YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Darbeci ölülere devlet töreni
13 Eylül 2011 14:45

12 Eylül darbesinin üzerinden 31 yıl geçti. Bu darbenin 30. yılına denk gelen tarihte yapılan halk oylaması ile ülkeye verilen zararların izleri silinmeye çalışılıyor. Şimdi vatandaşlar olarak darbecilerin yargılanmalarını ve halka hesap vermelerini bekliyoruz. Bu konuda son bir yıl içinde atılan adımların son derece yavaş ve yetersiz olduğu ortada. Bu sürecin hızlandırılması ve geçen yıl referandumda ifade edilen beklentilerin karşılanması gerekiyor.

 

Öncesinde gençliği çeşitli kamplara ayırmak için tertipler yapıp kimine sağcı, kimine solcu, kimine Alevi, kimine dinci yaftası bulaştırıp vatan evlatlarını birbirlerine kırdırdıktan sonra da bu tertipleri bahane ederek 12 Eylül 1980’de halka darbe yaptılar. İnkar etseler de herkes biliyor ki darbenin yapıldığı günün ertesinde, güdümlü çatışmalar hemen durdu. Çünkü darbe zemini oluşturmak için gençliği çatıştıranlar arzu ettikleri darbeyi yapmış ve hedeflerine ulaşmışlardı.

 

Darbecilerin bazıları ölüp gittiler. Gelecek nesiller onları devlet adamı veya Türk paşası olarak değil, halkına karşı komplo kuran darbeciler olarak hatırlayacaklar. Tarih kitapları o şekilde anlatacak. Darbecilerin başı Kenan Evren, resmi kayıtlarda devlet başkanı veya cumhurbaşkanı olarak görünüyor. Devletin resmi muamelesinde devlet başkanlarının yararlandıkları haklardan yararlanıyor. Darbeci Kenan Evren emekli cumhurbaşkanı maaşı alıyor. Devletin tahsis ettiği konutta oturuyor. Devletin maaşlarını ödediği personelden hizmet alıyor. Zamanı gelip öldüğünde de ölü devlet başkanı muamelesi görecek ve mevcut cumhurbaşkanı, TBMM başkanı, başbakan, bakanlar ve üst düzey devlet görevlilerinin saygı duruşu ile bu darbecinin cenazesi önünde tören yapılacak.

 

Komşumuz Yunanistan dahil, demokratik ülkelerde darbeciler en ağır şekilde yargılanıp, hayatlarının kalan kısmını kodeste geçirerek cezalandırılırlarken, biz darbecilerimize devlet büyüğü muamelesi yapmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Bu durum, demokratikleşen, sivilleşen ve darbelerle hesaplaşan Yeni Türkiye ile ve 2010’da yapılan referandumunun ruhuyla hiç bağdaşmayan bir görüntü.

 

Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Eldiven, Sarıkız, kara öküz vs gibi darbe planı yapıp da gerçekleştirmeye cesaret edemeyen veya fırsat bulamayan generallerden, haklı olarak hesap sorup, onları kodese tıkarken, darbeyi plan aşamasından uygulama aşamasına sokan ve koyduğu kurallardan hala kurtulamadığımız, ülkemize maddi manevi hesapsız zararlar veren darbecilere devlet büyüğü muamelesi yapmamız hiç yakışıyor mu?

 

Allah geçinden versin ve Türkiye’nin nasıl demokratikleştiğini ona daha iyi göstersin. Ama eninde sonunda hak vaki olacak. Kenan Evren öldüğünde cenazesi önünde cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı, başbakan, muhalefet liderleri, yapılacak resmi törende tazimle saygı gösterdiğinde ortaya çıkan çelişkileri nasıl izah edeceğiz?

 

"Biz başarılı darbecileri sever, sayarız. Ama beceriksiz veya başarısız darbecileri kodese atarız" diye mi izah edeceğiz?

 

Darbecilerin cenazesi de olsa resmen saygı gösterilmesi, devlet töreni yapılması ve onun devlet mezarlığına gömülmesi, bir çeşit darbecileri teşvik sayılmaz mı? 28 Şubat darbesini yapanlara ne yaptık? 27 Nisan bildirisini yayınlayan densizlere ne yaptık? Daha onlara hiç dokunmadık...

 

Bu çelişkinin ortadan kaldırılması için yeni bir düzenleme yapılarak darbe yapmış olanlar ve darbe planlama veya teşebbüsten mahkum olmuş kişilere hayattayken ve öldüklerinde devlet adamı muamelesi yapılmasını engelleyecek adımlar atılmalı. Başta Kenan Evren ve onun gibiler, bu haklardan mahrum bırakılmalılar. Hatta 28 Şubat darbecileri ile 27 Nisan muhtırasını “Ben yazdırdım” diye iyi bir halt etmişçesine, övünürek konuşmuş olan, halkın paralarıyla bir milyon lira ödenerek alınmış makam aracına binen, üstelik kendisine bir de “Devlet Şeref Madalyası” verilmiş bulunulan eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt da bu güruha dahil edilmeli.

 

Aksi halde sivil vatandaşa ve TSK içinde hala darbe özlemi içinde olan askerlere darbeciliğin iyi bir şey olmadığını nasıl anlatabiliriz? Başka ülkelerde darbeciler cezaevine atılırken bizim, darbecileri taltif etmemiz demokrasiye yakışır mı?

 

13.09.2011

Alper TAN

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.