AK Parti'nin İddialarına CHP'den Yanıt: Seçimde Usulsüzlük Varsa Kamu Gücü Olmadan Yapmak Mümkün Değil

Muharrem Erkek :"Ortada seçim kanunlarına ve hukuka uygun bir gerekçe yok”

AK Parti'nin İddialarına CHP'den Yanıt: Seçimde Usulsüzlük Varsa Kamu Gücü Olmadan Yapmak Mümkün Değil

Gündem

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: YSK, AKP'nin olağanüstü itirazını kabul ederse, kendi içtihatlarını inkar etmiş olur

"Ortada seçim kanunlarına ve hukuka uygun bir gerekçe yok”

CHP’nin hukukçu milletvekillerinden, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Maltepe’deki sayımın sona ermesiyle birlikte bundan sonraki sürece dair değerlendirmelerde bulundu. Erkek, AKP’nin olağanüstü itirazını YSK’nın reddedeceğini, içtihatların bunu gösterdiğini söyledi.

AKP’nin olağanüstü itirazını değerlendiren Erkek, “Bu itiraz hukuksuz bir itirazdır. Evet, itiraz bir haktır ama bir hakkın kötüye kullanımını hukuk korumaz. Bu hukuk biliminin temel prensibidir” dedi. Birgün'den Uğur Koç'un haberine göre, Erkek’in, AKP’nin olağanüstü itirazına dair görüşlerinin gerekçesi, YSK tarafından daha önce verilmiş kararlar. YSK’nin aksi bir karar durumunda YSK’nin “Kendi kararlarını, içtihatlarını inkar etmiş olacağını” söyleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı, “YSK’nin onlarca içtihadı var; seçmen listelerindeki usulsüzlük iddialarına dayanılarak bir seçimin yenilenmesi mümkün değildir. Yani seçimin yenilenmesi hukuken mümkün değildir. Bunun için ortada seçim kanunlarına ve hukuka uygun bir gerekçe yok” ifadelerini kullandı.

İktidarın esas yapmak istediğine dair yorumlarını da paylaşan CHP’li Erkek, “Şaibeli bir seçim yapıldığına dair kanaat oluşturarak kendi tabanına karşı seçim sürecini doğru yönetememenin sorumluluğundan kurtulmak ve mağlubiyetin üzerini örtmek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER