Ünlüler zayıflamak için bu besini tercih ediyor! İşte mucizevi besin...

Son zamanlarda çok fazla rağbet gören altın çileğin kurusu birçok ünlünün diyet listelerinde yer alıyor. Hem sağlığımıza etkisi bulunan hem de kilo vermeye yardımcı olan altın çilek faydalarıyla şaşırtıyor. İçinde yer alan vitaminler sayesinde tıp biliminde de sıkça kullanılan altın çilek sofraların vazgeçilmezi olacak. Peki altın çileğin faydaları nelerdir? Son yıllarda ilgi gören altın çilek ne gibi faydalar sağlamaktadır. İşte altın çileğin mucizevi faydaları...

Ünlüler zayıflamak için bu besini tercih ediyor! İşte mucizevi besin...

ALTIN ÇİLEK NEDİR?

Altın çilek, Güney Amerika'da Peru, Kolombiya, Venezüela ve Bolivya'da yetişen ve ismini renginden alan bir meyve. Çoğunlukla kurutulmuş olarak tüketiliyor. A, B1, B2, B3, C vitaminleri açısından zengin; demir, potasyum ve fosfor da içeriyor. Bu özellikleri sebebiyle tıp bilimi de altın çilekten faydalanıyor, kimi ilaçların yapımında altın çilek kullanılıyor.,

ALTIN ÇİLEĞİN FAYDALARI NELER?

1. Altın çilek lif oranı açısından çok zengindir, kalorisi düşüktür ve bu özelliği ile daha uzun süre tok tutarak kilo vermeye yardımcı olur.

2. B1, B2, B3 ve C vitaminleri açısından zengindir.

3. Metabolizmayı hızlandırır.

4. Bazı bitkisel ilaçların yapımında kullanılır.

5. Yüksek oranda kalsiyum ve potasyum içerir.

6. Antioksidandır, hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

7. Prostat hastalıklarının tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

8. Bağırsak parazitlerine karşı etkilidir.

9. Akciğer ve kalp hastalıkları tedavisinde yardımcıdır.

10. İdrar yolu enfeksiyonları tedavisinde yardımcıdır.

11. Kandaki ürik asiti atmaya yardımcıdır.

12. Kan dolaşımını düzenler.

13. Kanı temizler.

14. Kanamaları azaltır.

15. İltihap önleyici ve kurutucu özelliği vardır.

16. Tümörlerin büyümesini engeller.

ALTIN ÇİLEK NASIL KİLO VERDİRİR?

Altın çilek düşük kalorili, lif açısından zengin oldundan sindirimi kolay, idrar söktürücü özelliğe sahip, kan dolaşımını ve metabolizmayı hızlandıran bir yiyecek. Diyet listelerine eklenmesinin sebebi de sahip olduğu bu nitelikler.

ALTIN ÇİLEK NASIL TÜKETİLİR?

Kilo vermek isteyenlere altın çileğin yemeklerden önce 4-6 adet yenmesi öneriliyor. Ancak bu, öğünlerinizde dilediğiniz her şeyi yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Ayrıca bir hastalığınız varsa, ilaç kullanıyorsanız, altın çileği tüketmeden önce doktorunuza başvurmalısınız.

KİMLER ALTIN ÇİLEK KULLANMAMALI?

Altın çilek bu faydalarıyla âdeta mucize gibi görünüyor. Ama tansiyonu düşük kişiler, kanı sulandıran ilaç kullananlar, diyabet hastaları ve altın çileğin müshil etkisi olduğu için ishal şikâyeti olanlar bu bitkiyi kullanmamalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER