı bir süreç başlatıldı. İslam ve Müslümanlara yönelik bu imaj faaliyeti ile gayri Müslim toplumlar nazarında Müslümanların, geri kafalı, kan döken, terör yapan, yabani, aşağılık bir yapıda olduğu kurgusunu işliyorlar. Böylece gayri Müslim toplumların İslam’dan ve Müslümanlardan tiksinti duyması ve bunlara özenmemesi, bu dine girmeyi aklından bile geçirmemesi bekleniyor. Bunun için Müslümanların onuruyla oynuyorlar, onları tahkir edip aşağılıyorlar. Bu imaj çalışmasını da çok değişik yol ve yöntemlerle pekiştirmeye çalışıyorlar. Karikatür olayı gibi olaylarla da bu faaliyeti başarıya ulaştırmak için Müslümanları tahrik edip provakasyon çıkarıyorlar. Öbür taraftan da bu gelişmeler sonucunda Hıristiyan toplumların dayanışmasını hedefliyorlar. Ben uzun süredir 11 Eylül’le başlayan sürecin en önemli amacının bu konu olduğunu düşünmeye başladım. Bu da komplo teorisi diyenler olabilir. Fakat zaman her şeyi anlatacaktır.

Müslümanlar biraz da bu zaviyeden bakarak hareket etmeli ve onları haklı çıkaracak davranışlardan kaçınmalıdır. Müslümanlar Müslümanca davrandığı takdirde plan yapanlar kendi tuzaklarına düşeceklerdir. Batılı ülkeler de aklını başına toplamalıdır. Eğer gereken adımlar zamanında atılmaz da alevler tüm dünyayı sararsa kimse İslam ülkelerini suçlamamalıdır. Bunun tek sorumlusu ABD başta olmak üzere batılı ülkeler olacaktır.
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.