25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara17 °C
 • İzmir23 °C
 • Konya18 °C
 • Adana24 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır27 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri18 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa25 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel26 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
1 Kasım niçin çok çok önemli?
29 Ekim 2015 14:32

Seçime az bir zaman kaldı. Hepimiz sandığa gidip vicdanımızın sesine kulak verip tercihimizi yapacağız. Son 20 ay içinde dördüncü kez seçime gitmiş oluyoruz. Üst üste sandık başına gitmek elbette biraz yordu. Bu durum seçimin heyecanını azalttı. Ama sadece bu değil. Son üç-dört aydır hain teröre verdiğimiz şehitlerimiz ve taşeron terör örgütlerinin senkronize saldırıları da seçimin tadını kaçırdı.

Sandık, siyasetin de toplumun da hatalarını görmesine ve yeniden bir istikamet belirlemesine fırsat tanıyor. 13 yıldan beri tek başına iktidarda olan Ak Parti, çığır açan hizmetleriyle ülkenin ve ümmetin önünü açtı. Bir yandan içerideki vesayet kurumlarıyla, diğer yandan da onların arkalarındaki harici güçlerle mücadele etti. Türkiye, dünyada hatırı sayılır bir yere geldi; çok önemli bir bölgesel güç oldu. Artık küresel güçlere karşı meydan okumaya başladı. Millete özgüven geldi. Siyaset, pısırık ve reaktif durumdan proaktif konuma ulaştı. Ekonomisiyle, üretimiyle rekabet gücünü katladı.

Bütün bunlar olurken içerideki ve dışarıdaki menfaat ve vesayet çevreleri agresif ve hatta saldırgan hale geldi. Bunlarla mücadele edildi, ediliyor. Ancak bu mücadele yürütülürken iktidar da hırpalandı. Yanlış anlaşılmalar oldu. Veya meramını düzgün anlatamadı. 7 Haziran, bu meramını anlatamamanın veya yanlış anlaşılmaların faturasını çıkardı. Ak Parti tek başına iktidar imkanını elde edemedi.

Seçmen, Ak Parti’ye bir fatura çıkarmak istedi. Faturayı kesti. Ama o faturayı sadece Ak Parti ödemedi. Millet olarak hep beraber fatura ödedik. Döviz aldı başını gitti. Siyaset makul bir çözüm üretemedi. Ülke güvensiz bir boşluğa düştü. Koalisyondan çok çekmiş, çok zarar görmüş bu ülkede o sıkıntılı olan koalisyon bile kurulamadı. 12 Eylül darbecilerinin yaptığı anayasaya mahkum olduk. Türkiye’ye karşı fırsat kollayanlara gün doğdu. Koalisyon kurulamamasından cesaret alan terör merkezleri düğmeye bastı.

İki buçuk seneden sonra terör nedeniyle yeniden şehitler vermeye başladık. Bölgedeki ve dünyadaki Yeni Türkiye düşmanları cesaret buldu. Neticede milletin feraseti, hükümetin ve kurumların dayanışma içinde çabalarıyla bunların da üstesinden gelindi. Öyle ya da böyle bugüne geldik. Yeni Türkiye buhranlı bir dönemi daha atlattı.

Kader, millet olarak bizi yeni bir imtihana tabi tutuyor. Kimsenin şüphesi olmasın.. 1 Kasım’da önümüze gelen sandık, sadece seçime giren partiler için değil, oy kullanma hakkı olan tüm seçmenler için de bir imtihan olacak. Oy kullanmayanlar da bu mesuliyetten kurtulamazlar. Ülkesini seven herkesin sandık başına gidip vicdanına sorup, kişisel ve grupsal hesapları, dünyevi çıkar kaygılarını bir yana bırakıp ülke ve ümmet menfaatlerini gözeterek oy atması lazım.

Unutmayalım ki demokrasilerde seçim, mevcut adaylar içinde en uygun olanı oy vererek tercih etmektir. Bütün iş ve eylemlerimiz için olduğu gibi kullandığımız oydan dolayı da öbür alemde hesap vereceğiz. Sadece yaptıklarımızın değil, yapmamız gerektiği halde yapmadıklarımız için de hesap sorulacak.

Ümmetin derdini ve tasasını taşıyan Yeni Devlet’e karşı küresel merkezler ve içerideki maşaları seferberlik ilan etmiş durumdalar. Birbirlerine hiç benzemez görünen PKK’sı, Paralel’i, DHKP-C’si, İran’ı, İsrail’i, Esad’ı, Alman’ı, Rus’u, Amerikalısı, İngiliz’i, Fransız’ı aynı safta ve Müslümanlara karşı elbirliği ile aynı cepheden hücum ediyorlar.

Tıpkı Birinci Dünya Savaşı’ndaki gibi küresel bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bu saldırılar karşısında, aynı cephede ve aynı safta olması gerekenler “armudun sapı, üzümün çöpü” ferasetsizliği ile nefsi hesap ve kaygılara takılırlarsa bunun vebalı büyük olur.

Devir, kavmiyet, cibilliyet, asabiyet, ideoloji, menfaat, şahsi hesap devri değil. Kin, öfke, rövanş, ikbal ve ders verme devri de değil. Kibir, gurur, ego, enaniyet devri hiç değil..

Hepimiz, küçük kimliklerimizi, nefsimizin dürtülerini bir kenara bırakıp hadiseleri üst kimliğimiz “ümmet”bilincimiz ile hareket etmeliyiz.

Şunu unutmayalım! Arakan’da olana da, Mali’de, Somali’de olana da Türkiye yetişiyor. Keşmir’de olana da, Yemen’de, Tunus’ta olana da Türkiye yetişiyor; Bosna’da, Kafkasya’da, Suriye’de olana da Türkiye yetişiyor.

Türkiye’yi Suriye haline getirmek için içeriden ve dışarıdan büyük planlar var. Size soruyorum.. Türkiye’nin de Suriye durumuna dönüştüğünü hiç düşündünüz mü? Türkiye düşerse bu millete kim sahip çıkabilir? Biz hangi ülkenin kapısını çalabiliriz? Aylan’larımız hangi sahile vurabilir!!

Yeni faturalar ödememek için 1 Kasım’da oy kullanma hakkı olan herkese büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Daha sonra pişman olmamak için.. Ahh vah etmemek için..

Alper TAN

29.10.2015

AŞAĞIDAKİ YAZILAR DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR

"FÜRUAT" BİR KONU

GİZLİ İRAN-İSRAİL ANLAŞMASI DEŞİFRE OLDU!

İSRAİL İLE İRAN ARASINDA ÇOK YAKIN BİR İLİŞKİ VAR

HAÇLI SAVAŞI YAYILIYOR MÜSLÜMANLAR OYALANIYOR

TÜRKİYE NATO'DAN DERHAL ÇIKMALI

HAÇLILARIN KORKUNÇ “SOYKIRIM” TARİHİ​

DÜNYA SAVAŞININ BARUT KOKUSU YAYILIYOR!​

AVRUPA VE ABD’NİN KADERİNİ “ÖTEKİLER” BELİRLEYECEK. AZ KALDI!

HAÇ-ASALA-PKK-SAVAŞ

DÜNYA SAVAŞI YAYILIYOR

Yazarın Önceki Yazıları
Krizden fırsat çıkarma vakti 04.10.2017Doğu-Batı savaşında zihinlerin işgali... 21.09.2017Büyük hesaplaşmaya doğru... 18.09.2017Batı dünyası nereye yuvarlanıyor? 04.08.2017Mübarek beldelerimizi korumak iman meselesidir 25.07.2017Yüceltilen evrensel hukuk nedir? 14.07.2017Olaylar, tehditler ve biz 05.07.2017Aslında neler oluyor? 28.06.2017"Bizim medya" kimin veliahtı? 22.06.2017Yürüyen CHP Boğaz'ı nasıl geçmeli? 20.06.2017Katar'ı sevmek için Arab'a sövmek mi lazım? 13.06.2017Büyük patlamaya az kaldı 30.05.2017ABD ve Terör Mühendisliği 24.05.2017ABD'de ne oldu, ne olacak? 18.05.2017Türkiye - Batı ilişkilerinde yeni dönem! 12.05.2017Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
ihkak-ı hak mı yapılacak.yani kendi hakkını alma sureci.
 // hursit dilaver
aynen 100 yıl önceki şartlar var.EDİRNEYE ENVER GİRECEĞİNE BULGAR GİRSİN kafası şimdi de hortladı. anlı şanlı laikçiler, kemalistler,aydınlar falan at gözluğu ile bakarak tek kişiye yönlendiler.bizim ittihatçılar,jönturkler gibi. biliyorum sonunda ENVERLER NİYAZİLER HURRİYET GETİRDİLER marşları ile hurriyeti kutlarken rumeli gidivermişti.şimdi de aynı dumen var. bakın medyaya.. elbet AKPnin verdiği kufur etmeye kadar varan hatalı özgurluğu de unutmayın.
bu kadar hakarete nasıl mani olunacak......
30 Ekim 2015 Cuma 21:29
istiklal ve istikbal mucadelesi deniyorsa dikkat edilmeli..
 // hursit dilaver
,SULTAN HAMİDİ DEVİRENLERİN İÇİNDE TEK TURK YOKTU VE DEVRİLDİKTEN 6 AY SONRA RUMELİ GİTTİ.niye mi yazdım. KIRIMI GİTMİŞ UKRAYNAYI görun.7 ŞUBAT,gezi VE 17/24 başarılsaydı bizim de KIRIMI GİRMİŞ UKRAYNA GİBİ BİR BÖLGEMİZ olacaktı.bu seçim bir İSTİKBAL VE İSTİKLAL MUCADELESİDİR.ben istanbuldan 80 tl verip antalyaya geldim.oy kullandıktan sonra da 80 tl verip istanbula döneceğim.siz de bari evinizden çıkın oyunuzu kullanın. ulke elden çıkmasın. yoksa biz suriyeden de ıraktan da kötu olacağız. ...
30 Ekim 2015 Cuma 21:24