18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,764
 • BIST94.541
 • Dolar4,7082
 • Euro5,4495
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2406
 • İstanbul23 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir25 °C
 • Konya18 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli20 °C
 • Şanlıurfa27 °C
 • Gaziantep25 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Charlie değilim kusura bakmayın
12 Ocak 2015 17:28

Paris’te bir dergiye yapılan saldırıda ölenler bir haftadır dünyanın gündemini meşgul ediyor. Sanki dünyada herkes "Charlie" oldu. Bizim ülkemizde de çok miktarda "Charlie" olduğunu bir kere daha gördük. Aslında kedilerini hatırlatmasalar da olurdu. Biz onların Charlie olduklarını biliyorduk. Ama yine de mahsuru yok. Halkımızdan bilmiyor olanlar da öğrenmiş oldu. Fena olmadı.

Paris’teki olay üzerine bazı Müslümanlar "Batı'ya yaranma" ve bu olaya "Ne kadar çok üzüldüklerini"ifade ederek "Cici Müslüman" görünme yarışına girdiler. Ne kadar Charlie olduklarını gösterme mücadelesi başladı. Paris’te ölenler için bir de mevlit okutup, gıyabi cenaze namazı da kılsalar uygun olabilirdi. Ama akıllarına gelmedi galiba.

Medyamızdaki ve mütedeyyin kesimlerdeki çarpık anlayışı anlamakta ve hatta hazmetmekte zorlanıyoruz. Bir konuda üzülmek ayrıdır. İşi abartıp çığrından çıkarmak ayrıdır. Müslümanları zillete düşürmeye veya zelil göstermeye kimsenin hakkı yok. Siz Batı'ya aşık da olsanız, ayaklarına da kapansanız, arzu ettikleri gibi "Ilımlı Müslüman" da olsanız onların size yaklaşımı bellidir.

Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın Paris olayı karşısındaki açıklamaları ve tavırları son derece normal ve olması gereken bir durum. Ama medyanın ve toplum liderlerinin tavırları ne yazık ki anormal ve sorunlu. Siyasetçi, siyasetçi gibi medya, medya gibi davranmalı. Hükümet doğru noktada durdu. Ama ne yazık ki medyamız, Paris benzeri olayları doğru bir şekilde sorgulayamıyor. Yapılan yayınlar her zaman olduğu gibi yine Batı'yı mağdur gösterip, temize çıkartacak bir dil ve üslupla verildi.

Öyle yayınlar oldu ki, Batı özgürlüklerin beşiği, fikir ve ifade hürriyetinin merkezi, insancıl medeniyetin payitahtı ilan edildi. 1954-1961 arasında Fransa’nın Cezayir’de 1.5 milyon Müslümanı alçakça katlettiği kimselerin aklına gelmedi. Fransa’da Katolik, Protestan ve Yahudilere hakaret etmenin suç, İslam’a küfretmenin özgürlük olduğunu kaç kişi dile getirdi? İslam’ın mukaddeslerine hakaretin serbest "Ermeni soykırımı yoktur" demenin ifade özgürlüğü dışında "Suç ve ceza" kapsamında olduğunu kaç kişi hatırlattı?

NATO bünyesindeki Fransa’nın, Afganistan ve Irak’ta kaç milyon Müslümanın öldürülmesinde rol aldığını, neden bu vesileyle Paris’in ve yüzsüz Batı'nın suratına çarpmıyoruz?

Hala Orta Afrika’da Müslümanları topluca katleden Hristiyan cinayet örgütü Anti Balaka’nın Fransa desteğinde bu işleri gerçekleştirdiğini ve örgütün liderinin Paris’in "fevkalade lütfuna mazhar"olduğunu söylemiyoruz.

Oturmuşuz Paris’de ölenlere ağıtlar yakıyoruz. Onlar bizim hangi ölümüze ağladılar. Bizdeki hangi cinayet veya katliamda, hangi Fransız gazetesi "Hepimiz Ahmediz, Mehmediz" manşetiyle çıktı? Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı'nın karısı Daniel Mitterand, 80’li yıllarda defalarca Güneydoğu’ya gelip PKK terörüne açıkça destek vermedi mi? Türkiye’de PKK terörünün bitmesi için "Çözüm Süreci"açıklandığında, daha 2 sene önce bu süreci bozmak için Paris’te 3 PKK’lı kadını katlederek provokasyon yapmadılar mı?

"Hepimiz Charlie’yiz" diyerek "iyi çocuk" olarak görüleceğinizi mi zannediyorsunuz? "Hepiniz Charlie" oldunuz. Ama cevabınızı çok sevdiğiniz meslektaşınız hatta bazılarınızın patronu Rupert Mordoch verdi.

Bizdeki FOX TV’nin de sahibi olan dünyanın en etkili medya kartellerinden birinin sahibi olan Rupert Murdoch Paris’teki saldırıdan bütün Müslümanları sorumlu tuttu. Charlie olan Müslümanlar hariç demedi. Attığı twitte, "Müslümanların çoğunluğu barışsever olabilir ama içlerinde büyüyen Cihatçı kanserin farkına varıp ortadan kaldırılana dek onlar da sorumlu sayılmalıdır"' diyerek İslam’a olan kini ve nefretini kustu. Aldınız mı cevabınızı? Oturdunuz mu yerinize? Ama biliyoruz. Ona da bir kulp, bir kılıf bulursunuz. Çünkü zelil yaşamak bir alışkanlıktır, kurtulmak kolay değil..

Kendilerini Charlie görenlere yine de fazla sözümüz yok. Onlar görevlerini yapıyorlar. Esas sözümüz mütedeyyin kesimlere.. Bazıları öyle ileri gittiler ki saldırganları İslam’dan çıkaranlar bile oldu. Cennet’in tapusu ve senedi onların elinde ya. İstediklerini içeri alıp uygun görmediklerini Cehenneme atıveriyorlar. Kim verdi onlara bu yetkiyi bilen yok..

Elbette İslam'da terör yok. Ama Müslümanlara devlet terörü uygulayanlara boyun eğmek de yok. İslam'ın kutsallarına hakaret edilmesine hoşgörü ile bakmak da yok. İslam’da zillet yok, izzet var. Zulmü elinle, dilinle, kalbinle önlemek var.

Ne kadar Charlie olursanız olun, tamamen onlar gibi olmadıkça Batı'nın gözüne giremezsiniz. Bu beyhude çabadan vazgeçin. Batı'nın anladığı dilden konuşmadıkça hakkınızı alamazsınız. Hadi gelin Batı'yla hangi dilde konuşursak bize Fransız kalamazlar onu tartışalım. Charlie olmaya gerek yok ADAM OLALIM. BEN CHARLİE DEĞİLİM KUSURA BAKMAYIN.

Alper TAN

12.01.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

FRANSA VE AVRUPA NİÇİN ŞOKTA!​

İSLAM DÜNYASI KENDİNE GELİYOR

AFGANİSTAN'DA 3.6 MİLYON MÜSLÜMAN KATLEDİLİRKEN NEDEN SUSTULAR?

BATI'YA GÜVENME ÜLKENE GÜVEN!

BATI İÇİN “SON ASRIN EN DERİN KRİZİ”​

BATI KENDİ SONUNU HAZIRLIYOR

DÜNYA YENİDEN KURULUYOR​

ABD ANKARA’DAN SONRA RİYAD’I DA KAYBETTİ​

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

BAŞLAYAN 3. DÜNYA SAVAŞI BATIYI KAVURABİLİR!​

HAMAS İSRAİL OTORİTESİNİ TANIMADI DEVLET OLDU​

KANLI HANÇER

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.