AK Parti İstanbul İl Başkanı'ndan açıklama

İstanbul'un tüm ilçelerindeki sonuçlara itiraz ettiklerini söyleyen AK Parti İl Başkanı Şenocak, YSK'ya bildirilen oylarda fahiş farklar tarafımızca tespit ettiklerini söyledi.

AK Parti İstanbul İl Başkanı'ndan açıklama

AK Parti, İstanbul'un tüm ilçelerindeki seçim sonuçlarına itiraz etti. 

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti İstanbul İl Başkanı Baytam Şenocak, "Tüm itirazlarımızı, 39 ilçe seçim kuruluna bugün saat 15.00 itibariyle teslim ettik" dedi.

"Oy verme işleminin başlamasından itibaren mevzuata aykırı, adil seçim ortamını ifsat eden hileler ve usulsüzlükler tespit etmiş olduk" diyen Şenocak, şu ifadeleri kullandı:

"Oyların ilk olarak kayda geçirildiği ıslak imzalı ve mühürlü sandık sayım döküm cetvelleriyle sandık sonuç tutanakları ve YSK'ya bildirilen oylar arasında fahiş farklar tarafımızca tespit edilmiş ve itirazımıza konu edilmiştir."

Seçim sonuçlarına ilişkin parti tespitleriyle ilgili örnekler veren Şenocak, şöyle devam etti:

"Binali Yıldırım 152 oy almış 3299 nolu sandıkta. Burada ilçe seçim kurulunda bu verileri giren memurlar bu verileri sadece sıfır olarak kaydetmiş. Bizim bu şekilde tespit ettiğimiz 2 bin 675 oydan bahsediyoruz.

Burada bu işi hangi memurlar, neye dayanarak yapıyorsa bunlar üzerinde de gerekli hukuki noktadaki, ne yapılması gerekiyorsa bu süreç içerisinde yakın olarak takip edeceğiz. Seçmenlerimizin hakkını hukukunı koruyacak şeklide hareket etmemiz gerekiyor. Görevini hakkıyla yerine getiremeyenler veya farklı şekilde yansıtanlarla ilgili bahsediyorum. Sıfır olarak kaydedemezsiniz. 

İSTANBUL SEÇİM SONUÇLARI

Geçersiz oyların yeniden sayılması noktasında; daha önce de belirttiğimiz gibi seçim sonucunu etkileyecek 319 bin 570 geçersiz oyla karşı karşıyayız. Zarfın içindeki bir pusulanın eksik olması nedeniyle binlerce oyun geçersiz sayıldığını tespit ettik. CHP'nin adayı geçersiz oyların açılarak yeniden sayılması konusundaki rahatsızlığını ifade etti. Bu tepkiyi vermesi manidar.

Seçim sonucu tasnifinin her aşamasındaki maddi hatalar ve usulsüzlükler, geçersiz oyların seçim sonucuna direkt tesiri, vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansımasına halel getirmiştir. Bizim görevimiz vatandaşın iradesinin tam ve eksiksiz oalrak sandığa yansımasını sağlamaktır. Yasal hakkımızı kullandık. Aziz İstanbulluların verdiği akrar başımızın üstündedir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER