YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Cumhur giremez çünkü Cumhuriyet Bayramı!
30 Ekim 2008 11:59

Her ne kadar bazı devlet binalarının duvarlarında “75. yıl” “76. yıl” “80. yıl” 83. yıl” gibi değişikliğe gerek duyulmamış levhalar olsa bile siz bunlara aldırış etmeyin. Cumhuriyetimizin 85. yılını “coşkuyla” kutladık. Nerde mi? Haberiniz yoksa söyleyelim. Türkiye’de, KKTC’de ve dış temsilciliklerimizde.


Müsadeniz olursa kutlamalar sırasında yaşanan güzelliklerden bir demet sunarak coşkunuza coşku katmak isterim.


Niğde kutlaması


Bakınız. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için Niğde’de esnaf temsilcileri de protokolün önünden geçiş yapıyor. Bir sürücü kursunun araçlarını kullanarak caddeden geçiş yapacak olan üç başörtülü kadın, örtüleri sebebiyle geçiş yaptırılmayarak törenden atılıyorlar. Böylece cumhuriyetimiz büyük bir tehlike atlatmış olsa da cumhuriyetimizin koruyucu ve kollayıcı kuvvetlerinin cesur ve kahramanca savunması sayesinde tehlike başarıyla püskürtülüyor.


Balıkesir kutlaması


Balıkesir’de yapılan Cumhuriyet koşusunu kazanan üç kızdan biri olan Nuriye Memiş madalya almak için arkadaşlarıyla beraber kürsüye çıkıyor. Albay Gürsel Işık ödül töreni için kürsünün yanına geldiğinde Nuriye’nin başörtülü olduğunu görünce tepki göstererek geri dönüyor. Kahraman Albay ödülü vermiyor. Tabi böyle olunca bir Allah’ın kulu madalyayı takmaya cesaret edemiyor. Üç kız mahzun ve gözyaşları içinde kürsüde kalakalıyor. Cumhuriyet düşmanlarına hadleri bildiriliyor.


Güneydoğu kutlamaları


Güneydoğuda DTP’li belediyeler bayram kutlamalarını protesto ederek törenlere ya katılmıyor, ya da alt düzey temsil ile idare ediyor. Böylece DTP’liler ne büyük bir Kürt mücadelesi verdiklerini göstermiş olmakla kalmıyor, cumhuriyetimiz de bölücü bir tehlikeyi salimen atlatmış oluyor. Hamdolsun.


Çankaya kutlamaları


Çankaya Köşkü’ne başörtülü kadınların sokulmaması Ahmet Necdet Sezer Hazretlerinin sünnetidir. Benim eşim ise başörtülü, zat-ı devletleri rahatsız olmasınlar diye cumhurun başkanı resmi zevata eşsiz davetiye gönderiyor ve onlarla sakıncasız bir ortamda bayram kutluyor. Böylece Cumhuriyet’in kalesi başörtülü kadınların şerrinden halas olmuş oluyor. Zat-ı devletlerinin dışındaki resepsiyona katılan tek tük kaçkın başörtülü ise yüce devletimiz tarafından zapt-ı rapt altına alınabilecek sayıda olduğundan tehlike arz etmiyor. Ayrıca zevat-ı devletimiz bu küçük tavizi görmezden gelerek de önemli bir lütufta bulunmuş oluyorlar.


Anamuhalefet kutlaması


Cumhuriyetin ilk partisi Cumhuriyet Halk Partisi, cumhurun başkanını protesto ettikleri için Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ndeki hiçbir kutlamaya katılmayarak cumhuriyeti muazzam bir şekilde koruyor.


Anıtkabir kutlaması


Devletin kurucusu Atatürk’ün kabri başında zoraki bir araya gelmiş hükümet, muhalefet, sivil ve askeri bürokrasi, kaşlarını çatarak, suratlarını olabildiğince asarak ve birbirlerinin yüzüne hiç bakmayarak cumhuriyetimizin 85. yılını kutluyorlar.


Savaş uçakları ve tankla bayram kutlamaları


Cumhuriyetimizin gücünü göstermek için şehirlerin bulvarlarında tank ve top yürütüyor, halkın başının üstünden jetlerimize alçak uçuş yaptırarak kudretimizi ve nelere kadir olduğumuzu cumhura hissettiriyoruz.


Bizim Mustafa bu mu?


Gazeteci Can Dündar Genelkurmay arşivlerine dayanarak, “Mustafa” adıyla, Atatürk’ü anlatan bir belgesel hazırlıyor. Ama biz beğenmiyoruz “Mustafa”yı. Niye mi? Çünkü bize ezberletilen Mustafa, bu Mustafa değildi. Biz gerçek Mustafa’yı değil ezberlediğimiz Mustafa’yı istiyoruz.


Şimdi Can Dündar, ezberimizdeki Mustafa’yı bozuyor. Ondan hiç beklemezdik. Ayıp ediyor. Ya diğer ezberlerimizi de birileri bozarsa..


Cumhuriyetten önce kurduğumuz ve övündüğümüz Meclis’in en yüksek oy oranıyla çıkardığı yasalar, cumhuriyetimizin 85. yılında, cumhuriyetin mahkemesi tarafından geçersiz kılınıyor. Meclis’imizin duvarında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazıyor. Ama egemenliği millet değil mahkeme kullanıyor. Tekrar söyleyelim bütün bunlar cumhuriyetin 85. yılında oluyor.


Biliyor musunuz her vesile ile onuncu yıl marşını söyleyenler haksız değiller.


Ne olacak. Egemenliğin millete ait olmadığı bir ülkede parlamentonun duvarında “Egemenlik milletindir” yazısı kalmaya devam ettiğine göre, Cumhuriyet Bayramları da cumhursuz kutlanabilir. Gayet de coşkuyla kutlanır.


Ne var ki bunda. Cumhurumuz olmasa bile cumhuriyetimiz var. Cumhurumuz olmasa bile cumhurbaşkanımız var. Cumhurumuz olmasa bile cumhuriyet Bayramımız var. Cumhurumuz olmasa bile Cumhuriyet Halk Partimiz var. Cumhurumuz olmasa bile Cumhuriyet gazetemiz var. Cumhurumuz olmasa bile cumhuriyetimizi cumhurdan koruyan devletimiz var.


Ne mutlu bize.


Ne mutlu Türküm diyene.


Ne mutlu, cumhuriyetimizin 85. yılına..


GÖRÜNTÜLÜ İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


30.10.2008

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.