Cumhur İttifakı devam edecek mi? Diğer partiler hangi yolu izleyecek...

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hukuken ve fiilen başlıyor.. Peki bundan sonra izlenecek yol nedir? Cumhur İttifakı devam edecek mi? Diğer partiler hangi yolu izleyecek...

Cumhur İttifakı devam edecek mi? Diğer partiler hangi yolu izleyecek...

Şimdi baktığımızda Millet İttifakının amacı Recep Tayyip Erdoğan'ı siyaseten düşürmek, Cumhurbaşkanını değiştirmek hem de başarısız kılmaktı. Şimdi bunu başaramadılar ve böylelikle dağıldılar. İhtiyaç konusu gündemden düştüğü için bu ittifak'da dağılmış oldu. Yeni dönemde de geçmişte yapılanlara bakılınca önümüzdeki dönemle ilgili yapılan yorumlarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Cumhurbaşkanı'nı zora sokacak olan her türlü ihtimalde bir araya gelmeye çalışacaklar. 

Ama bu noktada İyi Parti'den gelen ilk açıklamalara baktığımızda yeni dönemde daha farklı işbirliklerine girebilecekleri yönünde bir ifade ağır basıyor. Diğer partilerden Cumhuriyet Halk Partisi ve HDP grubu için aynı şeyi söylenemez. O partiler üzerlerine düşeni yeni dönemde de yapacaklar.

Cumhur ittifakı'nda ise yola beraber devam edeceklerini görüyoruz. İlk somut adım meclis başkanlığında atılacak ve sonrasında Cumhur İttifakı'nın devamını görmeye devam edeceğiz.

Kurullarda, kabinede ya da bundan sonraki süreçte bu Cumhur ittifakı nasıl konumlandırılır? Yeni oluşturulacak kabinede Milliyetçi Hareket partisinde şu anda partili kimliği olmaksızın, partili sıfatı olmaksızın geçmişte bu partide görev yapmış ya da Milliyetçi Hareket Partisi'ne yakın diye bilinen isimlerden en az 1 tanesinin yer alması bekleniyor. En azından kabine içinde ve kurumlarda da bu ve benzer görevlendirmelere tanıklık edilir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhur İttifakı'na çok önem gösteriyor. Öncelikle kendi partililerine ve kamuoyuna grubun devam edeceğinı ve İttifaka zarar verebilecek en küçük bir şeyin olmayacağını söylüyor. Bu mesajlardan yola çıkarak Milliyetçi Hareket Partisi'ninde yakın bir ismi kabinede ve kurullarda görevlendirmesi ile ilgili bir beklenti var. Bundan sonraki süreçte de yine bürokraside kabine ile bu İttifakın devamını da göreceğiz.

Bundan sonraki soru ise: Acaba o kadar güçlü 2 kurul birlikte çalışabilir mi? Bambaşka bir durum oluşabilir mi? Yeni dönemde kimse kimseden rol almayacak çünkü en tepede güçlü bir lider ve yeni bir sistem var. Bunun adına Cumhurbaşkanlığı sistemi ya da başkanlık sistemi deniyor. Siyaseti son derece iyi bilen devlet tecrübesi son 16 yıldır olağanüstü işler gerçekleştiren ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı olmakta beraber, bir dünya lideridir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan siyaseti belirleyen tek kişi ve onun altındaki kurullar proje üreten ve program üreten konumunda daha teknik olacaklar ve bakanlarda koordineli uygulayıcısı olacak...

Özel Haber: Nur AYAZ

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2018, 14:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER