iki Fransız parlamenter salonu terk etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Fransa kendi karanlık tarihine baksın" dedi

iki Fransız parlamenter salonu terk etti

Çavuşoğlu'nun konuşması sonrasında, iki Fransız parlamenter salonu terk etti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Fransa kendi karanlık tarihine baksın" dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu; Antalya'daki NATO toplantısında, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Fransa ve İtalya'yı eleştirmesi karşısında şoke olduğunu belirten Fransız parlamenter Sonia Krimi'ye tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın" karşılığını verdi. Krimi, Çavuşoğlu'nun tepkisi üzerine salondan ayrıldı.

NATO Parlamenter Asamblesi 99'uncu Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katılımcıların sorularını yanıtladı. Söz alan Fransız parlamenter Sonia Krimi, Mustafa Şentop'un toplantıda Fransa ve İtalya'yı  eleştiren sözleri karşısında şoke olduğunu söyledi. Krimi, "Birçok ülke için PKK terörist değildir ama sizin için böyledir. Bunu dikkate almamız gerekiyor" dedi.


Krimi, salonu terk etti 
Krimi'nin bu sözlerine, Çavuşoğlu, "Sonia Hanım'ın şoke olmasını anlayabiliyorum. Çünkü Sonia Hanım'ın ülkesi ve Fransa gibi ülkeler bir şeyi anlamıyor. Hep patronluk taslayacaklar, hep başka ülkeleri eleştirecekler, aşağılayacaklar ve istediği kararları istediği gibi verecekler. Dolayısıyla Türkiye veya başka bir ülkeden eleştiri geldiği zaman da şoke olacaklar. Soykırım ve tarih konusunda Türkiye'ye ders verebilecek en son ülke Fransa'dır. Çünkü Ruanda'da, Cezayir'de olanları unutmadık. Fransa kendi karanlık tarihine baksın, Türkiye'ye ders vermeye kalkmasın" yanıtını verdi. Çavuşoğlu'nun  sözleri üzerine Krimi ve beraberindeki bir Fransız parlamenter salonu terk etti.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 13:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER