YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bryza enişte Cumhurbaşkanını seçmiş
25 Şubat 2008 15:44
Cumhurbaşkanı seçimi Türkiye'de bir çok şeyin daha net görünmesine vesile oldu. Kim kimin arkasına sığınıyor, kimden medet umuyor, kim ne yapmaya çalışıyor ve kimler halkı küçümsüyor. Bütün bunlar açık biçimde gözler önüne serildi.

Cumhuriyet mitingleri yapıp, iktidara karşı harekete geçirmeye çalışarak halkın arkasına sığınmış gibi görünenler, 22 Temmuz seçiminin sonucunu görünce halka açıkça hakaret etmeye ve onu küçümsemeye başladılar. Halkı aşağıladılar, akılsızlıkla suçladılar, yardım karşılığı oylarını satan sahtekar konumuna koydular, o da yetmedi halkı hamam böceğine benzeten yazı yazanlar bile oldu.

Demokratik yöntemleri zorlayan tutumlarla engel olmaya çalıştıkları rakiplerini askerle, darbeyle korkutmaya kalkıştılar. Askerin sözcüsü gibi konuşanlar hatta utanmadan açık veya örtülü şekilde askeri göreve çağıranlar oldu. Halk bu tutumlara itibar etmedi. Bu kesimler şimdi tam da izah edemedikleri bir "uzlaşma" kelimesinin kamuflaj olarak kullanıp amaçlarına ulaşmaya çalışıyorlar. Uzlaşma dedikleri aslında başka bir şey. Muhaliflerin dayatmasına evet denilirse uzlaşma sayılıyor. Halkın talepleri istikametinde hareket edilirse muhaliflere göre bu dayatma oluyor.

İşlerine geldiğinde "ulusalcı" söyleme sığınanlar, karşıtlarını gayri milli ve işbirlikçi olmakla suçluyorlar. Fakat her şeye muhalefet etmekten başka bir marifeti bulunmayan bu kesimler, Türkiye karşıtları ile aynı çizgide yol alıyorlar. Karşıtlarını AB'ci ve Amerikancılıkla itham edenler, Amerikan yönetimi ile aynı söylem ve eylemi kullanıyorlar.

Geçen Aralık ayında Türkiye'de % 50 darbe hayali kuran Hudson'cı Zeyno Baran'ın sıkı dostu, nişanlısı olan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, Yunanistan'daki Ependitis gazetesine verdiği demeçte bakın ne gibi nasihatler vermeye çalışıyor: "Türkiye'ye siyasi gerilimin cumhurbaşkanı seçimi nedeniyle geri dönmesi, Türk siyasetine ve Başbakan Erdoğan'ın tartışmalı bir şahsı aday gösterme kararına bağlı. Erdoğan'ın ne yapacağını bilmiyorum. Ancak, kendisi cumhurbaşkanlığına tartışmalı bir ismi aday göstermeyeceğini ima etti. Eğer uzlaşıcı bir şahsı önerirse, gerginliğe neden olmayacak. Tabii, eğer tartışmalı bir isim önerirse, o zaman geçen nisan ve mayıstaki gibi gerginlik görmemiz olası. Dediğim gibi, Erdoğan uzlaşıcı bir aday göstereceğini ima etti ve söylentilere göre bu eski Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin olabilir, birçok kişi de Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün olabileceğini söylüyor. Bu konu kelimenin tam anlamıyla Başbakan Erdoğan'ın elinde."

Bryza'nın sözlerinin Türkiye'deki halk karşıtlarının sözlerinden farklı bir yanı var mı?
Amerikalı diplomat, Türkiye'deki ulusalcılar gibi başbakan Erdoğan'ı sözüm ona uzlaşmaya davet ediyor. Veya daha açık manasıyla tehdit ediyor. Yani "eğer bizim önerdiğimiz adayları köşke çıkarmazsanız ülkedeki dostlarımızla beraber gerginlik çıkarırız" demeye getiriyor. Ama bunu diplomatik bir lisanla ifade ediyor. Kimlere sıcak bakacaklarını isim vererek belirtmekten de çekinmiyor.

Eskiden Amerikalılar bu işleri daha usturuplu yaparlardı. Türk milleti de pek farkına varmazdı. Şimdi Amerikan diplomatları da başkanları Bush'a özenmeye başladılar ve gördüğünüz gibi bunu lambur lumbur yapmaya başladılar. Demek ki artık tutumlarını Türk milletinden gizlemeye gerek duymuyorlar. Aslında iyi de oluyor. Biz de uluşalcı cenahın kimlerle yatıp kalktıklarını, kimlerle birlikte hareket ettiklerini daha kolay görüyoruz.

Matthew Bryza, bize zahmet olmasın Türkler uğraşmasınlar diye çok uğraşmış ve bizim için en ideal, en uygun cumhurbaşkanını seçivermiş. Üstelik tek isim de dayatmamış. Çoktan seçmeli olsun diye iki isim lütfetmiş. Emri olur. Tabii ki yaparız. İtiraz ne haddimize.

Afferin Bryza enişte büyük iş yapıyorsun konuşmaya devam et. Zahmet veriyoruz ama; yine lütfetsen de şu halkıyla başı belada Türkiye için bir halk da seçsen daha çok rahat edeceğiz. Ama ne olur bu defa çoktan seçmeli olmasın. Tek olsun. Uğraşmayalım. Belki gerginlik çıkar. Hani bir de uzlaşamazsak..

Vesselam.. Ulusalcılarımız seninle gurur duyuyor Bryza enişte.
Yazarın Önceki Yazıları
Haçlılar neden DAİŞ'i bitirmek istemez? 21.10.2016İşte gizli belge, ABD en tehlikeli terör örgütü 18.10.2016Cenk meydanı ısınıyor 13.10.2016ABD'nin korkusu ve Rusya'nın beklentisi ne? 11.10.2016Lozan'da ne kazandık ne kaybettik? 06.10.2016Sevr'i gösterip Lozan'a razı ettiler" 29.09.2016Bu terör değil savaş ama kiminle? 26.08.2016Vekalet savaşlarının sonunda ne var? 23.08.2016Küresel savaş ve Haçlıların truva atı FETÖ! 04.08.2016FETÖ-NATO darbesinin kanıtları 26.07.2016Gün birlik günüdür, zafer inananlarındır 20.07.201615 Temmuz darbe teröründen çıkan dersler! 16.07.2016"Normalleşme" sadece bize mi lazım? 14.07.2016BM ve NATO gözetiminde soykırım: Srebrenitsa 11.07.2016Bu bir postmodern dünya savaşıdır! 24.06.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.