YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Punto14 Punto16 Punto18 Punto
UBM nedir? Neden Bursa Merkezli Kuruldu?
11 Mayıs 2018 07:56
UBM nedir? 
Neden Bursa Merkezli Kuruldu?
 
UBM; Uyuşturucu ve  Bonzai ile Mücadele Spor Kulübü Derneğinin kısaltılmış yazılımıdır.
 
Neden Bursa’da kurulduğuna gelince; Güzel Bursa’mız bilindiği üzere evliyalar ve gönül dostlarının mesken tuttuğu nadir yerleşim merkezlerinden biridir. Temennim  Yeşil Bursa’mızın ilelebet böyle anılmasıdır. 
 
Son dönemlerde bu güzellikleri gölgelemek maksatlı yaşanan bazı olaylara maalesef şahit olduk. Bu gibi olayların dış mihraklarca, toplum yapımızı dejenere etme adına planlı bir şekilde desteklendiği kanaatini taşıyorum. Bu durum da ciddi anlamda rahatsız veriyor. Bu maksatla güzide şehrimizin temel taşlarına dinamit koymak isteyen, dejenere etmek isteyenlerle mücadele etmeyi kendimize vazife edindik.
Bu mücadelenin sivil toplum örgütlerini bir araya getirerek bir kamuoyu desteği alınarak mücadele edilmesine inandık ve UBM (Uyuşturucu ve  Bonzai ile Mücadele Spor Kulübü Derneğini) yi kurduk.
 
Bursa’mız özelinde ülkemizi bu illetten muhafaza etme adına hepimize önemli görevler düşüyor. Emniyetten aldığımız verilere göre  gençlerin uyuşturucu kullanımında yaşın gittikçe azaldığını ve kullanım sayısının hızla arttığını görüyoruz.  Bu çok ürkütücü bir durum…!
Bu tehlikeli gidiş üzerine alarma geçen Milli Eğitim, Narkotik, AMATEM, TUBİM ve üniversiteler, acil önlem için harekete geçti. Bu yıl, başta 8’inci sınıflar olmak üzere lise öğrencileri çok sıkı takip altında alındı.
Özellikle sık disiplin cezası alan, saldırgan davranışlar sergileyen, okuldan atılma eşiğine gelen, yasadışı olaylara karışan ve herhangi bir maddeyi deneyen öğrenciler dikkatle gözlendi... 
Yetkililer özellikle uyuşturucu kullanan her 10 çocuk ve gençten 9’u düşük ve orta gelirli ailelerden geldiğine dikkat çekiyor.
Dikkat çeken bir başka konu da bu gençlerin çoğunluğunu parçalanmış aileden değil ailesiyle birlikte yaşayanlar oluşturuyor.  Bu tüyler ürperten veriler uyuşturucuyla mücadele etmek için buluşan Milli Eğitim, Narkotik TUBİM ve AMATEM temsilcileri tarafından elde edildi. 
Bu veriler gösteriyor ki Uyuşturucu ve Bonzai ile mücadelede toplumun her ferdine ciddi vazifeler düşüyor.
Bu nedenle;
• Aile üzerine düşeni yapacak.
• İşadamı üzerine düşeni yapacak.
• Sivil toplum örgütleri üzerine düşeni yapacak.
 
Biz UBM olarak Bursa bölgesinde “Bonzai”den en fazla etkilenen İnegöl’ü pilot bölge ilan ettik. Çalışmalarımıza da İnegöl merkezli başladık. Konuyla ilgili Sayın Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın, Emniyet Müdürümüzün, Milli Eğitim Müdürümüzün İlçe Spor Müdürümüzün ve Halk Eğitim Merkezi Müdürümüzün desteklerini alarak öğrencilerimize ve hastalarımıza spor bilincini aşılamaya çalıştık.
Geçtiğimiz günlerde düzenlemiş olduğumuz bilgilendirme seminerinde davetlimiz olan Sayın Kaymakamımız Ali Akçanın yapmış olduğu konuşmada müjde niteliğinde bilgiler aldık. Konuşmasında konuyla ilgili ciddi mesafeler kat edildiğini, uyuşturucu ve bonzainin gündemden neredeyse düştüğünü belirtti.
Vermiş oldukları desteklerden dolayı kendilerine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, desteklerinin devamını diliyoruz
 
Pilot bölgemiz olan İnegöl’de yakalamış olduğumuz başarıyı devlet büyüklerimizin, Siyasilerimizin, Sivil Toplum örgütlerimizin ve İş adamlarımızın destekleriyle diğer il ve ilçelerimize, kısacası tüm yurdumuza yaymak istiyoruz.
 
Sağlık ve muhabbetle kalın…
 
Ahmet AKAY
Uyuşturucu ve  Bonzai ile Mücadele Spor Kulübü  Dernek Başkanı
Yazarın Önceki Yazıları
Yazarın tüm yazıları için tıklayınız.