YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
TRT’de iyi şeyler oluyor farkında mısınız?
28 Aralık 2015 09:05

Medya hakkında hep olumsuz şeyler de yazacak değiliz herhalde! Yazının başlığı da ilan ediyor ki bu yazı bir TRT güzellemesi haline bile dönüşebilir! Burada medya üzerine dile getirdiklerimiz arasında neredeyse olumlu bir tek cümle kurmadık! Bu yazıda medyanın görsel kesiminden en cesametlisi olan devlet kanalları hakkında olumlu cümle kurmamız garibinize gitmesin! Bizim bu yazıda kuracağımız olumlu cümleler TRT’yi sütten çıkmış ak kaşık haline getirmiyor ne yazık ki!

Geçtiğimiz Perşembe günü TRT Diyanet kanalının bir belgesel programı için hazırladığı galaya katıldık. Kanalın başındaki Sedat Sağırkaya kurum içinden yetişmiş, hem de iyi yetişmiş bir televizyoncu. İyi yetişmiş bir televizyoncu olmanın yanı sıra birtakım hassasiyetleri de olan bir medya mensubu. Yardımcısı Mustafa Karaca’yı da, onun hassasiyetlerine de dikkat çekmek gerekiyor. Adını andığımız bu iki yöneticiye bir üçüncü ismi daha eklemek lazım: Bekim Muftareviç. İsminden de anlaşılacağı üzere Boşnak kardeşlerimizden biri. 1990’lı yılların başında Bilgemiz Aliya İzzetbegoviç tarafından Türkiye’ye eğitime gönderilen, savaş çıkmadan gönderilen bir kardeşimiz. Eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra bu ülke sevdalısı haline geldiği için ailesiyle birlikte Türk vatandaşlığına geçen bir TRT çalışanı. Şimdi TRT’nin Üsküp Bürosunu oluşturmaya çalışıyor. İşte bu üçlü TRT Diyanet’te kafa kafaya verip birçok yüz akı programı uygulamaya koydular. Tahmin edebileceğiniz gibi TRT gibi kurumlarda her ne kadar çok güzel program ve projeleri uygulamaya koymak isteseniz bile arkanızda bir yönetici desteğinin olması gerekir. Maalesef yapı buna uygun olarak kurulmuş! İşte isimlerini zikrettiğim bu üçlünün arkasında da güçlü bir yönetici desteği var: TRT Genel Müdürü Şenol Göka ve TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren. Tespit edebildiğimize göre hem Genel Müdür Göka’nın, hem de Genel Müdür Yardımcısı Eren’nin TRT Diyanet’in yüz akı programlarında güçlü bir destekleri var. Kurumun yüz akı programlarına verdikleri güçlü destek için hepsini kutlamayı bir vatandaşlık görevi olarak kabul ediyorum.

TRT Diyanet kanalının çekimlerini bitirip yayınlamaya başladığı Muhammed Tayyip Okiç belgeselinin gala tanıtım toplantısına katıldık. Hocaların hocası Okiç Hoca’nın belgeselinin hazırlanması düşüncesinin arkasında Sedat Sağırkaya olsa da Bekim Muftareviç’in yardımları görmezden gelinemez. Bosna’daki tüm sıkıntıların aşılmasında Bekim’in tüm şartları zorladığına her zaman şahitlik ederiz.

Galada başta TRT Genel Müdürü Şenol Göka olmak üzere epeydir görmediğimiz birçok tanıdıkla ayaküstü de olsa sohbet etme imkânı bulduk. AK Parti İzmir milletvekili Hüseyin Kocabıyık da galaya teşrif edenler arasındaydı. Kocabıyık’ın devletli tavrını bilenler bilir. Devlet hassasiyetini de bilenler bilir. Onun bir galaya teşrifinin ne anlama geldiğini de yine bilenler bilir. Okiç Hoca’nın ilk talebeleri arasında yer alan Diyanet İşleri eski Başkanları’ndan Süleyman Ateş ve Sait Hatiboğlu da galaya teşrif edenler arasındaydı. Hatiboğlu hoca, galada yaptığı konuşmada yabancısı olmadığımız bazı hususları hatırlattı! Mesela Okiç Hoca’nın Ankara İlahiyat Fakültesi’nde 1950’li yıllarda namaz kılan tek hoca olduğunu hatırlattı bize! Dogmatik Bilimler Kürsüsü’nün Okiç Hoca tarafından kaldırılarak yerine Tefsir Kürsüsü – Hadis Kürsüsü’nün yine Okiç Hoca tarafından kurulduğunu hatırlattı! Ve en önemlisi de 1968’de Okiç Hoca’ya başörtüsü sorunu bahane edilerek kurulan kumpası anlattı! Dönemin egemenleri tarafından kurulan kumpas sonucu Okiç Hoca başörtüsüne destek oluyor gerekçesiyle Ankara İlahiyat Fakültesi’ndeki öğretim görevliliğinden atılıyor! Ne kadar tanıdık bir sahne değil mi? Bu kumpaslara 28 Şubat Süreci’nde de, paralel çete ile mücadele sürecinde de çok fazla şahit olmadık mı?

Neyse, Okiç Hoca’yı anlatmak yerine biz başka meselelere geçelim! Siz nasılsa ilk bölümü geçtiğimiz Perşembe akşamı TRT Diyanet kanalında ilk bölümü yayınlanan Muhammed Tayyip Okiç belgeselinden her şeyi öğrenebilirsiniz! TRT’nin iç yapımlarından biri olan belgeselin metin yazarlığını ise Nevin Şahin yapmış. Nevin Şahin’i belki yine TRT’de yayınlanan Yedi Güzel Adam dizisinden hatırlayanlarınız vardır. O dizinin senaryo yazarlarından biri de Nevin Şahin’di.

TRT Diyanet’te yayınlanan bir başka belgesel daha var, TRT’nin kurum olarak yüz aklarından biri o belgesel de: Muhacir. Hiç denk geldi de seyrettiniz mi bilmiyorum? Şimdiye kadar seyretmediyseniz, kısacık da olsa bir zaman ayırın ve mutlaka seyredin. O zaman daha iyi anlayacaksınız 2 milyonu aşkın Suriyelinin ülkelerinden ayrıldıktan sonra niçin Türkiye’yi tercih ettiğini! O zaman daha anlayacaksınız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bize Somali’de ne işiniz var diyorlar! Bizim başka ne işimiz var!” sözünün ne anlama geldiğini! O zaman daha anlayacaksınız Türkiye’ye diz çöktürmek isteyen bu milletin değerlerine düşman olan kesimlerin “Bizim ne işimiz var Suriye’de? Biz mi bakacağız, biz mi doyuracağız bu kadar mülteciyi? Bu mülteciler niye bize geliyor? Gitsinler başka ülkelere. Bu Suriyelilere hükümet neden kapıları açıyor?” sözlerinin aslında bu milletin değerlerine niçin küfretmek olduğunu! Bu ülke dünyanın tüm mazlum insanlarının sığınağı, tüm kimsesizlerin kimsesi bir ülke haline geldiyse Muhacir belgeselinde dile getirilen, bu belgesel dolayısıyla ifadesini bulan düşünceler sayesinde geldi. Bu düşünceleri Türkiye’ye diz çöktürmek isteyenler, bu milletin değerlerine düşman olanların anlaması mümkün değil!

Bir de Sözün Özü programı var TRT Diyanet’te yayınlanan, entelektüel düzeyi yüksek bir program. Zaman ayırın ve izleyin.

Özelde TRT Diyanet’te, genelde ise TRT’de sessiz bir devrimi adım adım gerçekleştiren Genel Müdür Şenol Göka, Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren’i ne kadar tebrik etsek azdır. Paralel çeteye karşı yürüttükleri mücadele de ayakta alkışlanması gereken bir tavır. TRT Diyanet’te imza attıkları güzel işlerden dolayı da Sedat Sağırkaya ve Mustafa Karaca’yı da tebrik etmek gerekiyor. Yeni Türkiye’nin gelecek tasavvuruna TRT’nin kurum olarak verdiği desteğin arkasında bu isimleri gözden ırak tutmayın lütfen!

TRT’de güzel işlerin yapıldığının biz farkındayız. İyi şeyler yapıldığının peki siz farkında mısınız?

Yazarın Önceki Yazıları
Bugün 30 Temmuz 2016 30.07.2016Meclise saldırı Devleti yok etmeyi amaçlıyor! 29.07.2016Anadolu Ajansı destan yazdı 26.07.2016Medya ikili oynadı! 25.07.2016Kim bu fuatavni? 22.07.2016Fısıltı gazetesi kuryesi kimin kuryesiydi? 20.07.2016Bu bir darbe değil, İMHA HAREKÂTIYDI! 18.07.2016İnsan bu kadar mı ucuz! 29.02.2016Kanal D haberleri ya da insan bu kadar mı ucuz? 22.02.2016Merhametten maraz doğdu işte! 19.02.2016Aşk –ı Hece’de muhabbet vardı 22.01.2016ODTÜ’de namaz hep sorundu 15.01.2016ODTÜ’den Amerikancı yetişir 13.01.2016Geçen gün ömürdendir 12.01.2016Hece bunu hep yapıyor! 11.01.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.
vatan
 // nurcan
Ben almanyaya geldigimde , iki yasindaydim,simdi kirk seneden fasla , almanyada yasiyorum Lakin" bülbülü kavese koymuslar, vatan vatan vatan...
29 Aralık 2015 10:14
Görev
 // Faruk
Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.

Vatan için gece demeden gündüz demeden çalışan tüm insanlara teşekkürler......
28 Aralık 2015 Pazartesi 15:59