YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Ayna için neden yasak talebi yok?
08 Aralık 2009 12:03

Türkiye’nin gündeminde çok yoğun olaylar var. Tarihi bir dönemden geçiyoruz. Ama ortamın gürültüsü ve telaşı nedeniyle anlamakta zorlanıyoruz. Şu an içinde bulunduğumuz dönemin önemini yıllar sonra daha iyi fark edeceğiz. Devlet asırlık sorunları çözmeye çalışıyor, ABD’den veya diğer güçlerden bağımsız hareket edilebiliyor. En az bunlar kadar önemli bir konu da millet iradesine ve demokrasiye karşı kastetmek üzere plan yapanlar, Cumhuriyet tarihinde ilk defa yargılanıyorlar.

DTP beni kapatın diye uğraşıyor:

DTP, terör örgütü PKK ile ilişkisi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nde yargılanıyor. DTP’liler kapatılma konusuna yabancı değil. Daha önce de bu çizgide siyaset yapan özü aynı adı farklı partiler kaçıncı defadır kapatıldı. Her defasında yeni bir parti ismi konularak yola devam edildi. “P” sabit kalmak kaydıyla 29 harften oluşan alfabede sayısız parti ismi koymak mümkün. DTP kapatılırsa yerine geçecek parti zaten hazır. Sadece tabela değişecek. Eğer kapatılırsa, DTP yasal olarak kapatılmış olacak. Ama sonuç değişmeyecek. Sadece Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı aynı gerekçelerle hazırladığı kapatma iddianamesindeki parti adı ve bazı şahıs isimlerini değiştirerek bir süre sonra Anayasa Mahkemesi’ne bir dosya daha gönderecek. Bu da zaten onun için kolay ve zevkli bir şey. Dolayısıyla sorun olmayacak.

DTP eşbaşkanı -PKK eşbaşkanı da denilebilir- Emine Ayna Anayasa Mahkemesi'nin görüşmeye başladığı davada partinin kapatılması için elinden gelen gayreti fazlasıyla gösteriyor. Hatta partinin bir an önce kapatılması onu daha çok memnun edecek.

Emine Ayna “açılımı bitiren devlettir” diyor. “Halkı demokratik kanallar dışında silah dahil olmak üzere farklı seçeneklere yönlendiriyorsun” diyerek açıkça silah tehdidinde bulunuyor. “Bize, ‘Siz halen o Meclis’te ne yapıyorsunuz. İstifa edin gidin dağa’ diyorlar. Tabanın öyle bir söylemi var” diye güya halkın talebini dile getirmiş oluyor. Emine Ayna’nın “partimizi vakit geçirmeden kapatın” talebi anlamına gelen en açık sözü ise şu: “Bizim siyaset yapabilme koşullarımızı Öcalan ve PKK hareketi ortaya çıkarmıştır. Benden bunu inkar etmem beklenmemeli, edemem. Bu, kendimi, tarihimi, kimliğimi inkardır. Kimse bunu, DTP’nin inkar etmesini de beklemesin.”
Yani sözün özü şu: DTP’nin, Emine Ayna’nın başını çektiği kanadı partinin acilen kapatılmasını istiyor. Eğer DTP’yi kapattırabilirlerse sine-i PKK’ya dönecekler. DTP’nin kapatılmasını şiddete meşruiyet gerekçesi olarak istismar edecekler. Ardından da ülkeyi erken seçime zorlayıp demokratik açılım sürecini sonuçsuz bırakmak için çalışacaklar. Bu konuda CHP destek için zaten hazır bekliyor.

Ergenekon örgütleri:

Daha önce de defalarca yazdığımız gibi PKK, DHKP-C, Hizbullah, TİT ve İBDA-C gibi örgütler Ergenekon’un silahlı gücünü oluşturuyor. Ayrıca farklı isimler altında faaliyet gösteren çok sayıda çete de aynı yolun yolcusu. PKK’nın siyasi kolu olan DTP de Ergenekon’un partisi. Tokat’ta askerlerimizin şehit edilmesi son haftalardaki provokasyonların parçası. Milliyetçi kesimlerin yoğun olduğu bir merkez olarak Tokat özellikle seçildi. Maksat, Türk milliyetçilerini sokağa dökerek Demokratik açılım sürecini Türk-Kürt çatışmasına dönüştürmektir. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yıllardır bu konudaki hassasiyetini sürdürüyor. Ama yer yer onun da kontrolü dışında olaylar olabiliyor. Herkesin çok sağduyulu olması gereken bir dönemdeyiz.

ortamına dönülmesi sadece Ergenekon’un ve yasakçı zihniyetin işine gelir. Tıpkı Güneydoğu’da yer alan baro başkanlarının sağduyu çağrısı gibi, Kürt aydınların ve Kürt vatandaşlarımızın da bu sabotaj yapanlara haddini bildirecek tavır göstermeleri gerekir. Şimdiye kadar Kürt vatandaşlarımızın çektiği sıkıntıların gördüğü zulümlerin bir sorumlusu millet karşıtı derin devlet ise unutmayalım ki diğer tarafı da kandan ve şiddetten beslenen ve derin devletle Ergenekon’la işbirliği içinde olan Abdullah Öcalan, Emine Ayna ve onlar gibi hareket edenlerdir. Hiç unutmayalım ki Ergenekon’un her yerde kolu ve işbirliği içinde olduğu kişiler var.

Emine Ayna için neden yasak talebi yok?

Şimdi çok önemli bir sorum var. DTP kapatma davası görülmeye başlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının Anayasa Mahkemesi’ne gönderdiği iddianamede hem kapatma talebi var hem de bazı DTP’lilere siyasi yasak talebi. Diğerlerine göre daha ılımlı olan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk de siyasi yasak istenen isimlerden. Ama her ne hikmetse Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın siyasi yasak talep ettiği isimler arasında, bir siyasi parti eşbaşkanı gibi değil de PKK eşbaşkanı gibi konuşan ve PKK ile ilişkisini tüm açıklığı ile ortaya koyan Emine Ayna yok.
Emine Ayna siyasi yasak talep edilenler arasında acaba neden yer almıyor. Emine Ayna konuşmalarındaki bu cesareti acaba nereden alıyor. İddianamede yer alanların tamamına siyasi yasak gelirse Ergenekon’un siyasi kanadı DTP içinde yer alan nispeten ılımlı isimler de yasaklanmış olacak. Ama Emine Ayna gibi militanların ise önü iyice açılmış ve güçlendirilmiş olacak. Acaba neden? Sizce Emine Ayna’nın bu imtiyazı nereden kaynaklanıyor olabilir?
Yedi şehit daha verdik. Olaylar devam ediyor. Bu olayı hangi taşeron örgüt üstlenirse üstlensin bunun fazla bir önemi yok. PKK’da yapsa DHKP-C de yapsa başkası da yapsa patron belli. Yani Ergenekon. Ey Emine Ayna şimdi çal çal oyna. Ama unutma ki artık her şey ayna gibi ortada.

Alper TAN
07.12.2009

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
GELECEĞE HAZIRLANIYOR
 // halil ibrahim
EMİNE AYNA ERGENEKON- PKK BAĞLANTISINDA ÖNEMLİ BİRİ.KAPATMA DAVASI GERÇEKLEŞİRSE;TÜRK BAASÇILARI VE TÜRK BAASÇILARIN ELELE VEREREK GERÇEKLEŞTİRMEYE ÇALIŞTIKLARI BİR KÜRT- TÜRK ÇATIŞMASINDA;AHMET TÜRKÜ LİDERLİKTEN GERİ ÇEKEREK, NAMLUYA LİDER OLARAK EMİNE AYNAYI SÜRÜYOR.AHMET TÜRK ILIMLI BİR KİŞİLİĞE SAHİP OLDUĞUNDAN, ÇATIŞMA ORTAMLARINI, RİJİT TUTUMLU EMİNE AYNA DAHA İYİ KÖRÜKLEYEBİLİR. APO VE ERGENEKONUN İSTİŞARESİ SONUCU VERİLEN BİR K...
09 Aralık 2009 15:04
Bu cahil cesareti olamaz.
 // Oğuzhan YARALI
Alper Bey'in görüşlerine kesinlikle katılıyorum. Eğer destek gerekiyorsa altına imzamı atarım. Elle tutulur bir delili olmadığı halde Ak Parti'nin kapatılması için saçma bir dava açarak ülkeyi milyarlarca zarara uğratan sayın başsavcı ülkenin temeline dinamit koymak isteyenleri neden siyasetten atmak için kılını kıpırdatmıyor. Emine AYNA'nın bu cesaretinin cahil cesareti olduğunu düşünmüyorum. Bu cesaretin bilinçli olduğunu sanıyorum. Acaba bu cesareti k...
09 Aralık 2009 09:18
Derin Bir Soru!
 // Lutfullah Yorulmaz
Sahi neden Emine Ayna "siyaset yasağı" talep edilenler arasında yok?Hangi kriterlere göre bu yasak listesini oluşturmuş Savcı? Emine Aynanın önü açılmakmı isteniyor? Yeni kurulacak Parti de genel başkan olsun daha şahin hatta kartal bir siyaset izlesin Türkiye karışsınmı isteniyor?Neler olduğu ortada.Türk Halkı Bürokrasinin tebası değil.Bazı şeyleri anlıyoruz ve sistem meşruiyetini kaybediyor nezdimizde....
09 Aralık 2009 00:38