Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geri sayım, işte yeni sistem...

Türkiye Cumhuriyeti için tarihi gün! Bugün saatler 16.30'u gösterdiğinde 1921 Anayasası ile uygulanmaya başlanan 97 yıllık parlamenter sistem sona eriyor. Peki yeni geçilecek olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nasıl olacak ve Türkiye'de neler değişecek?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geri sayım, işte yeni sistem...

Yeni dönemde başbakanlık makamı ve bakanlar kurulu tarihe karışıyor ve yürütmenin başı cumhurbaşkanı oluyor...

KHK gidiyor, yerine CK geliyor

Değişen sistemle birlikte Bakanlar Kurulunun çıkardığı kanun hükmünde kararnamenin (KHK) yerine Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi (CK) geliyor. Ancak temel hak ve özgürlüklerde kanunla düzenlenmesi öngörülen konular ve  kanunda açıkça düzenlenen konularda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çıkarılamayacak.

Yeni sistemde kabine ve bakanların profili de değişiyor. Bakan olabilmek için milletvekili olunmasına gerek kalmayacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamasıyla bakanlar görevlendirilecek. Yeni sistemin ilk kabinesi, saat 21.00'da açıklanacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, Bakanlar Kurulunun dışında cumhurbaşkanlığına bağlı 8 başkanlık ve 4 başkanlık ofisi bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine 2 veya 3 yardımcı belirleyecek. Ayrıca yeni hükümet sisteminin oluşturacağı 9 kurul politikadan sağlığa, bilimden gıdaya birçok  stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirmeyi amaç edinecek.

4 BAŞKANLIK OFİSİ

Yeni sistemde yer alacak olan Dijital Dönüşüm Ofisiyle resmi kağıt ve evraklar azaltılıp dijitalleştirilerek yapılacak işlemler hız kazanacak. Siber güvenlik alanında güç kazanılacak. Yatırım Ofisi ile birlikte büyük yatırımlara gerekli platform hazırlanıp bu yatırımlar desteklenecek ve önü açılacak. Finans Ofisi ile İstanbul Dünya Finans Merkezi Projesi yürütülecek ve Türkiye cazibe merkezi haline getirilecek. İnsan Kaynakları Ofisi sayesinde ise kamunun performansının artırılmasında gerekli hamleler planlanarak faaliyete geçirilecek.

8 BAŞKANLIK

Yeni yönetimde Recep Tayyip Erdoğan'a bağlı olacak 8 başkanlık ise şu şekilde:

Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı (MİT), Genelkurmay Başkanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İletişim Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı.

9 KURUL

Yerel Yönetim Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu.

BAKANLIKLAR

Yeni yönetim sisteminde yapılan değişikliklerle birlikte birleştirilerek sayısı 26'dan 16'ya düşürülen bakanlıkların yeni isimleri şöyle:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Bakanlığı birleştirildi, yeni ismi: Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı birleştirildi, yeni ismi: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Ekonomi Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birleştirildi, yeni ismi: Ticaret Bakanlığı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık birleştirildi, yeni ismi: Tarım ve Orman Bakanlığı

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının yeni ismi: Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı birleştirildi, yeni ismi: Dışişleri Bakanlığı

Başbakan Yardımcılığına bağlı olan Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığının çatısı altına geçerek yeni isim Hazine ve Maliye Bakanlığı oldu.

Yenilenmeye giden bu bakanlıkların yanında Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda bir değişiklik olmadan yeni sistemde yerlerini alacaklar.

Özel Haber: Elif KAVLAK

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER