YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Barack Obama ve bizim komutanlar
06 Nisan 2009 20:38

ABD’nin siyahi başkanı Barack Hüseyin Obama’nın Türkiye ziyareti gündemin ilk maddesi. ABD Başkanı sıfatıyla yaptığı ilk ülke ziyareti vs. sembolik konular üzerinde durmuyorum. Obama hitabet kabiliyeti güçlü, vücut dili etkin ve başarılı bir lider. Konuşurken başkasının yazdığı metni okuyan biri olarak değil düşündüklerini ifade eden bir insan olarak görülüyor. TBMM’de yaptığı konuşmanın tüm muhtevasını da kendisinin belirlediğini öğrendik. Her ne kadar Türkiye’de rahatsızlık uyandıracak bazı bölümler olsa da rasyonel bir konuşma idi.


Bu ziyaret çeşitli yönleri ile bir süre daha konuşulacak. Ancak bu yazıda ben başka bir iki konuya dikkatleri çekmek istiyorum. Bunlardan biri genelkurmay başkanımız ve kuvvet komutanlarımızla alakalı. Genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları 22 Temmuz 2007 seçimlerinde TBMM’ye girmelerinden bu yana DTP’nin Meclis’te bulunması bahanesiyle burada yapılan resepsiyonlara ve törenlere katılmıyorlar. Bir bakıma güya DTP’yi protesto ediyorlar.


Ancak TBMM’ye gelen ve genel kurulda konuşma yapacak olan ABD başkanı olunca bu protesto meselesi önemini kaybetti. Genelkurmay başkanımız ve kuvvet komutanlarımız tam kadro Meclis’te yerlerini aldılar. Obama’nın konuşmasını da sonuna kadar dinlediler. Hiçbir problem olmadı. Halbuki Obama, Meclis genel kuruluna girmeden önce DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’le Meclis’in çatısı altında özel bir görüşme yaptı. Arkasından da salona girdi.


Kendi başbakanı, kendi meclis başkanı, kendi cumhurbaşkanı Meclis’te konuşurken gelmeyenlerin ABD başkanı gelince Meclis’e uğraması şimdi nasıl izah edilecek merak ediyorum. Veya komutanlarımız bunu kendi vicdanlarında nasıl izah ediyorlar bilmiyorum.


Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı iken ABD’nin PKK’ya ağır silahlar verdiği haberi ortaya çıktığında açık açık ABD’yi tehdit etmiş ve doğrudan ABD’ye, “Irak’taki maliyetlerinizi arttırırız” demişti. Kamuoyuna yansıyan mücadelesinin dışında ABD’nin derin mekanizmalarına karşı nasıl mücadele verdiğini de bilenler biliyor. Ayrıca devam eden Ergenekon davasında adli sürecin önünü açtığı da artık herkesin farkında olduğu bir durum. Dolayısıyla ülkemizin milli çıkarları konusunda özellikle de ABD konusunda düşünceleri ortada. Bu düşüncelerinin samimi düşünceler olduğunda da kuşkumuz yok. Ancak kendi ülkesinin cumhurbaşkanı, meclis başkanı ve başbakanından esirgediği nezaketi başka bir ülke devlet başkanı için bozması yadırganacak bir durum. Fakat burada yadırganan, Obama için meclise gelmesi değil. Meclis’te diğer vakitlerde de teamül olarak gelmesi gereken toplantılara veya programlara gelmemesidir. Garip olan budur.


Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları, en azından bu günden sonra teamül gereği katılmaları gerek toplantı ve programlara katılmalı ve bu inadı daha fazla devam ettirmemeliler. Mesela onların bu hatayı düzeltmeleri için en yakın fırsat 23 Nisan’da geliyor. TBMM’ye gitmeme konusunda bu gereksiz inadı devam ettirirlerse Obama programına niçin katıldıklarını bu millete izah edemezler.


Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, bazı tabuları kırabilecek bir komutan. Kuvvet komutanları da öyle. 12 Eylül darbecilerinin, beş buçuk senesi hücre olmak üzere susturmak için yedi buçuk sene cezaevine attığı ve insafsız işkencelere tabi tuttuğu Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenazesinde, İlker Başbuğ’un verdiği mesaj çok önemli. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, komutanları ile beraber Muhsin Yazıcıoğlu’nun cenaze namazına katılarak 12 Eylül darbecileri gibi düşünmediğini göstermiş, Muhsin Yazıcıoğlu’nun ruhaniyetine saygısını ortaya koymuştur. Bu takdire şayan bir durumdur. Kendilerine yakışanı yaptılar.


DTP meselesi, faydalı konulara engel teşkil etmemeli. Bu ülkede konuşma ve diyalogla halledilemeyecek bir mesele olduğunu sanmıyorum. Komutanlarla ilgili olarak samimiyet konusunda kuşku duymadığımız konularda fiili adımlar da beklemek hakkımız.


Obama’nın da dediği gibi değişim kolay olmuyor. Ama unutmayalım geç kaldıkça daha da zorlaşıyor.  Hani bazı emekli komutanlarımız PKK ile mücadele konusunda bazı itiraflarda bulunarak yaptıkları hataları, 10-15-20 sene sonra geçen yıl anlattılar ya.. Düzeltmek için ille de o kadar beklemek gerekmez.


Siz gerçekten samimi olduktan sonra feraset sahibi bu millet gereğini yapar..


Komutanlarımızın bu gereksiz protestoyu artık bırakmalarını, halkın iradesine olan saygılarını göstermelerini bekliyoruz.


 


VİDEOYU İZLEYEMİYORSANIZ TIKLAYIN


 
Alper TAN
06.04.2009

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.