YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
CHP, TSK ve başörtüsü
25 Ekim 2010 14:00

Türkiye’nin en saçma yasaklarından ve en lüzumsuz tartışmalarından olan başörtüsü konusu gündemdeki yerini koruyor. Bu utanç verici yasağın kaldırılması için mantıklı bir izah aramak bile bana çok tuhaf geliyor. Düşünebiliyor musunuz? Evlenme çağına gelmiş bir kadının ne giyeceğine başkaları karar veriyor. Karar verenler, “Şunu giyeceksin, bunu giymeyeceksin” diye dayatmalarda bulunuyor.

Yasakçı düzenin zorba militanları, insanların kişisel gelişimini engellediği ve baskıcı bir düzen uyguladığı için ülkedeki ağalık sistemini eleştiriyorlar. “Berdel”i, başlık parasını ve töre cinayetlerini eleştiriyorlar. Yasakçı düzenin icraatları ile ağalık düzeni arasında ne fark var? İkisi de baskı uyguluyor. İkisi de bireyleri adam yerine koymadan kendi hegemonyasını sürdürüyor. Yasakçı düzen, başörtülü kız çocuklarını üniversiteye almayarak, eğitim hakkıyla birlikte çalışma hürriyetini de elinden alıyor. Meslek seçme özgürlüğünü sınırlandırıyor, inanç hürriyetini müdahale ediyor. Bu uygulamanın köle düzeninden ne kadar farkı var.

Yasakçı statükonun tehdit olarak gördüğü ve öcü olarak gösterdiği İran rejimi kadınları zor kullanarak kapattırıyor. Türkiye’deki yasakçı düzen de zor kullanarak kadınları açık giymeye mahkum ediyor. İran rejimi ile bizdeki yasakçı düzenin ne farkı kaldı. 

 Bir insan kendi ülkesinde nasıl giyineceğine karar veremiyorsa; kendi devleti onun okumasına, kıyafetinden dolayı engel oluyorsa; bu devlete, kendi devleti olarak bakabilir mi. Kendi vatandaşına mantıksız yasaklar uygulayan bir devlet, saygın olabilir mi?

Kadın başını açtığında, inanç veya düşüncelerini dışarıda bırakmış veya kafasından çıkarmış mı oluyor? Başörtüsüyle beraber inanç ve fikirlerini de reddetmiş mi oluyor? Bu yasaklarla insanları zorla ve devlet eliyle devlet düşmanı haline getirmiyor musunuz? Aynı siyasi düşünce veya dini inancı taşıyan erkekler üniversiteye giriyorlar da kadınlar, kızlar neden giremiyorlar?

Yasakçı derin devlet ve onun emrindeki darbeciler, zorla uyguladıkları akıl dışı yasaklarla Kürt çocuklarının silah alıp dağa çıkmasını sağladı. Kürtlere ana dilleri yasaklandı. Onların varlıkları ve kimlikleri “kart-kurt” hurafesine bağlandı. Kimlikleri inkar edildi. Sistem bir taraftan ağalık düzenini eleştirdi. Diğer taraftan da devlet eliyle yapılan uygulamalar onları ağaların kucağına itti. Bu şekilde bazı Kürtler devlete düşman oldular ve dağa çıktılar. Şimdi devlet, kendi eliyle büyüttüğü düşmanla baş etmeye çalışıyor.

İnsanların inançlarını ve inançlarının gereğini yerine getirmeleri engellenemez. Bunun için Müslüman, Hıristiyan, Yahudi veya başka dinden olması fark etmez. Örümcek kafalı bazı politikacılar ve bazı profesörler, üniversiteye başörtüsü girerse Hıristiyanlığın “Hac”ı da girer, Yahudiliğin “Kipa”sı da girer diyorlar. Girsin. Ne mahsuru var bunların girmesinin? İnsanların inanmalarını da yasaklayacak mısınız? Şu an üniversite koridorlarında en uç siyasi düşüncelerin sembolleri bile açıkça sergilenmiyor mu? Madem öyle, bunlara neden yasak yok. Bu ülkede Müslüman olmak suç mu? Yoksa dinin vecibelerini de siz mi belirliyorsunuz? Laiklik insanların dini kriterlerini belirlemek midir? Yoksa tüm inançların barış içinde ve birbirine müdahale etmeden yaşamasına ortam hazırlamak mı?

CHP yönetimi, eskiden sağ partileri başörtüsünü siyasi istismarla suçlardı. Şimdi en kötü istismarcının CHP olduğu ortaya çıktı. CHP’nin yeni başkanı, “Başörtüsü sorununu biz çözeceğiz” diyordu. İpe sapa gelmez bahanelerle hemen yan çizdi. CHP, sorunu çözmek yerine, Deniz Baykal dönemi gibi, kızların başörtüsünü çözme noktasına geri geldi.

CHP Grup Başkan Vekili, Cumhurbaşkanının vereceği 29 Ekim resepsiyonuna katılmayacaklarını açıklamıştı. Sonra değiştirdiler grubu bağlayıcı karar almayacaklarmış. Yine bir ileri, bir geri numarası. Güya Cumhurbaşkanını protesto ediyorlar. Bu, Cumhurbaşkanını protesto değil. Kimse halkı kandırmasın. CHP resmen milletin dini inançlarını protesto ediyor. CHP halkı protesto ediyor.

29 Ekim resepsiyonuna büyük ihtimalle Genelkurmay komuta kademesi gelecek. CHP orada olmadığı zaman yasakçı düzenin yalnız bekçisi durumuna düşecek. CHP kim adına halkın değerleriyle savaşıyor. CHP kim adına halkın inançlarını hakir görüyor?

Başörtüsünün özgürlüğe kavuşması için CHP’nin iktidar olmasını beklemek demek üniversite okuyacak kızlara bu kapıyı ebediyen kapatmak, başörtüsüne ebediyen esaret demektir.

Bazı siyasetçiler ve diğer yasakçılar, başörtüsü serbest olursa, başı örtülüler, başı açıklara baskı uygular diyorlar. Bu örümcek kafalılar, uydurdukları ve kendilerinin bile inanmadıkları muhayyel bir yasak uğruna başını örtenlere peşin bir yasak uyguluyorlar. Mahalle baskısını eleştiriyorlar ama olmayan bir mahalle baskısından yola çıkarak, devlet eliyle baskı uyguluyorlar, zulüm yapıyorlar.

Bir insan bu kadar iki yüzlü, bu kadar akılsız, bu kadar ahlaksız ve bu kadar zalim olabilir mi?

Pes doğrusu..

Alper TAN

25.10.2010
 

 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ne proflar koynunda HAÇ var
 // maaruf
Başörtüsüyle girilirse HAÇ la da girileceğini söylüyorlar ya sanırım o zaman çok güzel olur profesörlerin %80 i HAÇ la gireceğine iddiaya girerim çünkü onların zaten koynunda HAÇ var bir müslüman kendi dininin emirlerine karşı çıkarmı hiç ancak türk ismi almış dönme kriptolar islama hakaret eder ve yasak uygular bir an önce etnik kimlikler kütüklere yazılsın sapla saman ayrılsın en önemlisi ülkeyi yüzelli yıldır baskıyla yöneten DİYASPORA ortaya ç...
31 Ekim 2010 22:53
chp zıhnıyetı
 // ahmet gurbuz
bu zıhnıyet değişmez dğişse belkı bunlardan bır cacık olurdu ama bunları allh başa getırmesın gelse varya yıne aclık rezalet sefalet olur ve bunlar ısraıl sıstemı dıyorlarkı herşey bızım ıcın yaratıldı mantıgıylan yuruyor bu başi boş ınsanları dıyeyım...
26 Ekim 2010 18:13
slm
 // hakan bayrak
alpe abi sana helal olsun memleket neresi be abi...
26 Ekim 2010 13:58