YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
CHP Öcalan'ı da aday yapsın!
24 Ocak 2011 14:57

Seçim tarihi yaklaştıkça siyasi partilerin taktik savaşları da ortaya çıkıyor. DSP Genel Başkanı Masum Türker, Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Mehmet Haberal, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay ve Doğu Perinçek’i partisine davet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un ise Ergenekon ısrarı devam ediyor. Batum, 'Ergenekon' sanıklarının milletvekili yapılarak cezaevinden kurtarılması teklifini değerlendireceklerini belirtti. Batum, "İçeride yatan Atatürkçü aydınları korumak için elimizden geleni yapacağız" diyor. Bunun için her yöntemi uygulayacaklarının altını çiziyor. Batum, "Biz terör örgütü falan değiliz. Biz, AKP hükümetinin bilerek ve isteyerek Atatürkçü aydınları içeri tıkmak suretiyle, Türkiye'de kendi iktidarını hiçbir engel olmadan kurmak istediğini düşünüyoruz. Buna kesinlikle izin vermeyeceğiz. Buna izin vermemek her yöntemle olabilir. Oradaki Atatürkçü aydınları partiye alarak veya başka bir yöntemle, iktidara baskı kurarak olabilir. Bunların hepsini uygulayacağız" diyor.
Süheyl Batum, daha önce Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan'la birlikte Silivri Cezaevi'ne giderek Ergenekon sanıklarına destek vermişti. Süheyl Batum, "Biz 50 bin kişiyle Silivri'ye gitseydik 'gelenler açıkta duracaklar, içeri kadar giremeyecekler' diye karar almaya cesaret edemezlerdi. 50 bin kişi, bunu kuracağız şimdi. Biliyorum ki sizler bunu örgütlersiniz, korkmazsınız da..." diyerek yeni Silivri savunmasını haber veriyor.

Süheyl Batum, Silivri tutuklularının mahkeme kararları ile orada olduklarını görmezden geliyor. CHP, Danıştay başörtüsünü kanunsuz olarak yasaklayan bir karar alınca alkış tutuyor. “Mahkeme kararıdır” kılıfına sığınıyor, eğitim özgürlüğü hakkını çiğniyor. Ama Ergenekon tutuklularını hükümete fatura ediyor. CHP yeraltından çıkan sayısız silah, mühimmat, Donanma Komutanlığı’nın Gölcük’teki binasında fayansların altına gömülmüş çuvallar dolusu gizli belge ve darbe planlarına gözlerini, sayısız konuşma ve itiraflara da kulaklarını kapatarak karşılık veriyor.

CHP Ergenekon sanıklarını “Atatürkçülük” kılıfına sığınarak aklamaya, yapılan yanlışları bu kılıfla örtmeye çalışıyor. Bence CHP’nin Sabih Kanadoğlu’nu, Tuncay Özkan’ı, Mustafa Balbay’ı aday göstermesi yetmez. Prof. Dr. Yalçın küçük, Dr. Doğu Perinçek, General Veli Küçük, General Çetin Doğan, General Levent Ersöz, General Şener Eruygur gibi çok değerli isimleri de saflarına katmalı.

Tabii Abdullah Öcalan üzülebilir “Beni neden almadılar” diye. CHP, Abdullah Öcalan’ı da aday gösterirse ortaya koyduğu seçim hedefine bayağı yaklaşabilir. Bütün PKK’lılar hiç tereddütsüz CHP’ye oy verirler. Ak Parti’yi seçimde anayasayı değiştirme sınırı olan 330’un altında tutma hedefine de yaklaşılmış olabilir. Böylece CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun vaad ettiği PKK’ya genel af konusunda PKK tabanının hiçbir tereddüdü kalmaz. Doğu Perinçek, Veli Küçük, Yalçın Küçük gibi isimler büyük taktisyenlerdir. Bunların PKK’ya taktik verdikleri söyleniyor. PKK bu kadar başarılı olduğuna göre CHP’ye de kesin büyük “faydaları” olur.

Öte yandan tabanının mütedeyyin olduğu düşüncesinden hareketle bu oyların Ak Parti’ye gitmemesi hesapları ile strateji üretenler, Hizbullah örgütünün bağımsız adaylarla seçime girmesini planlıyor. Böylece Güneydoğu’da oldukça etkin olan bu örgütün tabanının Ak Parti’ye gitmesinin önü kesilmiş olacak. Ak Parti’ye gidebilecek oylar bölünür, PKK tabanı da CHP’ye oy verirse Kemal Bey de o koltuğa getirilme misyonuna uygun bir iş yapmış olur.

Süheyl Batum Silivri’deki dostlarının milletvekili adayı olması için Parti Meclisi’ne öneri sunacağını söylemiş. Daha fazla geç kalmamak için o öneriyi genişletip Abdullah Öcalan’ın da aday gösterilmesi için hem PM’ye hem de PKK’ya öneri sunarsa “iyi” olur. Bu adımlardan uzun süredir işbirliği konusunda feryat eden Hamdi Yaver Aktan gibi büyük “vatanseverler” mutluluk duyacaklardır.

Büyük devlet adamı Ahmet Necdet Sezer’e de bir koltuk ayarlanabilirse fena olmaz. Unutulmasın diye hatırlatmak istedim. Ahmet bey boşluktan Semra hanımla kavgaya tutuşacak yoksa. Siyasetten anlamasa da en azından CHP’ye uygun bir vitrin olur.
Aklınızdan şöyle geçiyor olabilir: “Bu kadar önemli adam CHP’ye giderse MHP ne yapacak?” Devlet Bahçeli, rahatsız ve yorgun. Bir sürü adamı partiye doldurup, uğraşıp, canını sıkmak istemez. Hem yukarıdaki saydıklarımızın hepsine bedel Oktay Vural var. MHP’ye yeter.

Sözü uzatmayalım. Bu Süheyl Batum gerçekten mühim adammış. Kendilerini Türk siyaseti geç tanıdığı için ne kadar dövünse azdır. Kemal Kılıçtaroğlu böyle bir anayasa profesörüne mazhar olduğu için ne kadar övünse yeridir. Süheyl Bey, Türkiye seninle iftihar ediyor. Hele Mustafa Kemal Atatürk.. Rahmetli Atatürk, kendi kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne geldiğin için seninle guru duyuyor. Sen ne büyük adammışsın be..

Helal olsun sana..

Alper TAN

24.01.2011

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
mükemmel
 // erdoğan sönmez
tek kelimeyle mükemmel...
22 Nisan 2011 00:33
biir partinin
 // necmi yalın
Bir partinin yerel aday adayı gibi yazıyorsunuz....
21 Şubat 2011 00:06
Tebrik
 // Rıfat Ayyıldız
Alper abi, sana helal olsun, senin yazılarını dikkatle okuyan biriyim ve hep doğruları yazıyorsun, bu dürüst, doğru yazılarından dolayı seni tebrik ediyorum....
28 Ocak 2011 14:03