25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın191,331
 • BIST94.008
 • Dolar4,6906
 • Euro5,4859
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2334
 • İstanbul23 °C
 • Ankara27 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya26 °C
 • Adana29 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır36 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri29 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep31 °C
 • İçel30 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Dostlar düşman, düşmanlar dost olunca...
17 Şubat 2014 11:49

HATIRLATMA:

Gezi provokasyonlarının ardından 1 Temmuz 2013’te bir yazı kaleme almıştım. Yayınlanmadan önce, sağduyusuna ve aklına önem verdiğim birkaç dostuma yazıyı okuttum. O günün şartlarında bu yazıyı “sert” buldular ve “yanlış anlaşılır” dediler. Ben de 1 Temmuz 2013’te tamamen dostane duygularla uyarı amaçlı kaleme almış olduğum bu yazıyı yayınlamadım. Kendi kendime “sansür” uyguladım. Ama şimdi virgülüne dokunmadan yayınlıyorum. 17.02.2014

DOSTLAR DÜŞMAN, DÜŞMANLAR DOST OLUNCA..

Ülkemizde son iki sene içinde meydana gelen bazı gelişmeleri anlamakta ve içimize sindirmekte çok zorlanıyoruz. Birilerinin hatalarını dile getirirken acaba başka bir hata yapmış olur muyuz kaygısı ve hassasiyeti ile, bir de hata olarak gördüğümüz hadiselerin bir yanılgı olma ihtimali veya bir şekilde düzelebileceği umuduyla sessiz kalmayı yeğliyoruz. Ancak görüyoruz ki yanlış görülen şeyler düzelmek ve azalmak bir yana her geçen gün daha da artıyor.

Sözünü ettiğimiz yanlışlıklar, Türkiye’deki değişim karşıtlarının öteden beri var olan ve devam eden hataları değil. Aksine on yıllardır yasakçı statükonun hışmına uğramış, çile çekmiş kesimleri temsil eden ve yıllardır değişim yönünde tavır koymuş, mücadele etmiş olanların aniden saf değiştirerek, bugüne dek mücadele ettikleri zihniyetin tarafına geçerek onlarla aynı safta bu defa Türkiye’deki değişimi gerçekleştirenlere karşı savaşmaya başlayan kesimlerin yaptıkları.. Anlamakta zorlandığımız kesimler bunlar. Acaba neleri kastediyoruz?

Tüm konuşmalarında ihlastan, uhuvvetten, kardeşlikten ve dayanışmadan bahsedenlerin, omuz omuza olması gereken kardeşlerine karşı gizli bir savaşa tutuşmalarını anlamakta zorlanıyoruz.

Bu milletin düşmanlarının liderlerine bile söylendiğini duymadığımız ağır hakaretleri ve rencide edici sözleri kendi ülkesinin liderine söylemekten imtina etmeyenleri anlamakta zorlanıyoruz.

Ülkeyi karıştıran “çapulcuların” içinden bile iyi adamlar çıkabileceği ihtimalini dile getirerek onların eleştirilmelerine karşı çıkanların, halkın oylarından aldığı yetkiyle ülkeyi yönetenlere karşı takındıkları tavrı anlamakta zorlanıyoruz.

“İsrail otoritesini sarsacak” girişimleri eleştiren ve yanlış bulanların, kendi ülkesinin otoritesini hedef alan eylemlerin içinde veya arkasında olmalarını anlamakta zorlanıyoruz.

Türkiye’nin, komşusu İran’la eğitim iş birliğine karşı olanların, Türkiye’nin ABD ile İngiltere ile Almanya ile Fransa ile ve hatta İsrail ile eğitim iş birliğine hiç ilişmemiş olmalarını anlamakta zorlanıyoruz.

Türkiye’nin hasmı bir ülkede oturup da kendi ülkesinin en önemli kurumunun başındaki isme operasyon yapılmasını teşvik, tasvip ve organize edenleri anlamakta zorlanıyoruz.

Din adına ortaya çıkıp da İslam’ı sadece ahlak ve barıştan ibaret, aksiyonu olmayan bir din boyutuna indirgeyen ve pısırık Müslümanlığı telkin edenleri anlamakta zorlanıyoruz.

Din adına hareket edip, bu mütedeyyin gariban milletten toplanan paralarla uluslararası festival ve folklor düzenleyerek dini, folklorik hale getirenleri, İslam’ın içini boşaltanları anlamakta zorlanıyoruz.

Başkalarını “Güç sarhoşluğu” ile suçlayıp, yakın adamlarının yönetim hırsı ve güç sarhoşluğuna kapıldıklarını, bu uğurda meşru-gayrimeşru her imkanı kullandıklarını görmek istemeyenleri anlamakta zorlanıyoruz.

Türkiye’nin hasmı ülkelerin gizli servisleri ile düşüp kalkan, onlarla ortak proje ve ortak operasyon tertip edenleri, “Niye böyle yapıyorsunuz” diye sorulduğunda ise kendilerinin bile inanmadıkları suni ve basit gerekçelere sığınanları anlamakta zorlanıyoruz.

Düşmanlarının safına geçtiklerinde zelil bir duruma düşeceklerini görmek bir yana “Yeni insanlar kazandıkları” tesellisiyle kendini kandıranları ve böyle avunanları anlamakta zorlanıyoruz.

İlkesel olarak savunamayacakları şeyleri, başkalarının ağzından ve dolaylı yollarla dillendirmeyi tercih edenleri anlamakta zorlanıyoruz.

“Dövene elsiz, sövene dilsiz” olmayı telkin edenlerin, durana sövmelerini bu ülke için çalışanı dövmelerini anlamakta zorlanıyoruz.

“Lime teguluune ma la tef’aluun” düsturunu her fırsatta öğütleyenlerin, “Kendi yapmadıklarını telkin etmelerini,” Türk’çe konuşup, İngiliz’ce amel etmelerini anlamakta zorlanıyoruz.

“Evrensel barış”tan dem vurup kendi ülkesinin yönetimiyle savaşanları, “diyalog”dan söz edip diyaloğu sadece yabancılarla yapanları anlamakta zorlanıyoruz.

Halkımızdan toplanan paralar sayesinde devşirilen güçle, ülkemize karşı operasyonlar yapılmasını anlamakta zorlanıyoruz.

Kur’an’da, inananlara, “Düşünmüyor musunuz?” “Akletmiyor musunuz?” denildiği halde, Allah’ın verdiği aklı kullanmayıp, güvendiği insanların her hatasında bir “hikmet” arayan ama dostane uyarılarda muhakkak bir “ihanet” vehmeden toplulukların gidişatını anlamakta zorlanıyoruz.

Belki “anlamakta” değil de anladıklarımızı, onlara “yakıştırmakta” zorlanıyoruz. Kimleri kastettiğimizi soranlar olabilir. Kimseyle şahsi bir derdimiz yok. Burada sıraladığımız vasıfları üzerinde bulunduran herkesi kastediyoruz. Maksadımız kimseyi incitmek değil. Bu dostun, dostu uyarısıdır. Umarız bizimki kesin bir yanlış anlama olsun.

Eskhylos; “Önemli olan iyi yaşamak değil, yaşamayı iyi bitirmektir der. Andre Tardieu şunu söyler:“Herkes dünyanın düzene girmesini ister. Fakat çabayı komşusundan bekler.”

Eba Müslim Horasani ise gerçeği daha çarpıcı anlatır; “Onlar, zarar vermeyeceklerinden emin oldukları için dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de düşmanlarına yakınlaştılar. Yakınlaşılan düşman dost olmadı. Ama uzaklaştırılan dost düşman oldu. Herkes düşman safında birleşince yıkılmaları mukadder oldu.” 

Alper TAN

01.07.2013

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR


İSLAM’A KARŞI PROTESTAN İSLAM ÜRETİLİYOR

PARALEL CIA PARALEL MOSSAD İÇERİDE

KARANLIK ADAMIN KALBİNE GİRMEK!

KİM İÇİN SAVAŞIYORUZ?

BİLDİRİ DAĞITAN SAVCI MI ADALET DAĞITAN HAKİM Mİ?

VESAYETÇİ MÜSLÜMANLARLA İMTİHANIMIZ-MISIR VE TÜRKİYE

MISIR'DA PISIRIK MÜSLÜMANLIĞIN SONU

KÜRESEL PROJELERE KÜRESEL DARBE

HAK ETTİN BUNU ERDOĞAN

TAKSİM DEREBEYLİĞİ'Nİ KİM KURDU?

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Haklı Söz
 // Asım ASYALI
Söylenenler doğru. Ama bu söylenenleri hata yapanlar ne kadar doğru ve halishane anlarlar. Ama esas niyetleri bu ülke ve bu ülke insanına zarar vermek ise, yada esas olan kendi menfeatleri ise, söylenen sözlere yazık olur....
17 Şubat 2014 Pazartesi 14:29