Bahçeli: Vicdanlar rahatlamayacaksa yeni seçim düşünülebilir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul'da yerel seçim sonuçlarına itirazların sonuçlarının alınması gerektiğini belirterek, "İtirazlar demokratik bir haktır, yapılması gerekir" dedi. Bahçeli, toplum vicdanı için yeni bir seçim yapılabileceğini söyledi.

Bahçeli: Vicdanlar rahatlamayacaksa yeni seçim düşünülebilir

Bahçeli'nin açıklamalarından satır başları şöyle:

— Mahalli idareler seçimleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nden sonra uygulanan ilk mahalli idareler seçimleridir. Geçmişte kazandığı öne artı olarak yeni sistemle uyumlu çalışabilecek, istikrar sağlamak konusunda önemleri artmıştır.

— Seçimlerden sonra her seçimde olduğu gibi rakamlar, sayım sırasındaki farklar partilere ve adaya göre anlayış farklılığı ortaya koymak suretiyle itirazlar yapılmaktadır. Bu itirazlar demokratik bir haktır, yapılması gerekir.

— Şu an için bazı yerlerde itirazlar cevap bulmakla beraber özellikle İstanbul'da bir kargaşa yaşanmaktadır. 29 bin oy farkı olduğu ortaya konmuştur. Bu farkı değiştirebilecek itirazlar üzerinde çalışma başlatılmıştır. Önemli değişiklikler kendini göstermiştir.

— Böyle bir sürecin içindeyken işi kargaşaya, aceleciliğe, seçim sonrasında mazbatayı kim alırsa İstanbul'u sarsacak zemine kimse sürüklememelidir. Bütün bunlara rağmen hala seçimin üzerindeki akılcı yaklaşımlar Türkiye'yi kargaşaya sürüklüyorsa Türkiye'yi huzursuzluğa itebilecek hatalardan kurtulmanın yolu demokrasi içerisinde aranmalıdır. Toplum vicdanında huzur bulmayacak şekilde sonuçlanırsa yeni bir seçim düşünülebilir.

— Seçim yenileme demokrasinin bir gereğidir. Kargaşa yerine sandığa bir kez daha gidip Türkiye'yi huzurlu kılmak daha akılcıdır diye düşünüyorum.

FOX TV'ye Tepki

Bahçeli, kendisine soru yöneltmek isteyen FOX TV muhabirine"Siz FOX olarak hiçbir şeyi doğru anlamıyorsunuz. Siz FOX olarak bir tilkilik yapıp kendinize göre ortalığı karıştırıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

(NTV)

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2019, 14:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER