YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
Gayri meşru ilan et, sonra da ağla!
26 Ağustos 2015 10:00

Seçim takviminin işlemeye başladığı bir zamanda CHP çıkıp zırlamaya başladı! Zırlayarak ağlayan bir parti ile karşı karşıyayız şu an! Eğer dün CHP’li Haluk Koç’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yalan beyanlarını muhtevi açıklaması olmasaydı bugün darbe meraklılarının yol ve yöntemleri üzerine yazmaya devam edecektik. Bu yazı bir nevi acil CHP ağlaklığı yazısı olacak mecburen! 1990’ların başında çıkan Çete dergisinin Acil Azerbaycan Sayısı çıkarmasına benzer bir yazı olacak bu da.

7 Haziran akşamında seçim sonuçları belli olmaya başladığında aynı şahsın şehvetten kendinden geçmiş bir halde dile getirdiklerini bir hatırlayın isterseniz! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ne “gayri meşruluğu” kalmıştı, ne “diktatörlüğü”. Seçim sonuçlarına göre millet Cumhurbaşkanı’na “seni istemiyoruz” demiş “başkanlığa geçit” vermemişti. Daha ilk akşamdan AK Parti’yi yerle yeksan olmuş bir parti olarak ilan etmişlerdi! MHP içindeki paralel kaşalotlara güvenip yüzde 60’lık bir blokun oluştuğunu, hükümeti de bu blokun kurması gerektiği üzerine nutuk üzerine nutuk atmışlardı! MHP içinde yer alan özellikle üst yönetimdeki 3 paralel kaşalota güvendiler, ama güvendikleri dağlara kar yağdı! MHP Lideri Devlet Bahçeli yüzde 60’lık (aslında 3 partinin toplamı yüzde 54 ediyor ya, olsun, o kadarcık kusur kadı kızında da bulunur!) blok içinde yer almadıklarını açıklayıverince ne yapmaları gerektiğini, dahası acil olarak ne yapacaklarını şaşırdılar!

MHP Lideri yüzde 60’lık blok içinde MHP’nin yer almayacağını açıklayıncaya kadar bir kaset operasyonuyla CHP’nin başına getirilen zat Cumhurbaşkanı’nın tanımadığını, AK Parti ile koalisyon hükümeti kurulması halinde kabinede yer almayacağını, Cumhurbaşkanı kendisini Beştepe’ye çağırsa da gitmeyeceğini kamuoyuna açıklamıştı! MHP Lideri HDP’li hiçbir oluşumun içinde yer almayacakları gibi, o oluşuma asla destek vermeyeceklerini de açıklayınca paçaları iyice tutuştu ve Devlet Bahçeli’ye Başbakanlığı teklif ettiler! MHP Liderine Başbakanlığı teklif ettikleri sırada henüz Meclis idare heyeti oluşmamış, bundan dolayı da herhangi bir parti lideri Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmemişti. Meclis yönetiminin oluşmasının ardından Meclis yönetiminin Cumhurbaşkanı tarafından Beştepe’ye çağrılması üzerine CHP ile HDP bu makamı gayri meşru gördükleri için partilerinin Meclis idare heyetinde yer alan üyelerinin Beştepe’ye gitmesine engel oldular! İki partinin üyeleri Beştepe’ye gitmedi de ne oldu? Yüzde 60’lık blok içinde saydıkları MHP’li üyelerle AK Partili üyeler Beştepe’ye gitti ve kıyamet de kopmadı!

Bu arada başka gelişmeler oldu tabii! HDP 80 milletvekiliyle Meclis’e girdikten, üç partili bir koalisyon hükümetinin kurulamayacağının işareti MHP Lideri tarafından verildikten sonra PKK ateşkesin bittiğini ilan etti! DHKP – C ve IŞİD başta olmak üzere bilumum terör örgütleri Kandil’in ateşkesi bitirmesi üzerine bir göbek atmadıkları kaldı! PKK’nın tekrar silah kuşanması onların üzerine düşecek yükü epey hafifletecekti çünkü! Hükümeti kurma görevinin AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verilmesinin ardından bir umut AK Parti – CHP koalisyon hükümeti kurulabilir mi diye heveslendiler! Aç tavuk kendini darı ambarında görür misali koalisyon hükümeti kurulacakmış havası estirdiler! AK Parti’yi de bu koalisyon hükümetinin kurulmasında ayak sürümemesi için terör örgütleri olarak ellerinden geleni artlarına koymadılar!

CHP, AK Parti’yle koalisyon hükümeti kurulmasın diye tüm gayretini gösterdi. 14 maddelik olmazsa olmazlarını açıkladı. İçlerinde çok komik olanı da vardı koalisyonun kurulma şartı olarak gösterilen: 4 eski bakanla ilgili soruşturmanın başlatılması! İyi ama bunun koalisyon şartı olarak ileri sürülmesini gerektirecek herhangi bir yönü yok ki! Bunun koalisyon mutabakatı, ya da tüm partilerin mutabakatı gerekmiyor ki! Herhangi bir milletvekilinin TBMM Genel Kurulu’na bir dilekçe ile başvurması yetiyor 4 eski bakanla ilgili soruşturma sürecinin başlatılabilmesi için! Dertleri 4 eski bakanın soruşturulup, suçlu bulunması halinde Yüce Divan’da yargılanması olmadığı için bunu bir koalisyon şartı olarak öne sürebiliyorlar. Sahiden bu 4 eski bakanın yargılanmasını isteseler içlerinden biri çıkar ve Meclis’e bir dilekçe verirdi söz konusu bakanların soruşturulma dosyalarının açılması ve yargılanması için. Üstelik bu 4 eski bakanın hiçbiri milletvekili olmadığı için onları koruyan dokunulmazlık zırhına da sahip değiller. Soruşturulmaları ve yargılanmaları için Meclis Genel Kurulu’nun onların dokunulmazlığını kaldırması da gerekmiyor! Bu yola niçin başvurmadılar o zaman diye insanın aklına bir soru takılabiliyor! Böyle münasebetsiz sorular takılmasın aklınıza! Çünkü dertleri o 4 eski bakanı yargılatmak değil! Dertleri bu konuyu bir siyasî malzemeye dönüştürerek ezip suyunu çıkarıncaya kadar üzerinde tepinmek! Bu meseleyi bir siyasî malzeme haline dönüştürüp milletin kafasını karıştırmak, milletin güya tereddüdünü artırmak! Bir sonraki seçime, seçim malzemesi olarak yığınak yapmak!

AK Parti ile CHP arasında koalisyon görüşmelerinin sürdürüldüğü günlerde CHP koalisyon hükümetinin kurulamaması için elinden gayreti gösterirken, kamuoyuna karşı ne kadar istekli olduğu, ülkeyi sıkıntıdan, gerginlikten kurtarabilmek için ne kadar da fedakârlık yaptığı görüntüsünü çizmekle meşgul oldu. Medyanın kahir ekseriyeti de CHP’nin bu şirinlik gösterilerini halka pompaladılar! Bu yaptıklarının da görülmeyeceği gibi, farkına varılmayacağı gibi bir zehap içindeydiler üstelik!

Sen tut koalisyon hükümetinin kurulmaması için elinden gelen gayreti göster ve koalisyon hükümeti kurulamasın, ardından da ikinci büyük parti olarak bize hükümet kurma görevi niye verilmedi diye zır zır ağla! Yok ya! Başka bir arzunuz?

Hem koalisyon hükümetinin kurulamaması için çalış, üstüne üstlük fasılasız terörü başlatan Cumhurbaşkanı de, koalisyon hükümetinin kurulmasını Cumhurbaşkanı engelledi de! Sonra da anayasal sürenin bitmesine 5 gün kala hükümet kurma görevi niçin bana verilmiyor diye zırlamaya başla! Yok, öyle 3 kuruşa 5 köfte! Hem 25 kuruş, hem de şoför mahalli! Derseniz, size de uyan da Üsküdar’ı gör derler!

7 Haziran’dan bu yana 80 gün geçti. 80 gün boyunca CHP de, HDP de bu millete hakaret etti, bu milletin değerleriyle dalga geçti. Cumhurbaşkanı’na olmadık hakaretleri ettiler. Cumhurbaşkanı’na olmadık yanlarla saldırdılar. PKK askere saldırdı, HDP de, CHP de terörün sorumlusu olarak Cumhurbaşkanı’nı suçladılar! HDP milletvekilleri PKK’ya silah kuryeliği yapan, silah teslim etmeye giden teröristleri kendi araçlarında taşıdılar, eş başkan halkı silahlanmaya çağırdı! Terörün azmasının sorumlusu Cumhurbaşkanı dediler! 6 – 8 Ekim 2014’te eş başkan halkı sokağa çağırdı, teröristler kendilerinden olmadığını, ya da kendilerini desteklemediğini bildikleri 53 Kürt vatandaşı sokak ortasında katlettiler! Bunun sorumlusu olarak da Cumhurbaşkanı’nı suçladılar!

İnsanda birazcık edep olur, birazcık hayâ olur! Edepsizliğin, hayâsızlığın, ahlâksızlığın bu kadarına da pes dedirtiyorlar insana! Yok ya! Bir de size mi verilecekti hükümeti kurma görevi! Ülkeyi iç savaşa götürün, ya da ABD’nin, İsrail’in, Almanya’nın önünde secdeye kapanın diye mi verilecekti size bu görev! Yaz gelirse, belki yoncalar biter! O zaman doyurursunuz karnınızı! Hadi başka kapıya!

Yazarın Önceki Yazıları
Bugün 30 Temmuz 2016 30.07.2016Meclise saldırı Devleti yok etmeyi amaçlıyor! 29.07.2016Anadolu Ajansı destan yazdı 26.07.2016Medya ikili oynadı! 25.07.2016Kim bu fuatavni? 22.07.2016Fısıltı gazetesi kuryesi kimin kuryesiydi? 20.07.2016Bu bir darbe değil, İMHA HAREKÂTIYDI! 18.07.2016İnsan bu kadar mı ucuz! 29.02.2016Kanal D haberleri ya da insan bu kadar mı ucuz? 22.02.2016Merhametten maraz doğdu işte! 19.02.2016Aşk –ı Hece’de muhabbet vardı 22.01.2016ODTÜ’de namaz hep sorundu 15.01.2016ODTÜ’den Amerikancı yetişir 13.01.2016Geçen gün ömürdendir 12.01.2016Hece bunu hep yapıyor! 11.01.2016Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.