Kalın: Türkiye için IMF günleri geride kaldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kabine toplantısına ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye için IMF günleri geride kaldı" dedi.

Kalın: Türkiye için IMF günleri geride kaldı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kabine toplantısına ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye'nin seçimlerden sonra IMF'ye gideceği rivayetleri var. Bunlara vatandaşlarımız inanmasınlar. Türkiye'nin IMF'yle ne seçimden sonra ne de seçimden sonra bir teması olmayacaktır. Türkiye için IMF günleri geride kaldı" dedi.

Yunanistan Başbakanı Çipras'ın yarın Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili de konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın "(Çipras'ın açıklamaları) Yaklaşımlarının pozitif ve iyi niyetli olduğunu göstermektedir. Yarınki görüşmelerin bu çerçevede gerçekleşeceğine inanıyoruz" şeklinde konuştu.

Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili de konuşan İbrahim Kalın, "Türkiye'yi Antalya körfezine hapsetmeye çalışan yaklaşımların kabul edilebilir olmadığını ifade etmek istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın konuşmasından satırbaşları şöyle: 

"(IMF iddiası) Bunlar tamamen Türk ekonomisiyle ilgili algıyı bulandırmaya dönük algı operasyonlarıdır. Bu operasyonların nereden yapıldığını da az çok tahmin ediyoruz ve nerelerden geldiğini de görüyoruz. Bunların izlediğimizi de bir kez daha ifade etmek istiyoruz."

"ABD ile Suriye'de güvenli bölgeyle ilgili müzakereleri devam ediyor. ABD'deki ilgili birimler konuyu bulandırıyor."

"Münbiç yol haritasının çoktan hayata geçirilmiş olması gerekiyordu. Oyalama taktiklerinin kimseye bir faydası olmayacaktır."

"İki müttefik olarak artık yol haritasının ivedilikle, daha fazla gecikme olmadan hayata geçirilmesi hem ikili ilişkilerimiz hem bölgenin güvenliği hem de Suriye'deki süreç açısından büyük önem arz ediyor."

"FETÖ'nün Türkiye'de operasyon yapma kabiliyeti kalmamıştır ama tehdit sürüyor. Beyhude çabalarla artık ölmekte olan o yapıyı ve ölmesi gereken o yapıyı ayakta tutamayacaklarından hiçkimsenin şüphesi olmasın."

"ABD ve Rusya'nın orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşması 'INF' diye bilinen anlaşmadan çekilmesi bizim için endişe verici bir gelişme."

CUMHURBAŞKANLIĞI ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabine toplantısı saat 15.30'da başladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER