İbrahim Kalın: Ortada yanlış anlaşılma ya da çarpıtma var

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısıyla ilgili açıklama yaptı.

İbrahim Kalın: Ortada yanlış anlaşılma ya da çarpıtma var

Cumhurbaşkanlığı kabinesi saat 15.00'te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında taplandı.

Beştepe'deki toplantıda devam ederken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kameralar karşısına geçti. 

Kalın'ın gündeme ilişkin değerlendirmelerinden öne çıkanlar şöyle:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın Trump ile bir telefon görüşmesi oldu. Brunson'ın bırakılmasının ardından ilişkilerin normalleşmesi görüşüldü. Bu konu kapatılmış oldu. Bundan sonra ABD ile ilişkilerimizde sorun olan konular var. Bunların takipçisi olmaya devam edeceğiz. Kaşıkçı cinayetine ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

AF TARTIŞMALARI

Bu konuda AK Parti Sözcüsü bir açıklama yaptı. Konunun başka yerlere çekilmesi doğru olmaz. Ortada yanlış anlama ya da çarpıtma var. Sayın Cumhurbaşkanımızın MHP'yi hedef alan bir açıklama söz konusu değil. Nihai karar Meclis'indir.

29 Ekim resepsiyonu İstanbul'da yapılacak. Üçüncü havalimanının yapılması münasebetiyle.

ÖĞRENCİ ANDI KARARI

Buradan yeni bir siyasi polemiğe girmek doğru değil. Burada milli kimlikle ilgili bir tartışma yok. Hukuki açıdan bakıldığında Danıştay'ın kendini yürütme yerine koyup böyle karar vermesi var. Bununla ilgili tabii hukuki süreç devam edecek. Onun da hep birlikte takipçisi olacağız.

CEMAL KAŞIKÇI SORUŞTURMASI

Biz de soruşturmayı takip ediyoruz. Bununla ilgili incelemeler yapılacak. Savcılık tarafındanbilgiler paylaşılacak. Cemal Kaşıkçı cinayeti işlendiği günden itibaren hassas bir çalışma yürütüldü. Cumhurbaşkanımız olayın bütün yönleriyle aydınlatılması için gerekli adımların atılacağını belirtti. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu çizgi çok net. Hukuki olarak olayın sonuna kaar gidilecek. Suudi Arabistan ile ilgili ilişkillerde Suud Kralı ile telefon görüşmeleri oldu. Meselenin aydınlatılması yönünde ortak irade konuldu. Bu olayla ilgili hiçbir şey gizli kalmayacak. Suud makamlarının üzerinde büyük bir sorumluluk var. Suudi Arabistan bizim için kardeş ülkedir. Bu noktada süreci büyük bir hassasiyetle yürüttüğümüzü ifade etmeliyim. Mesele menfur bir cinayetin aydınlatılması meselesidir.

"YAPTIRIMLARIN KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ"

Dünkü görüşmede Sayın Cumhurbaşkanımız Trump'a FETÖ ile mücadele konusunu dile getirdi. Yaptırımlarla ilgili şunu söyleyeyim, yanlış bir varsayıma dayanarak alınmış anlamsız bir yaptırım kararıydı. Bizim açımızdan bağlayıcılığı yoktu. Bizim beklentimiz en kısa sürede bu yaptırımların kaldırılması. Türkiye açısından ulusal güvenlik meselesi olan FETÖ, PYD konusunda ABD'den somut adımlar atmasını bekliyoruz. Beklentimiz ABD'nin en kısa sürede adım atması, FETÖ tüm ülkeler için tehdittir.

İŞ BANKASI HİSSELERİ

Sayın Cumhurbaşkanımız önemli bir tartışma başlattı. Atatürk'ün vasiyeti nasıl yerine getirilecek? Hukuki açıdan bunun statüsü ne olacak? Hukuken incelenmesi gereken bir konu. Bunun hukuki ve siyasi boyutları olacak. Atılacak adımları değerlendireceğiz. Bir siyasi partinin şirket ortağı olmasının siyasi partiler kanunu açısından ve pratiği açısından uygun değil. Bu tartışma toplumda da kabul gördü." 

(NTV)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER