YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Bin Ladin kaç yıl önce öldü?
03 Mayıs 2011 15:48

Hüseyin Barack Obama’nın El Kaide Lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü haberi üzerine Amerikalılar bir bayram havasına girdiler. Amerikan bayrağını alıp sokağa koşanlar, gülücükler saçanlar, hoplayanlar zıplayanlar. Bir zafer gösterisi…

1999 yılının Şubat ayında bizde de öyle olmuştu. Başbakan Bülent Ecevit heyecanlı bir basın toplantısı yapmış ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ı “Yakaladığımızı” ve Türkiye’ye getirdiğimizi söylemişti de ne kadar mutlu olmuştuk. Aradan 12 yıl geçti; PKK terörünü nasıl bitirebiliriz diye konuşuyoruz hala. Ama unutmayalım, bir 28 Şubat ürünü olan Ecevit hükümetinin, halk desteğinin dibe vurduğu bir sırada “Öcalan’ı yakalayan başbakan” havası, Öcalan’ın “yakalanmasından” 2 ay sonra 18 Nisan 1999’da yapılacak seçimde hayli işe yaramıştı. O seçimde Ecevit Öcalan’ı yakalayan “Kahraman,” Devlet Bahçeli “komutasındaki” MHP’de “Apo’yu asacak parti” edasıyla büyük oranda oy desteği almıştı vatandaştan.. Sonunda ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Ecevit öldü gitti. Devlet Bahçeli halen memleketi kurtarmakla meşgul. Bazı MHP yöneticileri nataşalarla koalisyon kurarken kasetleri çekiliyor. “Yakalanan” Apo ise Bülent Ecevit’le Devlet Bahçeli’nin kendisine özel olarak tahsis ettikleri İmralı adasında göbeğini kaşıyor.

Amerikalılara bu gerçekleri şunun için hatırlatmak istedim. Yaptıkları kutlamalar erken kutlama olabilir. Biz de yaklaşık bir asırdan bu yana sürekli kandırılan bir toplumduk. Yavaş yavaş gözlerimiz açılıyor. Bize söylenen yalanları hemen yutmuyoruz artık. Ama ben Amerikalılara bakıyorum da halimize şükrediyorum. Meğer Amerikalılar da onları yönetenler tarafından sürekli kandırılıyorlarmış.

Bush yönetimi El Kaide bizi vurdu diyerek bu örgütü desteklediği bahanesiyle Afganistan ve Irak’a savaş açmıştı. Bush yönetiminin işgal gerekçesi olarak sıraladıklarının hepsi yalan çıktı. Afganistan ve Irak savaşlarının Washington’a maliyetleri ABD merkezli büyük bir mali krize yol açtı. Hayalperest Amerikalıların cilalı laflarla sundukları BOP rafa kaldırılmak zorunda kalındı. Şimdi Amerika’yı yönetenler “Biz bu BOP’u niye yedik” diye kara kara düşünüyorlar.

Usame Bin Laden’in 2007’de öldüğünü 1 Ocak 2008’de “Ladin sesi var kendi yok”  ve 21 Mayıs 2009 tarihinde “Taliban’ı ABD Kurdu Bin Ladin Öldü” başlıklı iki ayrı yazımda anlatmıştım. Son üç aydan bu yana Afganistan’da ABD’yi kötü günlerin beklediğini bu ülkede büyük olaylar olabileceğini ve bunların sonunda ABD ve NATO’nun tası tarağı toplayıp dönmek zorunda kalabileceğini defalarca ifade ettim. Birkaç hafta önce Kandahar’da tahliye sırasında bir cezaevinde yaklaşık 550 hükümlü kaçmayı başardı. Kaçanlar arasında Taliban’ın üst düzey yöneticileri de vardı.

ABD yönetimi ise Afganistan’dan kaçmanın yollarını arıyor. Bush yönetimi El Kaide’yi bahane ederek Afganistan’a girmişti. Savaşı kaybetti veya en azından kazanamadı. Şimdi bu mağlubiyeti bir şekilde zafer gibi göstermesi gerekiyor. Zafer konusunda en önemli sembol ise Usame Bin Ladin. 2007’nin Ocak ayından itibaren rahatsızlığı artan, Şubat ayından itibaren de durumu iyice ağırlaşan ve 13 Aralık 2007 tarihinde bir hastalık sonucu eceliyle öldüğü bilinen Usame Bin Ladin’in ölümü üç buçuk sene gizlendi.

Obama seçim öncesinde Amerikan halkına verdiği sözü yerine getirmek yani Afganistan’dan askerlerini çekmek istiyor. Ama bu geri çekilme hareketini bir zafer görüntüsü ile gerçekleştirme peşinde olduğu için Bin Ladin’in ABD operasyonu ile öldürüldüğünü açıkladı. Ama cesedi gösteremediler. Basına verdikleri ceset fotoğrafının fotoshop olduğu ilk günden ellerinde patladı. Ortada bir Bin Ladin cesedi olmadığı için denize attık diyerek olayı, ilkokul kitaplarında okuduğumuz “Kara kedi” hikayesine döndürdüler. Yalanı yalanla açıklamaya çalışırsanız olacağı bu.

Doğruluğuna itibar ettiğimiz kaynaklardan gelen bilgilere göre, İslamabad yakınlarında bir eve operasyon yapıldığı doğru. Operasyon yapılan evde Usame Bin Ladin’in ailesinin yaşadığı da doğru. Operasyonda Bin Ladin’in ikinci eşi, oğullarından biri ve evi koruyan dört El Kaide görevlisinin öldüğü, ayrıca üç kadın ve iki çocuğun yaralı olduğu belirtiliyor.

Ama Usame Bin Ladin’in bu operasyonda öldürüldüğü bilgisinin kesinlikle yalan olduğu anlaşılıyor. ABD Afganistan’dan çekilmek için bahane ve gerekçeleri şimdiden oluşturmaya çalıyor. “Bin Ladin’i öldürdük Afganistan’ı işgal sebebi ortadan kalktı. Eve dönüyoruz” demeye hazırlanıyorlar. Birkaç ay sonra Obama Afganistan’dan çekilme takvimi açıklarsa şaşırmam.

Bu konuyla ilgili, El Kaide’nin yapacağı açıklamayı da dinlemekte fayda var.. Bakalım onlar ne diyecekler..!?

Alper TAN

03.05.2011 

Yazarın Önceki Yazıları
Batı medeniyetinin çöküşüne hazır olun 22.03.2017Haçlı birliğine karşı hilal birliği 15.03.2017Avrupa niçin düşmanlıkta yarışıyor? 10.03.2017Niçin "hayır" demeliyiz! İşte sebepler.. 06.03.2017Aslında "kimler rahatsız" 03.03.201728 Şubat'ın 28 Günahı 28.02.2017Fethullah'ı verseler ne olacak! 23.02.2017Bu sistemin ne zararı vardı da değiştiriyoruz? 15.02.2017ABD'nin dinci siyaseti tutar mı? 12.02.2017Sandığa giderken dünyada neler oluyor? 09.02.2017Donald Trump'a teşekkür mektubu 31.01.2017ABD gizli belgesi ve Reina saldırısı! 17.01.2017ABD, NATO, Terör ve Cuma Hutbesi! 02.01.2017Batı Savaşı Kaybetti. İstese de İç Savaş Çıkartamaz! 30.12.2016Suriye'de kimlerle savaşıyoruz? 27.12.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
belge savaşları
 // Muhammed KAYA
Bundan sonra olacaklar ise şöyle; ABD el kaidenin üst düzey yetkilileri ile belge savaşı yaşayacak. el kaide 2007 de öldüğünü kanıtlamaya ABD ise kendilerinin öldürdüğünü kanıtlamaya çalışacaklar. resim savaşlarıda çıkacak elbette. ama bu defa photoshopsuz resimler....
04 Mayıs 2011 10:53