YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Batı dünyası nereye yuvarlanıyor?
04 Ağustos 2017 15:40

Yıllardır devam eden soğuk savaş giderek ısınmaya ve sıcak bir savaşa evrilmeye başladı.

ABD öncülüğündeki Haçlı dünyası hasım gördüğü zayıf devletlere NATO kimliği altında savaş açıp ve bu Haçlı savaşına bir “uluslararası müdahale” süsü verip görünürde “meşruiyet” sağladı. Askeri ve toplumsal olarak güçlü ülkelere ise mertçe savaş açmayı göze alamadıkları için kendi elleriyle kurdukları “terör örgütü” görünümlü “taşeron ordularla” saldırdılar. İşte FETÖ, PKK, DHKP-C, Boko Haram ve benzeri “terör örgütleri” aslında ABD, Avrupa ve İsrail’in “taşeron illegal ordularıdır.”

ABD’nin, Kongre kararıyla PKK’ya, 1000 TIR’ı bulan silah desteği, artık bu gerçeği, inkarı imkansız hale getirdi.

Aslında bu durum bile ABD ve Avrupa’nın ahlaken, askeri olarak ve ekonomik yönden çökmekte olduğunun ilanıdır.

ABD Harp Okulu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün hazırladığı ve geçen hafta yayınlanan rapor, bu hakikate işaret ederek Dünyadaki ABD hegemonyasının hızla çöktüğü uyarısında bulunuyordu.

Batı'nın stratejik üstünlüğünü kaybettiğini ısrarla vurgulayan Pentagon raporu, Batı'da başlayacak bir iç savaşa dikkat çekiyordu. Rapora göre asıl risk hızla büyüyen Rusya ve Çin değil, Arap baharı tarzı olayların Batı'da çıkma ihtimaliydi.

Aynı günlerde BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Mladenov ise "Hiç kimse bu yaşananların yerel olaylar olduğu hatasına kapılmasın. Olaylar birkaç yüz metrekare alanda yaşansa da bütün dünyada milyonları etkiliyor. Yaşananlar duvarın ötesinde, İsrail ve Filistin'in ötesinde ve Ortadoğu'nun ötesinde felakete neden olabilir" uyarısı yaptı.

Yine geçen hafta İsrail'in eski Dışişleri Bakanı Tzipi Livni de, “Mescid-i Aksa'daki güvenlik önlemleri konusunda yapılan taktiksel değişikliklerin işleri daha da kötüleştirdiğini ve İsrail'in bunu sonlandırması gerektiğini” belirtti. Livni, İsrail Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada "Filistinlilerle olan çatışmamız ile Ürdün ve diğer Sünni uluslarla yaptığımız işbirliğini, Müslümanları İsrail devletine karşı birleştirecek bir etkinliğe dönüştürmenin bir adım ötesindeyiz” dedikten sonra “İsrail'in Müslüman dünyayla dini bir savaşın kıyısında olduğu" ikazında bulundu.

Bu gelişmelerden sonra İsrail hükümeti, Mescid-i Aksa’daki abluka konusunda geri adımlar attı ve İsrail’in Siyonist Başbakanı Benyamin Netanyahu çok dikkat çekici şu açıklamayı yaptı: "Ben de toplumun hisleriyle aynı yerde duruyorum. Duyguları anlıyorum, Mescid-i Aksa girişindeki güvenlik önlemlerini kaldırma kararımız zordu. Ancak İsrail'in güvenliğinin sorumluluğunu omuzlarında taşıyan bir Başbakan olarak, kararları sakin ve bilinçli biçimde almak zorundayım. Ben kararlarımı büyük fotoğrafa bakarak, kamuoyunun bilgisi dışında, açıklayamayacağım zorluklar ve tehditleri değerlendirerek alıyorum." Demek ki Tel Aviv, bugüne dek hiç görmediği bazı şeyleri görmeye veya hissetmeye başladı.

ABD ve Avrupa hızla yalnızlaşıyor, zayıflıyor. Ama bunu ört-bas etmek için kaba kuvvete daha çok ağırlık veriyor ve hoyratlaşıyor. Bu durum korkunun ve endişenin yansımasıdır.

Bugüne kadar ABD ve Rusya, BM’de kayıkçı kavgası ile Suriye’deki katliamı birlikte teşvik ediyorlardı. Fakat bu kayıkçı kavgası şimdilerde gerçek kavgaya dönüşmeye başladı. ABD, Rusya’ya ekonomik yaptırımlara başladı. Putin, 755 ABD diplomatını Rusya'dan kovuyor. Putin, “hiçbir şeyi cevapsız bırakmayacağız” dedi.

Washington’un bugüne kadar “müttefik” dediği ülkeler Amerikan hükümetlerinin azgınlığı ve saldırganlığı yüzünden en büyük ABD düşmanı haline geldi. Pew Research Center büyük bir araştırma yaptı. Buna göre, dünya üzerinde ABD'yi en büyük düşman olarak gören ülkenin % 72 ile Türkiye olduğu ortaya çıktı. Şu işe bakın ki, ABD'yi en büyük düşman olarak gören listedeki ilk dört sırayı ABD'nin “müttefiki” olan ülkeler oluşturuyor. Güney Kore'nin % 70’i, Japonya'nın ise % 62’si en büyük düşman olarak ABD’yi görüyor..

Meksika ve Kanada halkı, sınır komşusu ABD'yi Rusya ve Çin'den daha tehlikeli görüyor. ABD'yi dost gören iki ülke Polonya ve İsrail.

Birleşik Devletler, siyasi, askeri ve bürokratik kadrolar olarak da kokuşmuş durumda. Trump durmadan kadro değiştiriyor. Bu durum karşısında Amerikan Başkanı, "Beyaz Saray gerçek bir çöplük" demekten kendini alamadı.

Batı dünyası ahlaki ve toplumsal olarak da hızla batıyor. OECD’nin açıkladığı “Aile Veri Tabanı Raporu”nda Haçlı dünyasının ahlaken çöktüğünü gözler önüne serdi.. ABD ve Avrupa’nın yarısının babası belli değil. Amerika ve Avrupa kıtalarında evlilik dışı doğum oranlarının yüzde 50’nin üzerine çıktığının vurgulandığı raporda Amerika ve İngiltere’de yüzde 40.2, Almanya’da yüzde 35, Hollanda’da 48.7, Belçika’da 52.3, Fransa’da 56.7, Meksika’da 64.9, Şili’de 71.1 oranında evlilik dışı doğum gerçekleştiği belirtildi.

Öte yandan kendini dünyanın horozu zanneden zorba devlet ABD, kendi başkanını indirmek için düğmeye bastı. Trump’ın suyu ısınıyor. Yavaş yavaş Donald Trump’ı yargılayacak jüriler oluşturulmaya başlandı.

Bütün bunları niçin yazıyoruz? Dünyanın dengeleri değişiyor. Her türlü olumsuz görünen gelişmelere rağmen devran dönüyor. Aşağılık kompleksinden kurtulalım. Kendimize güvenelim. Başaracağımıza inanalım. Safları sıklaştıralım ve 21. asra damgamızı vuralım. İslam ümmeti ve mazlum milletler bizden bunu bekliyor..

Alper TAN

04.08.2017

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

“BİZİM MEDYA” KİMİN VELİAHTI?

ABD’DE NE OLDU, NE OLACAK?

DAVA VE SIRAT-I MÜSTAKİM

ARTIK SAVUNMA YOK TAARRUZ VAR!

BİR DEVRİMİN ARDINDAN..

DÜNYA ALT-ÜST OLUYOR!

HAÇLI BİRLİĞİNE KARŞI HİLAL BİRLİĞİ 

BATI SAVAŞI KAYBETTİ. İSTESE DE İÇ SAVAŞ ÇIKARTAMAZ!

SURİYE’DE KİMLERLE SAVAŞIYORUZ?

BATI BU SAVAŞI KAYBEDECEK. ÇÜNKÜ...

3.DÜNYA SAVAŞININ ADI “TERÖR”

KÜRESEL DÜZENİ MÜSLÜMANLAR KURUYOR

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Dava ve Sırat-ı Müstakim 08.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
Editöre
 // Nezir
Benim bir türlü anlayamadığım bu subliminal mesajlardan Kanal A Haber editörleri neden korkar ki. Çok zorluklar çıkardınız, son anda yayınlayıp şikayetçi olmaktan vazgeçirdiniz ama, şimdi ister yayınlayın isterseniz yayınlamayın. Kanal A editörleri sizleri defalarca gidipte bir türlü görüştürülmediğim Alper Bey'e bildireceğim....
07 Ağustos 2017 Pazartesi 16:14
SÜBLİMİNAL MESAJLAR 1
 // Nezir
Türkiye güçlü bir Devlettir,potansiyel olarak da büyüktür,Sn.Erdoğan İslâm alemine haydi ayağa kalk dese,birçok küresel kukla tepe takla olur,bunu dış düşmanlar çok iyi biliyor ve korkuyor,bu yüzden yıkım işini içerden halletmeye çalışıyorlar.ŞU AN TÜRKİYE’DE SİNSİCE PSKOLOJİK HARP UYGULANIYOR. Kurulduğu günden bu yana Ehli sünnet konusunda çok büyük hizmetler vermiş bir Tv.şimdi 7/24 milletin içini karartıcı,korku,endişe verici,daha doğrusu milleti korkaklaştırmak için büyük çaba sarfediyor....
07 Ağustos 2017 Pazartesi 14:15
SÜBLİMİNAL MESAJLAR 3
 // Nezir
Özellikle tır ve diğer trafik kazalarının büyük bölümü,halk otobüsü kavgaları sürekli çıkan yangınlar, Şortlu kıza,Atatürk büstüne saldırılarda olduğu gibi melun bir elin marifetidir.Devlet böylesi sübliminal mesajlar için mutlaka harekete geçmelidir.Şüpheli suçları işleyip,sonrada tutuksuz yargılananlar takip altına alınmalıdır. Eskiden yani Ak Partinin yolları düzeltmesinden sonra trafik kazaları yok denecek kadar azalmıştı,şimdi ise belkide %1000 arttı.MUTLAKA SÜBLİMİNAL ÇALIŞMA YAPILMALI....
07 Ağustos 2017 Pazartesi 14:14