YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Büyük Ortadoğu fırsatı ve merkez ülke Türkiye
25 Şubat 2008 12:25
Bilindiği gibi krizleri fırsata çevirmek diye bir tabir var. ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) Türkiye için Büyük Ortadoğu fırsatına çevrilebilir (BOF). Bu Türkiye için hayırlı bir gelişme olabileceği gibi Ortadoğu ülkeleri, özellikle halkları için de hayırlı olabilir.
Öncelikle Ortadoğu ülkelerindeki durumu ve arkasından da ABD'nin yaklaşımlarını iyi anlayabilirsek meramımızı daha iyi ifade edebiliriz. Ortadoğu ülkelerinin kaderine hükmeden krallar ve diktatörlerin çoğu, aile veya şahıs olarak demokratik batı ülkelerinin destekleriyle iş başına geldiler. Bazı krallıkların güvenliğinin bile ABD tarafından sağlandığını söylersek şaşırmayın. Onlarca milyar dolar servet içinde yüzen bu aileler yönettikleri halktan tamamen kopmuş vaziyetteler. Demokrasi ve özgür medya olmadığı için baskı altında bulunan halkların feryadını duyamıyoruz. Sınır tanımayan iletişim teknolojileri vasıtasıyla bu halklar, dünyada neler olup bittiğini görüyorlar ve düşünüyorlar. Başlarındaki, kendilerini yeterince temsil etmeyen despotik yönetimlerden nasıl kurtulabileceklerinin de yollarını arıyorlar. İşte ABD, bu durumdaki ülkelere "yol ayrımındaki ülkeler" adını veriyor. ABD şu anda bu ülkeleri yönetenlere güvense bile, o ülkelerde yaşayan halklara güvenemiyor. Bu halkların zincirleme bir reaksiyonla bu mevcut yönetimleri bir şekilde devirerek kendi kafalarına göre ve muhtemelen anti batı, anti Amerikan yönetimleri iş başına getirmesinden büyük endişe ediyor.
ABD ve batının kontrolü dışında böyle bir gelişme onlar açısından telafisi zor zararlara sebep olabilir. Bu nedenle ABD "yol ayrımındaki" bu ülkelere, daha doğrusu bu halklara gidilmesi gereken yolu tarif ederek, yeni yolu da kendisi belirlemek, böylece sözüm ona, halkların isteği ile oluşturacağı yeni yönetimlerle bu bölgedeki hükümranlığını devam ettirmek istiyor. BOP'un Türkçe'sini bu şekilde özetleyebiliriz.
Peki BOP Türkiye açısından büyük Ortadoğu fırsatına nasıl çevrilebilir? Ortadoğu, Türklerin çok yakından tanıdığı, kültür, tarih ve din bağlarının olduğu, yüzlerce yıl sulh ve selametle yönettiği topraklardan oluşuyor. Bu bölgeyi ve bölgede yaşayanları Türkler, Avrupa'dan da Amerika'dan da çok daha iyi bilirler. 19. yüzyılın sonları, 20. yüzyılın başlarında Batılı ülke servislerinin Arap toplulukların Osmanlı'dan koparılması için gösterdiği faaliyetler uzunca süre etkili olmuştu. Daha sonra halklar bu oyunu anlamaya başladılar. Fakat bu durum ülkeleri yönetenleri rahatsız ediyordu. Şimdi ülkeleri yöneten şeyhler, emirler, krallar da anladılar. Bu yönetimler BOP sürecinin kendilerini hedef aldığını görünce yeni güvenli limanlar aramaya başladılar. Bu konuda en yakın, en güvenli ve en makul liman Türkiye'dir. Türkiye, eğer ortak tarihe sahip olduğu bu ülkeler ve halklarla birlikte tekrar eskisi gibi ihtişamlı günlere yürümek istiyorsa önündeki altın fırsatı iyi görmeli ve değerlendirmelidir.
Sovyet imparatorluğunun dağılmasından sonra Kafkasya ve Orta Asya'da ülkemizin önüne açılan altın fırsatları heba ettiğimiz gibi mevcut süreçte el an yaşanan fırsatları da çar çur etmez iyi değerlendirebilirsek ABD'nin Büyük Ortadoğu fiyaskosu Türkiye'nin Büyük Ortadoğu Fırsatına dönüştürülebilir. Türkiye Ortadoğu ve çevresinde bölgesel aktör olarak süper güçlerin küresel politikalarını etkileyebilecek çok önemli bir potansiyele sahiptir. Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli çevresindeki ülkeler yeniden fark etmişlerdir. 40 yıl aradan sonra ihtişamlı bir ziyaretle Türkiye'ye gelen Suudi Arabistan kralının temasları ve bu doğrultuda başlayan yeni açılımlar tarihi öneme sahiptir. Bu önemli açılım bazı soytarı magazin mankenlerinin seviyesine indirgenmemelidir. Siyasi, ekonomik, askeri ve stratejik alanda gelişen ilişkiler hızla ilerletilmelidir.
Sadece Arabistan'la değil. Türkiye, Rusya, İran, Suriye, Körfez ülkeleri ve bölgedeki diğer önemli aktörlerle çok önemli ilişkiler peşindedir. Bu ilişkileri geliştirdiği takdirde hem AB'nin hem de ABD'nin karşısında daha sağlam daha dirayetli daha güçlü durabilir. Ayrıca hem bölgede hem de dünya da önemi ve itibarı artabilir.
Yeter ki gücümüzün ve imkanlarımızın farkında olalım ve fahiş hatalar yapmayalım. Bölgedeki göz yaşı, savaş, kan ve vahşeti durdurmak için Büyük Ortadoğu fırsatı önümüzde duruyor.
Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.