YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Davos bombası
30 Ocak 2009 15:44

Davos’ta yapılan “Gazze” konulu oturumda Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa da vardı. İnsanlık dışı bir abluka ve ambargo altında tuttuğu Gazze’yi üç hafta boyunca dünyanın gözleri önünde havadan ve karadan berhava eden, bebek, çocuk, kadın, sivil demeden bin üç yüz masumu katleden beş bin masumu yaralayan ve yerleşim yerlerini yerle bir eden, işi bittikten sonra da sözümona ateşkes ilan eden katil bir devletin başı, kanlı ellerini uzatarak öfkeli ve küstah bir tavırla kameralar karşısında Türk başbakanına propaganda yapıyor. Türk başbakan da, halkından aldığı güç ve destekle İsrail cumhurbaşkanını paçavraya çevirip bırakıyor.


Birleş(eme)miş Milletler Teşkilatının ABD güdümlü konu mankeni, Genel Sekreter, dut yemiş bülbül gibi şaşkın ve zavallı durumda. Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa ise içinde bulunduğu çaresizliği, dışa vuramadığı duygularını, kendisine tercüman olan Türk başbakanı tebrik ederek gösteriyor. Başbakan Erdoğan ile birlikte o da salonu terk etmeye yöneliyor. Ama BM Genel Sekreterinin işareti ile geri oturuyor. Amr Musa’nın bu tavrı aslında tüm Arap ülkelerinin içinde bulunduğu durumun özetini ifade ediyor.


Arap ülkelerinde bir tarafta Şimon Peres gibi düşünen ve hareket eden Arap liderler diğer tarafta Tayyip Erdoğan gibi haksızlığa isyan eden Arap halklar.


İçimizdeki İsrail ve ABD muhipleri Tayyip Erdoğan’a öfkelenirken diğer taraftan Şimon Peres savunmasındalar. İsrail basını ve siyasetçileri bile Türkiye’deki İsrail muhipleri kadar öfke göstermediler Başbakan Erdoğan’a. Tartışmanın muhatabı Şimon Peres haddini aştığı için özür dilemek zorunda kaldı.


Devamlı olarak Başbakan Erdoğan’ı Amerikancı olmakla itham eden, güya Amerikan karşıtı bir görüntü vermeye çalışan bütün takiyyeciler de içlerinde taşıdıkları gizli İsrail aşkını bir anda ortaya çıkardılar. Başbakanı kıyasıya eleştiriyorlar. Neymiş efendim? Diplomasiye uymazmış. Türkiye’nin çıkarlarına zarar verirmiş. Türkiye’yi medeni dünyadan koparırmış. Yıllardır ABD kongresine getirilen soykırım tasarısını İsrail ve diğer Museviler engelliyormuş. Falanmış da filanmış.


Eğer diplomasi haksızlığa vahşete sessiz kalmaksa eksik olsun. Eğer başbakanın bu haklı tavrı Türkiye’nin bazı çıkarlarına zarar verecekse ben Türk halkının hak ve adalet uğruna çıkacak bu faturayı ödemekten çekinmeyeceğine inanıyorum. Eğer bazı onursuz adamların meftunu olduğu medeni(!) dünya, Gazze’de BM okuluna doldurulan çocukları ve bebekleri vuran katil devlete sessiz kalan doğrudan veya dolaylı destek veren Batılı devletlerse yuh olsun o medeni dünyaya. Ve eksik olsun o medeni dünya. Böyle bir dünyada zaten Türkiye’nin yeri de olamaz. Olmasın da. Gerekirse yeni bir dünya kurulur. Türkiye de orada olur.


Hamas’ın terör örgütü olduğunu ileri sürenler, Erdoğan’ın tavrını Hamas savunması gibi göstererek tavrın büyüklüğünü indirgemeye çalışıyorlar. Bir kere Hamas terör örgütü değil. İsrail işgaline ve vahşetine karşı, ülkesini savunan kahraman bir örgüt. Ayrıca büyük bir halk desteği ile seçim kazanmış siyasi bir hareket. Tayyip Erdoğan’ın tavrı ise en başta haddini aşan ve buyurgan bir tarzda Türk başbakana diklenen Şimon Peres’in haddini bildirmek içindir ve Türk halkının toplumsal duyarlılığının ifadesidir.


Bu tavır sadece Davos’u sarsmadı. En başta ve en şiddetli şekilde işbirlikçi Arap yönetimlerini sarstı ve sarsacak. Başbakan Erdoğan’ın çıkışı ertesinde Gazze’de binlerce Filistinlinin sokağa dökülmesi ve Türkiye için teşekkür mitingi yapması bunun işaretidir. Davos tavrından sonra kendi halkından kopuk işbirlikçi Arap yönetimlerinin işi çok zorlaşacaktır. Gerçekleri gören halklar onları daha fazla taşıyamazlar. Ortadoğu artık yeni bir döneme girmektedir. Amerika’nın Büyük Ortadoğu Planı, “BOP” diye patlamıştır. Artık yeni bir Ortadoğu’nun temelleri atılıyor. Ortadoğu şimdi yeni bir Osmanlı ruhu bekliyor. Bu ruh yeniden canlanıyor.


Davos’ta sadece İsrail’in karizması çizilmedi, konu mankeni BM’nin de karizması çizildi. Arap Birliği ülkelerinin ise şimdi hesapları yeniden yapmaları gerekiyor. Ya mevcut aciz düzen ya da onurlu yeni bir düzeni tercih edecekler. Eğer onlar yapmazlarsa bir süre sonra bu tercihi halklar yapacak. O zaman onları ne ABD kurtarabilir ne AB, ne de İsrail!  


Bölgede dengeler yeniden kurulacak. Davos tavrı, Türkiye’nin stratejik derinliğini halklar cephesinde pekiştirmiştir. Eski başbakan Necmettin Erbakan’ın, Kaddafi’nin çadırında Türkiye’yi düşürdüğü duruma Tayip Erdoğan, Davos’ta düşürmemiştir. Türkiye’ye ve kendisine yakışanı yapmıştır. Ayrıca gösterdiği tavır son derece yerinde, zamanında, dozunda medeni ve demokratik bir tavırdır.    


Türkiye’de Hamas’ı terör örgütü olarak göstermeye çalışanlar işbirlikçi anlayışa sahip gizli İsrail ve Amerikan muhipleridir. Türk başbakanına “sen öyle yaptın ama görürsen onlar sana ne yapacak, onlar da ABD kongresinde ‘soykırım’ tasarısını geçirecekler” diyenlere bir önerimiz var. Biz tutmayalım sizi beyler. Bırakalım “soykırım” tasarısını kabul etsinler. O zaman kim kazanır, kim kaybeder herkes görsün. Türkiye kendine yakışanı yaptı. Unutmayalım. Kaybeden Türkiye değil İsrail olacaktır. İsrail’in, Amerika’nın işbirlikçileri olacaktır.


Ama başbakan geri adım atmamalı. Sözden fiile geçmeli. Türkiye’nin İsrail’le ticari ilişkileri gözden geçirilmeli. İsrail’in fiilen canını acıtacak adımlar atılmalı. İsrail, alışkanlık haline getirdiği vahşete, bir daha cesaret edemeyecek duruma getirilmeli.


Başbakanın Davos tavrı, alkışı ve takdiri fazlasıyla hak ediyor. Şimdi artık küstah, işgalci İsrail yönetimi düşünsün..
Alper TAN
30.01.2009


Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.