YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Büyük operasyon
25 Şubat 2008 11:16

Türkiye, yaşanan terör sorununu telafi etmek için büyük bir operasyona başlıyor. Bu operasyonun şu anda halka yansıyan kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak sınırına yönelik büyük konuşlanma haberleri. Silahlı kuvvetler gerçekten de çok büyük bir gücü bu bölgeye sevk etti. Anladığımız kadarıyla operasyonun Temmuz ayına kadar sürme ihtimali var. Maksat, bu yıl sonuna kadar terör örgütünü etkisiz hale getirmek. Yaşanan son olayların ardından böyle bir operasyon belki de kaçınılmaz oldu. Çünkü bölücü terör örgütünün bu eylemlerini durdurmak ve örgütü etkisiz hale getirmek, mümkünse yok etmek aklıselim herkesin ortak dileği.
Bu konuda bazı konulara dikkat çekmek istiyorum. Herkesin kabul ve ifade ettiği gibi; terörle mücadele sadece TSK'nın faaliyetleri ile önlenecek bir konu değil. Bu mücadelede toplumun her kesimine düşen önemli görevler var. Hatta denilebilir ki terörle mücadele görevi en son ve diğer çarelerin bittiği noktada TSK'nın görevi olabilir. Nasıl mı?
En başta anne baba yani aileye görev düşüyor. Aklı başında hiçbir aile evladının teröre bulaşarak bir çukurda ölmesini veya ceza evlerinde ömrünü çürütmesini istemez. Maddi manevi sıkıntısı olmayan bir insan da akıbetinin böyle olmasını arzu etmez. Köyde, kasabada, mahallede, şehirde hiçbirimiz komşumuzun teröre bulaşmasından mutlu olmayız. Ülkesini seven hiçbir siyasi iktidar ve siyasi parti ülkesindeki insanların teröre bulaşmasını istemez. Bir ülkenin milli silahlı kuvvetleri de terör mücadelesi yapmaktan zevk almaz. Ama durum kaçınılmaz ise gereği de yapılır.
Her ailenin muhakkak çocuklarına sahip çıkması, evlatlarını, kötü alışkanlık, yanlış çevre ve terör örgütlerine karşı koruması gerekir.
Toplumun, özellikle de hali vakti yerinde olanların sosyal projeler üreterek, üretenlere destek vererek nesillerin korunmasına katkı sağlaması gerekir.
İktidarın ve siyasi partilerin bu konuları milli ve önemli bir konu olarak görüp günlük ucuz propaganda malzemesi olarak görmemesi ve bundan medet ummaması gerekir.
Hükümetin bu konunun sadece PKK meselesi olmadığının bilinciyle davranıp, hızla konunun çok farklı boyutlarını net bir şekilde tespit ederek, her probleme özel ve doğru reçete uygulayarak tedavi sürecini başlatması gerekir. Ayrıca da terör örgütlerine destek veren odaklara karşı bu işin kendi kuralları içinde gerekli cevapları vermeli, kendine güveni olan, büyük devlet olmanın icabını yerine getirmelidir.
Silahlı operasyon başladığında, dağlardan inecek terörist cenazelerini yine birileri istismar etmeye çalışacak ülkeyi yine germek isteyeceklerdir. Şehitler ve yaralılar memleketlerine getirildiğinde yine kalplerde derin yaralar açılacaktır. Bir tarafta bu yaralar açılırken başka birileri şehit kanları üzerinden prim yapmaya çalışabilir. Böyle bir yaklaşım ülkesini seven kimsenin işine yaramaz. O halde meslektaşlarımız dahil toplumun her kesimi ve kurumların başındakiler ülke sevgisini her şeyin üstünde tutarak hareket etmeliyiz.

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.