YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zorunlu eğitime de alkollü geldi
Zorunlu eğitime de alkollü geldi
04 Kasım 2009 17:17
İki kez üst üste alkollü araç kullandığı için ehliyetine el konulan sürücünün, sabah saatlerinde verilen zorunlu eğitimi de alkollü geldiği tespit edildi.

Elde edinilen bilgiye göre, iki kez alkollü araç kullanırken yakalanan sürücüler, İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Haklar Şube Müdürlüğü tarafından, kent merkezindeki bir sağlık ocağında zorunlu olarak ''Sürücü Davranışlarını Geliştirme'' eğitimine tabi tutuluyor.

Trabzon'da , bu sabah, bir gruba yönelik saat 09.00'da başlayan kursta görevli eğitmen, davranışlarından şüphelendiği, kursiyerlerden C.G'nin alkollü olabileceğinden şüphelendi.

Bunun üzerine Trabzon Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğüne bilgi veren görevli eğitmen, alkolmetresi olan bir ekibin sağlık ocağına gelmesini istedi. Gelen ekibin alkolmetreye üflettiği C.G'nin, değerlerin üzerinde alkollü olduğu tespit edildi.

Gerekli uyarıda bulunulan C.G'nin, 4 haftalık eğitimi tamamlamak üzere olmasına rağmen, ehliyetini alabilmesi için yeni dönemde tekrar zorunlu eğitime baştan başlamasına karar verildi.

Bu arada, 2006 yılında başlayan uygulama kapsamında Trabzon'da bugüne kadar, 260 sürücünün bu eğitimden geçtiği öğrenildi.

Uygulamaya göre, iki kez alkollü olarak araç kullanırken yakalanan sürücülerin ehliyetlerine, 2 yıllığına el konuluyor. Bu sürücüler, haftada 1 kere yarım gün olmak üzere en az 4 hafta boyunca, psikiyatri uzmanları, pratisyen hekim, psikolog ve trafik eğitimcileri tarafından verilen zorunlu eğitime tabi tutuluyorlar. Eğitim sonunda sürücüler, sınavdan geçiriliyor. Sınavda başarılı olanlar, iki yıllık bekleme sürelerini de doldurmuşlarsa, ehliyetlerine tekrar kavuşabiliyorlar.
 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler