YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
İç savaş çıkacakmış, darbe olacakmış!
30 Ekim 2015 09:21

Duyun da inanmayın. Bu ihtimalleri dile getirenlerin bir kısmı sahiden bunlara inanarak söylüyorlar söylediklerini. Sizin yanınızda da bu ihtimalleri dile getiren olursa “De git işine! Aklını peynir ekmekle mi yedin!” deyin gitsin! Hatta merhum ve mağfur Necmettin Erbakan Hocamızın üslubunu taklit ederek “Hadi ordan, hadi ordan” deseniz de olur! Siz neyi kastettiğinizi bilmeseniz de onlar neyin kastedildiğini çok iyi bilirler ve anlarlar, merak etmeyin!

Burada daha önce de dile getirmiştim, 7 Haziran seçimleri sonrasında birden birilerine bir şeyler oldu ve darbenin eli kulağında olduğunu dillendirmeye başladılar. Darbeden kasıt tabii ki bir askerî darbeydi. Birtakım darbe emareleri mi gördüler de bu ihtimali dile getirmeye başladılar, yoksa bir askerî darbe onların temennileri arasında mıydı? Bunun neye işaret ettiğini sizler tabii ki benden daha iyi bilirsiniz! Fakat bizim de bildiğimiz bir şeyler vardır muhtemelen! Elbette ki bunu dillendirenlerin temennileri arasında bir askerî darbe de var, ama beklentilerini eli kulağındaymış gibi kelimelere dökmekten ziyade başka bir amaca matuf olmak üzere askerî darbe diyorlardı! Hani sosyal medya tesmiye olunan zeminde çok kullanılan bir deyim var “bu kesin bilgi, yayın” şeklinde, işte ona benzer bir kesin bilgiden (!) bahsediyorum! Temennilerini dile getirmekten daha çok kamuoyunu korkutmaya yönelik bir fısıltıydı onların “darbe geliyor, eli kulağında” cümleleriyle dolaşıma soktukları söylenti! Fısıltı gazetesi nam bilgi dolaşım sisteminin her neviden medya organından daha etkili olduğunu en ez sizin kadar onlar da biliyorlar merak etmeyin! Onun için de önce bu dolaşım sistemini devreye sokuyorlar!

Etkili oluyorlar mı peki?

Kamuoyunda gördüklerim, etkilerinin bekledikleri düzeyde olmadığını gösteriyor. Bu zamanda darbe mi? En hafifinden bu ve benzeri cümlelerle karşılaştım. Fakat tam tersi cümleleri kuranlar da var! Doğru valla, ancak bir darbe hakkından gelir bu kibrin! Bu ve benzeri cümleleri kuranlar da yok değil. Bunlar neyi gösterir? Fısıltı gazetesinin beklenen etkiyi göstermediğinin delilidir bunlar. Ayrıca göstermeyeceğine de delildir. Doğru valla, diyenleri nereye koyacağız diye düşünmeyin! Kahir ekseriyet bu zamanda mı, diyenleri işaretliyor! Zaten darbe söylentisinden beklenen sonuç alınabilseydi, hemen ardından iç savaş teranelerini devreye sokmazlardı! İç savaş söylentisini fısıltı gazetesi vasıtasıyla devreye soktuklarına göre, darbe söylentisinden beklenen etkiyi alamadıklarını görmek lazım!

Tamam, iç savaş söylentisini dolaşıma sokanlar arasında kahir ekseriyeti terör örgütünün en büyük destekçisi görünümündeki siyasi parti mensupları oluşturuyor! Bunu görmezden geliyor değilim. Fakat iç savaş fısıltısının yaygınlaşmasındaki en büyük desteği darbe söylentisini devreye sokanlar veriyor! Darbe koalisyonu içinde kimler yok ki! Kimlerin olduğunun çetelesini tutmak bize düşmez! Bunu artık herkes görüyor. Beklenti ve temennileri sadece darbe ile karşılanabilecek ne kadar kesim varsa hepsi bu koalisyonun içinde yer alıyor ne yazık ki! Garipler bir darbeyi göremeden bu dünyadan göçerlerse, muhtemelen gözleri açık gidecek! Çok yazık!

Darbe söylentisini yaygınlaştıranlara göre, üç gün sonra yapılacak seçimlerin ardından bütün kapılar darbeye çıkıyor! 1 Kasım seçimlerinde nasıl bir sonuç çıkarsa çıksın, eğer istenen hükümet biçimi ortaya gelmezse her halükarda darbe dışında bir seçenek kalmıyor ne yazık ki!

Mesela, AK Parti tek başına hükümet kuracak bir çoğunlukla seçimden çıkarsa ve tutar tek başına hükümet kurmaya yeltenirse DARBE OLACAKMIŞ!

Mesela, AK Parti tek başına hükümet kuracak bir çoğunluğu elde edemez ve olur ya MHP ile koalisyon hükümeti kurmak isterse DARBE OLACAKMIŞ!

Mesela, yine AK Parti tek başına hükümet kuracak bir çoğunluğu elde edemez ve olur ya (gerçi olmaz ama) HDP ile koalisyon hükümeti kurmak isterse DARBE OLACAKMIŞ!

Mesela, yine AK Parti tek başına hükümet kurabilecek bir çoğunluğu elde edemez ve olur ya (yine olmaz ama) mevcut partilerden herhangi biriyle de koalisyon hükümeti kurmak istemezse, üstüne üstlük bir de seçimlerin tekrarı gibi bir seçenek devreye girerse yine DARBE OLACAKMIŞ!

Geriye ne kalıyor?

Geriye sadece AK Parti – CHP koalisyon hükümeti seçeneği kalıyor!

Darbe söylentisini yaygınlaştıranlara göre 1 Kasım seçimlerinden sonra sadece bu koalisyon hükümeti seçeneği gerçekleştiği takdirde DARBE OLMAYACAKMIŞ!

Bizim orda bir laf var “senin anan güzel mi!” diye!

Bir başka şekli de şöyle bu sözün: “Senin anan muhtar mı?

Olur da sizin de bulunduğunuz bir ortamda darbe olacağına dair kehanetlerini dile getirenler olursa siz ne diyeceğinizi benden daha iyi bilirsiniz! Fakat ben yukarıdaki iki cümleden birini kurmak istiyorum! Tercihim “senin anan güzel mi!” cümlesinden yana! Siz de cümlelerden herhangi birini tercih edebilirsiniz! Mutlaka ikisinden birini tercih etmek durumunda değilsiniz tabii ki! Türkçemiz bu konuda oldukça geniş ve bol bir malzeme yığınına sahip! Muhtemelen sizde de, sizin bulunduğunuz yerlerde de böyle durumlarda söylenen çok veciz cümleler vardır. Hangi cümlenin cuk diye oturacağını siz benden daha iyi bilirsiniz.

İç savaşa gelince!

Merak etmeyin bu ülkede iç savaş falan çıkmaz! Her şeyden Devlet denilen soyut kavramı oluşturan yapı eski Devlet değil. Devlet denilen soyut mekanizma eski yapısını muhafaza etmiyor maalesef! Eski Devlet mekanizmasını tanıyan ve bilenler için bu kötü bir haber olacak, ama maalesef durum bu kadar açık! 7 Haziran sonrasında birileri bunu denedi, hatta doğrudan iç savaş bilmem nerede başladı bile dediler! Tanımadıkları, bilmedikleri Devlet denilen bu soyut mekanizma milletinin hizmetinde bir yapıdan oluşuyor. Fakat bir yere kadar hatır gözetir! Çizgi aşıldığında kimsenin gözünün yaşına bakmaz! Nitekim bakmadı da! İç savaş başlattık denilen bir ilçeden 500 – 600 cenaze çıkar mı? Çıkar ve kimse de ne olduğunu anlayamaz bile!

Daha önce de burada birçok defa dile getirdik: Devlet algıladığı tehdidi başından defedinceye kadar uğraşır. Bu def etme safhasında ölenlerin sayısına falan da aldırış etmez! Sürecin sonunda bakar ki 70 milyon kişi kalmışız! Bu kadar nüfus bu topraklar için çok bile der ve kaldığı yerden devam eder yoluna! Gelecek tasavvurunu dayılananların hatırına uygulamaya sokmaktan vazgeçmez!

Onun için siz, siz olun darbe gibi, iç savaş gibi kısmen temenni ve beklentilerini dile getirenlerin korkutma amaçlı iğvalarına kapılmayın! 1 Kasım da geçer. Bakarsınız ki Türkiye kaldığı yerden yoluna devam ediyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Bugün 30 Temmuz 2016 30.07.2016Meclise saldırı Devleti yok etmeyi amaçlıyor! 29.07.2016Anadolu Ajansı destan yazdı 26.07.2016Medya ikili oynadı! 25.07.2016Kim bu fuatavni? 22.07.2016Fısıltı gazetesi kuryesi kimin kuryesiydi? 20.07.2016Bu bir darbe değil, İMHA HAREKÂTIYDI! 18.07.2016İnsan bu kadar mı ucuz! 29.02.2016Kanal D haberleri ya da insan bu kadar mı ucuz? 22.02.2016Merhametten maraz doğdu işte! 19.02.2016Aşk –ı Hece’de muhabbet vardı 22.01.2016ODTÜ’de namaz hep sorundu 15.01.2016ODTÜ’den Amerikancı yetişir 13.01.2016Geçen gün ömürdendir 12.01.2016Hece bunu hep yapıyor! 11.01.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.