YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bu bir postmodern dünya savaşıdır!
24 Haziran 2016 16:41

İngiltere'deki referandumda, AB'den çıkma kararı alınmasının ardından Avrupalı liderlerden sert açıklamalar ardı ardına geliyor.

'AVRUPA VE İNGİLTERE İÇİN ÜZÜCÜ BİR GÜN'

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier gelişmeyi,"Avrupa ve İngiltere için üzücü bir gün, gerçekten hayal kırıklığı" diye tanımladı.

3. ÜLKE MUAMELESİ GÖRÜR

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, "Sonuca saygı duyuyoruz. Ancak İngiltere ayrılma yönünde karar verdi. İngiltere gelecekte artık 3. ülke muamelesi" görecek diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Alexander Graf Lambsdorff ise çıkan sonuçtan İngiltere Başbakanı David Cameron'u sorumlu tuttu.

'KARA BİR GÜN'

Avrupa Parlamentosu'ndaki Yeşiller Grubu'nun Başkanı Rheinhard Bütikhofer de "23 Haziran, Avrupa tarihine çok kara bir gün olarak geçecektir" dedi.

'AB TAMAMEN YERLE BİR OLACAK DEMEK'

İngiltere’nin AB’den çıkma kararı sonrası Avrupa’nın içine düştüğü korkuyu açığa vuran en sert açıklama ise Avusturya’dan geldi. Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz "AB'nin en büyük ülkelerinden biri Birlik'ten çıkıyorsa, o zaman her şey tamamen yerle bir olacak demektir" tepkisini gösterdi.

İngiltere için korkunç günlerin hızla yaklaştığının habercisi olan tehdit gibi bir açıklama ise uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P)’den geldi.

İNGİLTERE’NİN NOTU DÜŞÜRÜLECEK

S&P’nin Kıdemli Kredi Analisti Moritz Kraemer, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılma kararı almasının ardından ülkenin “AAA” olan kredi notunun düşürülebileceğini bildirdi. Kraemer, “AAA reytinginin bu şartlarda savunulamaz durumda olduğunu düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.

Referandum sonucunun Brexit’i göstermeye başladığı saatlerden sonra Hong Kong borsasında HSBC hisseleri yüzde 11, Standard Chartered hisseleri ise yüzde 12 değer kaybetti.

Londra merkezli analistler, İngiltere’nin önde gelen finans kuruluşlarının da çok büyük kayıplar yaşayacağını açıklıyorlar.. Öte yandan İngiliz sterlini son 31 yılın en düşük seviyesini gördü.

KAOS YAYILMA EĞİLİMİNDE

Avrupalı liderlerin en büyük korkusu ise diğer AB ülkelerinin de İngiltere'yi örnek alma ihtimali. Çünkü İngiltere'nin ayrılma kararı domino etkisi oluşturdu. Daha ilk saatlerden itibaren AB üyesi iki ülkeden daha referandum sesleri yükseldi! İtalya, Hollanda ve Fransa'daki aşırı sağcı partilerden "AB referandumu"çağrısı geldi.

TÜRKİYE’YE 3000 YILINI GÖSTERMİŞTİ

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, Türkiye'nin “3000 yılında belki üye olabileceğini”söylemesinden 3 hafta sonra İngiltere halkı AB'den ayrılma kararı verdi. Türkiye’ye 3000 yılını tarih olarak gösteren Cameron ise istifa edeceğini açıkladı. Şu öngörüye bakın..!

BU BİR POSTMODERN DÜNYA SAVAŞIDIR!

İngiltere'nin AB’den ayrılması demek artık “bir” ve “tek” Avrupa’dan bahsedilemeyecek demektir.. Bunun arkasından Kuzey Avrupa ülkeleri de ardı ardına AB’den kopacaklardır.. AB’nin düştüğü bu durum acaba gelişi güzel mi oluşmuştur?.. Yoksa devam etmekte olan adı konmamış ve herkesin elindeki tüm imkanları sonuna kadar kullandığı “Postmodern Dünya Savaşı”nda bu konu ilginç bir yere oturuyor mu? Ne olursa olsun. Sonuçta bu süreç, AB’nin dağılmasına hatta belirli bölgelerde çatışma ortamlarına sürüklenmesine kadar gidecektir..

ABD’Yİ DAHA KÖTÜ GÜNLER BELİYOR..

Çünkü AB ve ABD gibi kıta ve ülkelerde halkları bir arada tutan, birbirine bağlayan şey ekonomik refah ortamıdır.. Bu ekonomik refah olmadığı takdirde halkların ayrışması ve çatışması gündeme gelebilir.. Nitekim, Fransa İç İstihbarat Birimi Genel Müdürü Patrick Calvar, “Ülkenin iç savaşın eşiğinde olduğunu” söyledi. Farklı aşırı hareketlerin "çatışması" için güçlü bir risk ortamı olduğunu ifade eden Calvar, toplumsal çatışmaları alevlendirecek büyük olaylar yaşanmasından endişe duyduğunu anlattı.

Görünen o ki, yakın gelecekte ABD de bu kavga ve olumsuz gidişattan nasibini alacaktır.. Hatta gözlemcilere göre ABD’yi AB’den daha kötü günler beklemektedir...

YA TÜRKİYE…

Peki bu durumda Türkiye nasıl yol izlemelidir? Türkiye, ABD, AB ve NATO gibi ittifaklardan adım adım uzaklaşacaktır... Çok keskin ve incitici bir makas değişikliği yaşanmazsa İslam ülkeleri ile özellikle Kazakistan, Azerbaycan ile güçlü birliktelikler sağlanabilir.. İttifaklar, beraberlikler oluşturulabilir.. Allah esirgesin, her şeye rağmen “Dostlarımızı artırıp, düşmanlarımızı azaltacağız” kuru hevesiyle, yanlış, dengesiz ve ölçüsüz bir makas değişimi olursa Türkiye Doğu ile Batı’nın arasında anlamsız bir yerde de kalabilir. Bizim için bu riski de unutmayalım.

Kısacası AB dramatik bir sürece girdi. Bu gidişat sadece dramatik olarak kalmayacak. Travmatik neticeleri de olacak. Sömürgeci AB bu sürece girerken sömürgeci ABD’nin şimdiki gibi kalması beklenmemeli.. Fırtınalı günler artık ABD yolunda..

Alper TAN

24.06.2016

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

HAÇLI BATI'NIN KANLI SOYKIRIM TARİHİ!

DOSTA BAK, MÜTTEFİKE BAK!

MÜSLÜMANLAR DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR..

İSLAM BİRLİĞİ KURULUYOR, KAFASI BOZUKLAR ÜZÜLÜYOR

KÜRESEL DENKLEM HIZLA DEĞİŞİYOR

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

SAVAŞ ARTIK AVRUPA'DA

DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!

BATI DÜZEN KURUCU ROLÜNÜ KAYBETTİ​

2. DÜNYA SAVAŞI’NDAN DERSLER

TÜRKİYE NATO’DAN DERHAL ÇIKMALI

ÜMMETİN UYANMA VAKTİDİR GEÇ OLMADAN

İSLAM ORDUSU HAÇLI-SİYONİST ORDUSUNA KARŞI!​

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ALPER TAN BUNU DA GÖRMÜŞ MÜDÜR?
 // ismail emre
Ak parti yükseliş dönemini tamamladı bunu kabul etmek lazım ve duraklama dönemi içine girdi çöküş dönemi yaşanmadan yeni ve taze bir partinin ortaya çıkarılması gerekir çünkü bu dönem alternatif partilerin kendini anlatma dönemi olacak ak parti çökmeden önce bu yapılmalıdır paralel yapı bunu iyi gördü ve alternatif parti mhp den çıkarmaya çalışılıyor.Ak partiyi ayakta tutan tek şey ekonomik istikrardır bunu kaybetmemek için rusya israil ile anlaştı ve AB aşkı devam ediyor bu da çökmeyi sağladı....
30 Haziran 2016 Perşembe 16:41
Dün akşam TV'deki yorumlarınızı reddediyorum
 // Engin Açıksöz
Dün akşam Kanal a TV'de Sayın Kazdağlı ve Sayın Korkmaz'la yaptığınız yorumları hayret ve ibretle izledim. Altan Kardeşlerin ve Feto'nun vesayetinden sonra bir de sizlerin vesayetine tahammül edemeyiz. Tavır değiştirdiyseniz haberimiz olsun. Biz Reis'e güveniyoruz. Böyle devam ederseniz Kanal a TV ve Radyoyu cihazlarımızdan sileceğiz....
28 Haziran 2016 Salı 19:39
şeytan israil
 // mehet Türk
sayın Tan, yazılarınızı beğenerek okuyoruz. Bütün kanal a ekibi harikasınız.Allah yolunuzu açık etsin. ancak israil ile bu son anlaşma nedir. siz olayın vahametini ilgili yerlere bildirmiyor musunuz?.şeytanla anlaşma vatana ve bütün islam alemine ihanettir..bunu nasıl açıklarız çevremize. bu AKP nin sonu demektir. kendi ayağına kurşun sıkıyor.çok yazık, çok üzülüyoruz..bütün kazanımlar heba oldu. artık kimse başkanlığa da sıcak bakmaz. müslümanlar ile alay edilmesin..sonuç çok kötü..selametle.....
27 Haziran 2016 Pazartesi 08:55