YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Dersim'den 'Kafes'e değişmeyenler
24 Kasım 2009 13:03

Ankara merkezli istibdat yönetimi, korku filmi setine çevirdiği ülkede halkı sindirip ve etkisizleştirerek merkezin icraatlarına ram etmek için yönettiği topluma komplo kuruyordu. Sonra da kurduğu o komploları bahane ederek toplumu eziyordu. Ankara hükümetinin 1937 Dersim katliamı da farklı değil. Öyle bir yönetim düşünün ki kendi halkını savaş uçaklarıyla berhava ediyor. Kapalı yerlere topladığı kalabalıkları zehirli gaz kullanarak toplu halde imha ediyor. Böyle bir katliamın, Saddam Hüseyin’in 1988’de Halepçe’de Kürtlere yaptığından ve Ariel Şaron’un 1982’de Sabra ve Şatilla’da Filistinlilere yaptıklarından, uygulama yönüyle bir farkı var mı?

Dersim katliamı İsmet İnönü’nün emri:

Peki 1937’de tamamen hükümetin resmi gazeteleri haline getirilmiş basın, Dersim olaylarını nasıl duyurmuştu halka? Tüm basındaki haberler, bir fitne yuvasının dağıtıldığı ve temizlendiği şeklindeydi. Basın, Dersim katliamını ağızbirliği halinde övüyordu. Dersim Katliamı, CHP’nin dolayısıyla hükümetin başı İsmet İnönü’nün emri ile yapılmıştı. Siyasi muhalefet yoktu. Tek parti vardı, CHP.

Atatürk kağıt üzerinde cumhurbaşkanı idi. Fiili bir tesiri kalmamıştı. Muhtemelen o dönem Atatürk’e ait olduğu belirtilen imzalar bile başkaları tarafından atılan sahte imzalardı. Bunun araştırılması gerekir. Sadece şekli bir cumhurbaşkanı vardı. İpler İsmet İnönü ve takımının elindeydi. Zaten Atatürk öldükten hemen sonra İsmet İnönü, Atatürk’ün ülkedeki izlerini ortadan kaldırmak için paranın üstündeki Atatürk resimlerini bile kaldırıp kendi resmini basmaya başlamış, kendi heykellerinin dikilmesine ağırlık vermişti. Bu gün bile TSK binalarının duvarlarında İsmet İnönü resimleri, belki de Atatürk resimlerinden daha fazladır.

Atatürk Cumhuriyeti’ni 27 Mayısçılar yıktı:

27 Mayıs 1960 darbesi ile yıkılan sadece Adnan Menderes hükümeti değildi. Atatürk’ün hazırladığı Anayasa yani 1924 Anayasası da bu darbe ile ortadan kaldırılmıştı. Atatürk cumhuriyeti 27 Mayıs darbesiyle yıkılmıştı. Hatta Atatürk cumhuriyetinin yıkıldığı, darbeciler ve İnönü’nün CHP’si tarafından da inkar edilmemektedir. O dönem yazılan kitaplarda ve CHP’nin yayın organı Akis Dergisi’nde açıkça ifade edilmiştir. Birinci cumhuriyetin ortadan kaldırıldığı, ikinci cumhuriyetin kurulduğu açık açık yazılmıştır. Yani son zamanlarda bazı aydınları suçlama niyetiyle “İkinci Cumhuriyetçiler” denilmesi haksızlıktır. İkinci cumhuriyetçiler, Atatürk’ün cumhuriyetini yıkan 27 Mayıs darbecileri ve darbenin işbirlikçisi CHP’dir.

Atatürk’ün ölüm günü olan 10 Kasım’da CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in Dersim Katliamını yapanları övmesi, tesadüfü ve sehven yapılmış değil tamamen bilinçli bir durumdur. CHP siyasetinde 1930’lara göre hiçbir şeyin değişmediği ortadadır.

Dersim’den Kafes’e CHP hiç değişmedi:

Türkiye’de azınlıkları katlederek, suçu mütedeyyin kesimlerin üstüne yıkıp, bu kesimleri ezerek, mevcut iktidarı yıkma girişimi olan, bu melun hedefe ulaşmak için İstanbul’daki Koç Müzesinde çocukların en yoğun olarak geldiği saatlerde bomba patlatmayı planlayanlara karşı CHP’den bir tek eleştiri duydunuz mu?

Başka bir soru. Kendine merkez medya adını veren, neyin merkezi oldukları da tüm yayınlarından belli olan medyanın bu devam eden Ergenekon ve Kafes gibi komplo planlarına karşı yayınlarını takip ediyorsunuz. Bunların yayıncılık anlayışının 1937’de Dersim katliamını yayınlama biçiminden bir farkı var mı? Hiçbir farkı yok.

İtiraz zamanı:

Bu darbe ve istibdat partilerine, TSK içindeki halk karşıtı kesimlere ve müstemleke basınına halkımızın ders vermesi gerekiyor. Yasal sınırlar içinde verilebilecek çok dersler var.

Kafayı darbeyle bozmuş, halkı da tavuk sürüsü olarak gören bu anlayışlar etkin olduğu müddetçe Türkiye’nin huzura kavuşması, siyasi, ekonomik olarak büyümesi, kalkınması ve dünyada sözü dinlenen bir ülke olması gecikecektir.

Yanlışlara karşı tepkisizlik insan onuruna yakışmayan bir şeydir. Yanlışlara karşı tepkisizlik, size yapılan yanlışları kabul ettiğiniz hatta hak ettiğiniz soncunu doğurur. Yeni Dersim katliamlarının olmamamsı ve komplo planı yapanların bir daha cesaret bulamaması için ses çıkarma ve tepki verme zamanıdır.

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
MADIMAK DAKI YANAN KIMDI
 // servet başgan
sayın alper tan sıvas katlamı ve madımak yangının henüz hafızalardan silinmemişken dersimden devşirmeye calışmanız beni şaşırtmadı cünkü siz ve sizin gibi secilmiş sözüm ona medya allaları türk basınında her zaman yer bulur ıkına ıkına cıka cıka zorlandıgı kürt acılımı pkk sacılımı nı akp nin imralı rotasını halkın gözün den kacırmanın cabası siz yüceltmez alınma sakın eşitlik özgürlük sadece dagdan inen pkk ya degil be yahu mobil m...
30 Kasım 2009 17:21