Soylu resti çekti: Acımam yaparım!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İmamoğlu'nun sözlerine tepki göstererek, " Eline tutuşturulmuş bir kağıdı veya kulağına söylenmiş bir sözü hiç araştırmadan, hiç değerlendirmeden bir de kendi gözlemleri ve vicdanının tam aksine böyle söylerseniz adamın biri de çıkar sizi beş paralık eder. Ben ederim, acımam." dedi.

Soylu resti çekti: Acımam yaparım!

Bakan Süleyman Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti  Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal ile Büyükçekmece’de Eser Premium  Otel'de düzenlenen etkinlikte iş insanları ile buluştu.

Bakan Soylu, çocuklara havası, suyu temiz, nefes alabilecekleri bir  ülke bırakmak istediklerini ama aynı zamanda çatışmadan uzak, farklılıkların bir  arada yaşadığı, üretebildiği, insanların ötekileştirilmediği bir Türkiye  hayalleri bulunduğunu söyledi. 

Soylu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli'ne geçerek sistemi,  tıkanıklıklara karşı dirençli hale getirdiklerini belirtti. Terör meselesini  bitirmek istediklerini dile getiren Soylu, "2017 yılından 2018 yılına, operasyon  sayımızı yüzde 72 artırıp 104 bin 534’e ulaştırdık. Bu çok büyük bir rakamdır.  Uyuşturucuda 18 Avrupa ülkesinin yıllık yakalamasından fazla miktarda esrarı 12  Şubat'ta bir günde yakaladık. Miktar 7.2 ton. Bu hem üzerimizdeki yükü hem de  başarımızı ifade eden bir rakamdır.” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin istikrarla 2023 hedeflerine ilerlediğini ifade eden Soylu,  şunları kaydetti:

"Siyasal istikrar, ekonomik istikrar, ve güvenlik istikrarı. Dikkat  edilirse saldıran da hep bu üç alana saldırıyor. Hepsinin tek tek örneğini  sayarım. Gezi, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim, 15 Temmuzsiyasal istikrarımıza  saldırıydı. Gezi aynı zamanda ekonomik istikrarımıza saldırıydı. Kim böyle bir  Türkiye’ye yatırım yapar? Sizler iş adamısınız, faizlerin nereden nereye  fırladığını bilirsiniz. 10 milyar dolar yatırım paketi açıklamış, IMF’yi  göndermiştik. Birden bire sokakları yakıp yıktılar. Şimdi davalarında  ilişkilerini görüyorsunuz. Dönüyoruz, PKK’nın 7 Haziran seçimleri sonrası  hareketlerine bakın, güvenlik istikrarımıza açık bir saldırı. Zaten 40 yıldır  bunu yapıyor. Öte yandan göçü yönetiyoruz. Türkiye bunların hepsiyle istikrarı  temel alarak mücadele etti. Bol bol da sandığa gitti ve sandıktan da sürekli güç  aldı. Böylece istikrarını muhafaza etti."

"BEN KARADENİZ ÇOCUĞUYUM"

"İçişleri Bakanı Soylu, CHP’nin son iki seçimdir HDP’nin elinden tutup  terör örgütleri PKK ve DHKP-C’yi ayağa kaldırmak istediğini kaydederek, HDP’li  siyasilerin söylemlerinden örnekler vererek buna itiraz ettiklerini belirtti.  CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun söylemlerini  eleştiren Soylu, şöyle devam etti:

"Söylediği söz şu; 'İstanbul, Türkiye’nin ve dünyanın en güvensiz  şehirlerinden bir tanesidir ve güvenlik sıralamasında 73. sıradadır'. Eline  tutuşturulmuş bir kağıdı veya kulağına söylenmiş bir sözü hiç araştırmadan, hiç  değerlendirmeden bir de kendi gözlemleri ve vicdanının tam aksine böyle  söylerseniz adamın biri de çıkar sizi beş paralık eder. Ben ederim, acımam. Bizim  alanımıza eğer doğru bir şekilde girilmemişse hiç sağına soluna bakmam beş  paralık ederim. Ben Karadeniz çocuğuyum, Tayyip Erdoğan da Karadeniz çocuğu.  Onlar gibi PKK’ya yamulsaydık bu güne kadar siyaset için evinden sokağa  çıkamazdı. Bu kadar açık ve net. Herhalde İstanbul’un güvenlik sorununu Beyoğlu  Belediye Başkanı Alper Taş’la birlikte çözecek."

İstanbul'un asayişe ilişkin rakamlarını paylaşan Soylu, şöyle devam  etti:

"Ben söylediğim sözün altını doldurmazsam millete karşı güvensizlik  oluşur. İstanbul’da evden hırsızlık 2016 yılında 78’di, 2018’de 57’ye düştü.  Şimdi 2019’un ilk iki ayında 45’e düştü. Bu yıl sonu itibariyle benim verdiğim  hedef 40’tı. Tüm Türkiye’de bu hedef 40’ın altına düştü. Türkiye’deki olayların  yüzde 94’ü asayiş olaylarıdır. Asayiş olaylarında İstanbul Türkiye genelinin 23.  sırasında. Bu kadar büyük bir nüfus, hareketlilik, bu kadar büyük bir şehir olmasına rağmen Türkiye genelinde 23. sırada. İstanbul’da 2014 yılında 628, 2015  yılında 640, 2016 yılında 623, 2017’de 144, 2018 yılında ise 33 terör olayı var.  Bunların birçoğu da çatlama, patlama, ufak olaylar. Eğer bir şey söylüyorsanız  elinizde ona ait veri olacak. İstanbul’da sadece geçen yıldan bu yıla kadar  -Avrupa’da 1 puan bile önemidir- mala karşı suçları aydınlatma oranı yüzde 10  arttı. Almanya’da bu yüzde bir artarsa çok büyük başarı olarak değerlendiriliyor.  İstanbul’da 2017’de trafikten ölen insanların sayısı 544, 2018’de ise 443. Bütün  diğer alanlarda da rakamlar böyle. Uyuşturucu da böyle rakamlar. 57 bin  uyuşturucu satıcısı şu anda nerede biliyor musunuz? Kodeste."

"DHKP-C'YE BİRTAKIM FESTİVALLER ADI ALTINDA..."

İmamoğlu'na yönelik eleştirilerini sürdüren Soylu, "İstanbul  Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olan kişi eğer böyle bir değerlendirmede  bulunuyorsa başkalarının değirmenine su taşıyordur. İstanbul’da belediye başkanı  olunca Şişli’de, Sarıyer’de DHKP-C ile ilgili ilişkileri -bizde hepsi var- sadece  seçim öncesi bir spekülasyon olmasın diye şu anda bu işin araştırmasını  yapmıyoruz. İstanbul’da 5 belediyenin direkt DHKP-C’ye birtakım festivaller adı  altında para aktardıklarını... Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne yardım eden 94  belediyeyi sabah operasyonla alalım ve teröre destek olmasını engelleyelim. Sonra  arkadaşlar İstanbul’da İzmir’de Ankara’da terör örgütüne yeni bir yaşam tüneli  açsınlar. Buna kimin hakkı var, söyler misiniz? Bir tehlike ile karşı  karşıyayız. Tehlike şu, TBMM’de HDP’yi meclise taşımadılar mı? Ben CHP’lilere  yalvardım, ‘Ne olursunuz yapmayın, şımartmayın şunları’ diye. Dağlarda 15 bin  terörist vardı 700’e indi."

CHP'nin 299 PKK iltisaklı HDP'liyi aday yaptığını kaydeden Soylu, "O  zaman biz niye mücadele ediyoruz? 31 Mart’ta AK Parti Cumhur İttifakı zayıflasın  1 Nisan sabahı 6 yaşındaki masum çocukların ellerine Güneydoğu’da ve Doğu Anadolu  taşı verirler ve valilerin, kaymakamların itibarını beş paralık ederler." dedi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün 5 bin polisin  Büyükçekmece’ye gönderilmesi yönünde söylemlerde bulunduğunu aktaran Soylu,  "Zaten polislerin oyu da cebimizdeydi. Bir kere tüm Türkiye’de görevlendirdiğimiz  güvenlik kuvveti sayımız 10 bin değil. Bunun da yüzde 95’i Doğu ve Güneydoğu  bölgesinde. Dedikoduyla iş yapmaz devlet adamı, belediye başkanları. Bir niteliği  olur. ‘Beş bin polisi getirdiler, buradaki seçimi kazanabilmek için’ diyor. Sayı  saymayı bilmiyor. O zaman polis okulunu almasın. Böyle bir rakam yok, böyle bir  değerlendirme olması da mümkün değil. Büyükçekmece’nin öyle 5 bin polis  gönderecek kadar güvenlik problemi de yok." dedi.

Soylu, konuşmasının sonunda AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan  Adayı Mevlüt Uysal ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’a  seçimlerde destek çıkılarak oy verilmesini istedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER