Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

Sanatçının eserlerinin ve yaşamından kesitlerin yer aldığı "Hep Sonradan" müzikli oyun tiyatroseverlerle buluştu.

Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

Ahmet Kaya'nın eserlerinin ve yaşamından kesitlerin yer aldığı müzikli tiyatro oyunu "Hep Sonradan"ın ilk gösterimi yapıldı.

Yapımcılığını Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu (BGST) ve An Yapım'ın üstlendiği oyunun gösterimi, İstanbul UNIQ Hall'de gerçekleştirildi. Gösterime Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya'nın yanı sıra sanat camiasından isimler ve oyuncular katıldı.

Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

"Herkesin Bir Ahmet Kaya'sı Var" başlığıyla 2 perde olarak sahnelenen "Hep Sonradan" müzikli tiyatro oyunu yaklaşık 120 dakika sürdü.

Oyunun hem metin ekibinde yer alan hem de oyunculuk yapan Cüneyt Yalaz, şu bilgileri verdi:

Canlandırdığım Salih karakteri, Ahmet Kaya'nın çocukluk arkadaşı. Salih, Paris'te sürgün hayatı yaşayan biri. Çocukları yıllar sonra onu görmeye geliyorlar. Aynı zamanda bir korsakov hastası, yani hafızayla ilgili problemleri olan bir kişilik.

Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

Oyunda, Salih'in, Ahmet Kaya'nın şarkılarıyla geçmişi hatırlama macerasının anlatılıyor. Ahmet Kaya aynı zamanda Salih'in çocukluk arkadaşı ve sürgünde de bir dönem beraber olmuşlar. Ahmet Kaya'yı ve şarkılarını hatırladıkça kendi hayatını da hatırlıyor.

Yorucu oldu ama bir yandan da çok keyifliydi. Önemli bir proje olduğunu düşünüyoruz. Ahmet Kaya ile ilgili ilk kez böyle bir proje yapılıyor. Ahmet Kaya'nın şarkıları sahneye ilk kez taşınıyor. Ahmet Kaya Türkiye'nin vicdanı, oyunun o vicdanı yeniden açığa çıkartmak gibi bir hedefi var.

Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

Oyuncu Elit Andaç Çam da canlandırdığı Feride karakterinin güçlü fakat içi çok yumuşak bir kadın olduğunu belirterek, "Çok katmanlı bir karakter. Aldığı yaralar dolayısıyla sertleşmek zorunda kalmış ve demir gibi olmuş ama içinde küçücük bir çocuk olan bir kadın." dedi.

Solist Feryal Öney, Kardeş Türküler olarak film müziği, konser gibi projelerde yer aldıklarını anımsatarak, "26. yılımızda böyle bir müzikli 
oyunda yer almak kısmetmiş." dedi.

Ahmet Kaya'nın hayatı sahneye taşındı

Oyunun içinde hem oyuncu gibi hem de müzisyen olarak yer almanın heyecan verici olduğunu söyleyen Öney, "Salih karakteri, hafızasının 
zorlandığı yerde Ahmet Kaya şarkılarıyla geçmişi hatırlıyor ve geçmişi hatırlatan biziz. Kardeş Türküler olarak hem geçmişi hem de Türkiye 
tarihinin önemli noktalarını şarkılarla hatırlıyor ve hatırlatıyoruz." ifadesini kullandı.

(AA)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER