YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Anayasaya en uygun parti CHP
13 Temmuz 2009 15:44

Darbe yapanlar, devletin kurucusu Atatürk’ün milletin temsilcisi olarak gördüğü ve tüm kurumlardan daha fazla önem atfettiği, duvarında  “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazan parlamentoyu kapatabiliyor, anayasayı kökten değiştirebiliyor. Ama bir ana muhalefet partisi düşünün ki kendisinin de içinde bulunduğu parlamentonun, anayasayı değiştirme yetkisinin olmadığı anlamına gelen açıklamalar yapıyor. Yeni bir anayasa yapmak için darbe yapmayı şart olarak ileri sürüyor. Yani bu mantığa göre darbeciler anayasayı kökten değiştirebilir. Ama milletin temsilcisi olan TBMM kesinlikle değiştiremez.


Devletin kurucusu M. Kemal Atatürk zamanında yürürlükte olan anayasada “Değiştirilemez, değiştirilmesi teklif edilemez” madde bulunmazken, darbecilerin anayasasında değiştirilemez maddeler var. Şu anda mevcut anayasanın değiştirilemez maddeleri ile milletin alıp veremediği bir şey yok ama CHP kafasına göre, TBMM’nin değiştirme yetkisi olan maddeleri bile değiştirmek mümkün değil. Bu anlayışa göre Türkiye kıyamete kadar 12 Eylül darbecilerin anayasası ile idare edilmeye mahkum. Ve bu, kendisini ülkede çağdaşlığın temsilcisi olarak gören bir siyasi anlayış tarafından savunuluyor.


Öyle bir siyasi parti düşünün ki demokrasinin, özgürlüğün, halkın çıkarlarının, sivil iradenin savunucusu olması gerekirken ordumuzu savunuyormuş kılıfı atında, demokrasinin, özgürlüğün ve sivil iradenin hasmı olan darbecileri savunuyor. Mevcut genelkurmay başkanı bile bunları savunamazken CHP açıkça bu savunmayı yapabiliyor.


Milletin temsilcisi olma sıfatını üzerinde taşıması gereken ve buna uygun hareket etmesi beklenen bir politikacı, acaba hangi mantıkla darbecileri ve darbeci zihniyetleri savunabilir. CHP çıkıp “Haydi 12 Eylül darbesini yapanları yargılayalım o zaman” diyor. Ama darbecileri ve ordu içindeki darbe heveslilerini yargılamayı düzenleyen kanun değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürerek hükümsüz hale getirmeye çalışıyor.


Deniz Baykal darbecileri yargılayalım diyor. Ama 27 Mayıs kanlı darbesini “darbe” olarak görmüyor. 28 Şubat darbesini darbe olarak görmüyor. Kendini o kadar komik duruma düşürüyor ki darbeci Kenan Evren bile Deniz Baykal’la dalga geçiyor. Kenan Evren: “Baykal neden 27 Mayıs’ı irdelemiyor” diye soruyor. Kenan Evren, siyasetçilerin genel manada bu kişiliksiz tavırlarından o kadar memnun ve umursamaz durumda ki “Kimsenin beni ya da başkalarını yargılayacağı yok. Baykal 27 Mayısa alkış tuttu” diyebiliyor.


Amerika’nın “Bizim oğlanları”nın başı Kenan Evren, Deniz Baykal’la dalga geçmekle kalmıyor. Parlamentonun bir gün, “darbecileri yargılama düzenlemesi yapıp, kendisini de yargılama ihtimali nedeniyle, “Böyle bir şey olursa oraya gitmem. Kafama kurşun sıkarım” diyor. Darbeci Kenan Evren milleti tehdit ediyor. “Adam kendi kafasına kurşun sıkacak. Aman çok yazık. Yargılamayalım. Besleyelim de tekrar darbe yapsınlar” diyeceğiz biz de herhalde. Aman ne güzel! Son zamanlarda “kafaya kurşun sıkma tehdidi” moda oldu. Tabi başka modalar da var kodesten kurtulmak için. Mesela, uydurma doktor raporu, adli tıp raporu almak, cezaevine girmemek için aylarca hasta numarası ile hastaneyi ofis haline getirmek, kendi vücuduna mikrop enjekte ettirmek gibi.    


Milletimiz ve ülkemiz adına ne acı bir tablo ki, milletin temsilcisi zannedilen siyasetçiler, darbe yapmak isteyenlerin bu kadar riski ve sıkıntıyı göze alarak gösterdiği çabanın yarısı kadar, darbeleri önlemek için çaba sarf etmiyorlar. Aksine bazı partiler, darbecilere yol açmak için çalışıyorlar. Ama nasıl bir ironi ki bu akıl dışı siyaseti anlatırken, hukuk, anayasa ve demokrasiyi savunuyormuş havası ile sunabiliyorlar.


Hasbelkader TBMM, askeri disiplin suçları dışında suçlara bulaşan asker kişilerin sivil mahkemelerde yargılanmalarını kısmen düzenleyen bir değişiklik yaptı. Siyasete yaptığımız eleştiriler bir yana, TBMM’nin bu değişikliği yapma cesaretini göstermesi başlı başına büyük bir adım ve takdirle karşılanması gerekir. Ama kanun onaylanır onaylanmaz CHP, düzenlemeyi bozdurmak, ordu içinde yanlış yapanları korumak için soluğu darbe anayasasını korumakla görevli olan mahkemenin önünde alıyor.


Ne hazin ki, bu kanun değişikliğini bozdurmak için neden Anayasa Mahkemesi’ne gitmek istediklerini izah ederken Deniz Baykal, hukuka bağlılıktan ve demokrasiden dem vuruyor.


Bakın şu acınacak hale ki bir siyasi parti hukuku ve demokrasiyi güçlendirme umudunu, TBMM’nin onayladığı yasaları darbe anayasasına bozdurmakta arıyoruz. CHP bu yaptıklarından gelecekte de gurur duyacak mıdır acaba..


Bakın şu gülünecek halimize ki; bir darbe lideri, bir siyasi parti liderini 27 Mayıs darbesini eleştirememekle suçluyor.


Öyle bir ülke düşünün ki. Ülkenin sınırlarını ve devletin en temel kurumu olan parlamentoyu korumakla görevli olan ve maaşını millettin ödediği vergilerden alan memurları, ülke sınırlarını beklemeyi bir tarafa bırakıp, milleti iç düşman olarak görecek, parlamentoyu ortadan kaldırmaya yeltenecek. Öbür taraftansa millet adına bu konularda tedbir alması, iş yapması gereken ve kendilerine milletvekili denilen bazı efendiler ise bu darbecilerin  cezalandırılmasını engellemek için mücadele edecek. Parti grubu yıllık tatilden dönüp darbecileri korumak için toplanacak. Sonra da biz, bu ülkede neden böyle bir darbeci gelenek var diye şikayet edeceğiz.


Bir zaman sonra torunlarımıza, ülkemizde “böyle partiler ve siyasetçiler vardı” diye izah getirmeye çalışırken ne kadar zorlanacağımızı düşündükçe içim kararıyor.


Ey millet bakmayın siz Deniz Baykal’ın 12 Eylül’ü yargılayalım dediğine. Türkiye’de her özgürlükçü ve demokratik açılımı Kenan Evren’in anayasasına bozdurtan hangi partidir? Şunu hiç bir zaman unutmayalım. Kenan Evren Anayasasına en uygun parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Çünkü “Uygun adım” denildiğinde CHP hemen harekete geçiyor.


Bu CHP varken darbeci askerlerin işi çok rahat.
Ne mutlu onlara..!


VİDEOYU İZLEYEMİYORSANIZ LÜTFEN TIKLAYIN


 


Analiz Video
13.07.2009
Alper TAN


 

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.