YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Hece bunu hep yapıyor!
11 Ocak 2016 07:13

Bilenleriniz biliyor, Hece Yayınları’nın iki yazarı bu yıl Türkiye Yazarları Birliği’nin iki ayrı ödülünü aldı. Yine bilenleriniz biliyor Hece Yayınları ve sahibi Ömer Faruk Ergezen bu neviden önemli zamanlarda bir bahane oluşturur ve Ankara’daki edebiyatçıları bir araya getirir. Ya bir yemekte bir araya gelinir, ya çay da içilebilecek bir mekânda, ya da bir edebiyat mekânında bir araya gelinir. Bu mekân da genellikle Hece Dergisi’nin yönetim yeri olur.

Ankara’da ikamet eden, ya da bir vesile ile o günlerde Ankara’da bulunan edebiyatçı kesiminin önde gelenlerini bu bir araya gelişlerde topluca görmek mümkündür. Bu bir araya gelişlerin değişmez bazı isimleri vardır: Rasim Özdenören ve muhterem zevceleri Ayşe Hanım, Ali Karaçalı ve eşi Bahar Hanım da bu bir araya gelişlerin değişmez isimleri arasında yer alırlar mesela. Şair Erdal Çakır, Kamil Aydoğan (şair mi diyeceğiz, romancı mı, karar vermek her zaman kolay olmuyor), şair Hayriye Ünal’ı da bu bir araya gelişlerde görmeniz mümkündür. Hikâyecilerimizden Handan Acar Yıldız, şair Zelkifil Yıldırım da bu toplantıların değişmez isimlerindendir. Hece Yayınları genel yayın yönetmeni yine hikâyecilerimizden Ali Ulvi Temel, şair İrfan Çevik gibi isimleri de bu bir araya gelişlerde görmek mümkün.

hece2.jpg

Dün akşam da Hece Yayın Grubu’nun banisi Ömer Faruk Ergezen, yayınevinden kitapları çıkan iki yazarın Türkiye Yazarlar Birliği’nin 2015 yılı ödülünü almalarını bahane ederek 30 civarında edebiyatçımızı bir yemekte ağırladı. Otuz civarında edebiyatçımızın bir araya gelmesine vesile oldu. Dün akşam bir araya gelişin bahanesi şair İrfan Çevik’in Derkenar Şiir isimli kitabıyla şiir, hikâyeci Handan Acar Yıldız’ın ise İnatçı Leke isimli kitabıyla hikâye ödülü almaları bahane edildi, ama bahanenin öncesinde kitap fuarında Hece – Cümle – Harf Yayınları standında iki bayan yazarın imza günü vardı. Şair Hayriye Ünal ile hikâyeci Merve Koçak Kurt kitaplarını imzaladılar, okurlarıyla bir araya geldiler.

hece3.jpg

Bu arada bir de kulis bilgisi verelim hemen: Kitapları İz Yayıncılık tarafından yayınlanan Rasim Özdenören’i okurları ve hayranları rahat bırakmadılar. Kitap fuarındaki İz Yayıncılık standından aldıkları kitapları Hece – Cümle – Harf Yayınları standında bulunan Rasim Özdenören’e getirip imzalattılar, yaşayan en büyük hikâyecimizle sohbet etme fırsatını kaçırmadılar! Rasim Özdenören hem Hece dergisinin genel yayın yönetmeni olması hasebiyle, hem ödül bahanesiyle tertip edilen yemek vesilesiyle, hem de bizim neslin, bizden sonraki nesillerin ağabeyi olmasıyla Hece Yayın Grubu’nun standında kendi mekânındaymış gibi görülüyor, orası kendi mekânıymış gibi ağırlanıyor ve orası kendi mekânıymış gibi kullanma ayrıcalığını yaşıyor. Okur ve hayranları da onu Hece Yayın Grubu standında görünce şaşırmıyor ve gelip hem kitaplarını imzalatıyorlar, hem de iki cümlelik de olsa sohbet etme fırsatını kaçırmak istemiyorlar. Hayriye Ünal – Merve Koçak Kurt standa kitaplarını imzalamasına imzaladılar, okurlarıyla sohbet etmenin keyfini sürdüler, ama tezgahın gerisinde bir köşede Rasim Özdenören’in de kendileriyle aynı keyfi yaşadığını görmenin sevinciyle geçirdiler saatlerini.

Akşam yemeği ise Hayriye Ünal ile Merve Koçak Kurt’un imza seremonisi bittikten sonra başladı. Ömer Faruk Ergezen Türkiye Yazarlar Birliği’nden ödül alan yazarlarını bahane etmişti, ama yemeğin onur konuğu tabii ki Rasim Özdenören – Ayşe Özdenören çiftiydi. Rasim Ağabey’e hürmeten yemek yenilecek mekân kitap fuarının yapıldığı mekâna yakın bir bölgeden seçilmişti. Kitap fuarının yapıldığı mekândan çıkınca ancak bir sigara içimi uzaklıkta bir mekâna geçildi ve üç saat civarında sohbetler edildi. Bir yandan sohbetler edilirken, bir yandan da yeni kitap projeleri, yeni kitap siparişleri gündeme getirildi. Rasim Ağabey’in dışında hem yemeğin bahanesi, hem de yemeğin diğer onur konukları ise İrfan Çevik ile Handan Acar Yıldız ile küçük kızıydı. Tabii o gün 3 – 4 saat boyunca kitap imzalamış Hayriye Ünal ile Merve Koçak Kurt’u da unutmamak gerekiyor. Onlar da eşleriyle birlikte yemeğin diğer onur konukları idiler.

Yemekte Cümle Yayınları genel yayın yönetmeni Muhsin Mete, Hece Yayınları genel yayın yönetmeni Ali Ulvi Temel’in yanı sıra Türk Dili Dergisi’ni çok iyi bir edebiyat dergisi haline getiren Ali Karaçalı ve eşi Bahar Karaçalı, Mehmet Hakkı Suçin ile şair eşi Sevgi Suçin de vardı. Mehmet Hakkı Suçin’i akademisyenliği dışında Arapçadan yaptığı çok başarılı şiir tercümeleriyle şiirin kadrini bilen has okurlar hemen hatırlayacaklardır. Suçin, en son (2015 yılının ikinci yarısında) Adonis, Mahmut Derviş, Muhammed Bennis’ten üç şiir kitabı tercüme ederek şiirin kadrini bilenlerin hizmetine sundu. Sevgi Suçin’in ise yayınlanmış iki şiir kitabı var hatırlayabildiğim kadarıyla. Bir evde iki kişinin birden şiire ilgi duyması, ilgi duymanın ötesinde doğrudan şiirle iç içe yaşaması ayrıca üzerinde durulmayı gerektiren bir durum gibi geliyor!

hece1.jpg

Yemeğin diğer konukları arasında Hece – Cümle – Harf Yayınları’nın kapak tasarımlarını yapan Sarakusta’nın yöneticisi Hatice Hanım’ı başta saymak gerekiyor herhalde. O güzel kitap kapakları Hatice Hanım’ın titiz çalışmasıyla ortaya çıkıyor. Kamil Aydoğan unutulur mu? Bürokrasideki makamlarından dolayı değil, yazdıklarıyla tanınan ve yazdıklarıyla hatırlanan Kamil Aydoğan da yemeğin konukları arasındaydı. Hüznün Efendisi – Sultana Mektuplar – Hû isimli şiir kitaplarının şairi Erdal Çakır ile Ömer Erdoğan’ı da unutmadım tabii ki. Hece dergisinin de çıkarıldığı mekânda haftalık sinema filmleri gösterimini düzenleyen şair Mehmet Zelkifil Yıldırım da unutmadıklarımız arasına dâhil olsun. Tülay Koç ile Cennet Arslan’ı unuttuğumu sanmayın sakın. Bu arada size bir de sır vereyim: Cennet Arslan’a dikkat! İlerde Rasim Özdenören ile ilgili çalışma yapacakların mutlaka, ama mutlaka müracaat etmek durumunda kalacakları bir isim olacak Cennet Arslan, sonra demedi demeyin. Bu da nereden çıktı demeyin! Cennet Hanım görebildiğim kadarıyla uzun zamandır Rasim Ağabey’in de bulunduğu ortamlarda notlar tutarak o günün tarihini tutuyor. Bu arada yayıncılara da kendisini ihbar etmiş olalım! Rasim Özdenören’in bu neviden sohbet ortamlarında neler konuştuğunun kayıtları Cennet Hanım tarafından tutuluyor. Bence şimdiden o kayıtlara talip olmanızda fayda var! Hece Dergisi ve Ömer Faruk Ergezen bu neviden toplantıları hep yapıyor! Bir gün de balıkçı akşamlarını yazarız!

Yazarın Önceki Yazıları
Bugün 30 Temmuz 2016 30.07.2016Meclise saldırı Devleti yok etmeyi amaçlıyor! 29.07.2016Anadolu Ajansı destan yazdı 26.07.2016Medya ikili oynadı! 25.07.2016Kim bu fuatavni? 22.07.2016Fısıltı gazetesi kuryesi kimin kuryesiydi? 20.07.2016Bu bir darbe değil, İMHA HAREKÂTIYDI! 18.07.2016İnsan bu kadar mı ucuz! 29.02.2016Kanal D haberleri ya da insan bu kadar mı ucuz? 22.02.2016Merhametten maraz doğdu işte! 19.02.2016Aşk –ı Hece’de muhabbet vardı 22.01.2016ODTÜ’de namaz hep sorundu 15.01.2016ODTÜ’den Amerikancı yetişir 13.01.2016Geçen gün ömürdendir 12.01.2016Bilgemiz Aliya için Hece’den özel sayı 04.01.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.