Hakkari Hakkarili sanatçıları bekliyor!

Yolculuğumuzda bize PÖH ve JÖH (Polis ve Jandarma Özel Harekat) mensubu kardeşlerimiz eşlik etmekteler! Bu Allah’ın aslanlarını sizlere nasıl anlatsam ki, sadece şunu diyeyim gerisini varın siz anlayın! Bu Allah’ın aslanlarına verilebilecek en ağır ceza, operasyonlara çıkmama! Bir sebeple bu cezayı alan utancından kendisini bir yere kapatıyor ve kahroluyor! Bu nasıl bir haldir demeyin, bu böyle bir hal işte!

Muhteşem bir tabiat güzelliği içerisinde kıvrım kıvrım yollarda seyir halindeyken buralarda neden terörün üs tuttuğunu çok ama çok daha iyi anlıyorsunuz! Eğer buraların bu cennet köşesini andıran güzellikleri ülkemizin her bir yanında hatta dünyada bilinirse buralara zenginlik gelecek mutluluk gelecek ve terör de asla insanın mutluluğunu istemez!

Bendeniz 27 Kasım 2010’da “Safahat” isimli oyunumla gelmiştim Hakkari’ye, o tarihlerde buralar yangın yeriydi! 20 Nisan 2018’de “Usta“ isimli oyunumla geldiğim Hakkari’de hayretle öğrendim ki bu zaman aralığında Hakkari’ye bizden başka tiyatro gelmemiş!

Oysa Hakkarili o kadar çok anlı şanlı tiyatro sanatçısı, tiyatro ekibi var ki, hatta bu ülkenin en büyük yapımcısı, bu ülkenin en büyük film dağıtım şirketi Hakkari'den çıkma!Bendenizden daha da meşhur, kendilerini geçtim yetiştirdikleri bile benden meşhur! Hatta bütün TV kanallarında ve magazin dergilerinde arzı endam etmekteler!

Mesela size “Vizontele” desem...

İşte o filmin senaristi, yönetmeni, yapımcısı ve başrol oyuncusu Hakkarili desem, lakin bu filmini Hakkari’de değil de doğunun sayfiyelik diyarı Edremit’te çekmiş desem! “Ekşi Elmalar” filmini ise dünyanın en güzel sayfiyelik diyarı Antalya’da çekmiş desem!

BKM’nin (Beşiktaş Kültür Merkezi) sahibi yine bu maharetli kardeşimizdir desem! “Güldür Güldür”, “Çok Güzel Hareketler” gibi TV programlarının yapımcısı da bu kardeşimizdir desem, dahası “Anadolu Ateşi” sahne şovunu yapan kişi de bu kardeşimizin kardeşi dolayısıyla Hakkarilidir desem! Son olarak da tüm ülkede tüm sinema salonlarına film dağıtan dağıtım firması da bu kardeşlerindir desem!

Dahasını da demeyeyim de sadece şunu diyeyim, “Kardeşler hadi sizi geçtim yoğunsunuz ve çok daha önemli işleriniz var da hiç olmazsa öğrencilerinizin sahnelediği bir oyunu da mı Hakkari’ye yollayamadınız?”

Sevgili “Mükremin Çıtır” kardeşim Antalya’da atölye açıp talebeleri Antalya’nın nemine kurban edeceğine Hakkari’de Zap Suyu’nun kenarında açsaydın atölyeni de hiç olmazsa iki Hakkarili genç de nasiplenseydi sizden olmaz mıydı? Biliyor musun “Mükremin Çıtır” kardeş Hakkâri’de senin BKM mutfağındaki talebelerin gibi kabiliyetli gençlerden oluşan 20 tane tiyatro ekibi var! Emin ol bu çocukları bir tanısan en az 20 TV kanalına daha iş yaparsın (!)

Ne diyeyim ki!

Keşke ülkem sanatçıları, Taksim Gezi Parkı’ndaki bir ağaç kadar, Hakkari’deki insanımıza da değer verse!

Değme Kemalist sanatçılarımız da Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın “Sanatsız bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuştur“ sözünün idrakine varıp da o damarı Hakkari’ye kadar uzatsalar!

Bir çift sözümde Devlet Tiyatroları’na!

Senede bir gün yasak savma adına Hakkari’ye yılda bir kez turne yapma yerine o kadar işsiz konservatuvar mezunlarının olduğu bu ülkemizde buralara sahne açsanız da buralarda sezon boyu Türkçe oyunların yanında Kürtçe oyunlar sahneleseniz, hatta yazın da bu oyunlar Afrin’e turneye çıksa!

Tamam, bendeniz sizin gözünüzde gerici yobazım, bizimkilerin gözünde de mayın eşeğiyim de olsun yine de siz bu konuyu tekrardan bir düşünseniz...

YORUM EKLE