YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zonguldak Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama
Zonguldak Emniyet Müdürlüğü'nden açıklama
09 Ağustos 2015 16:00
Zonguldak Emniyet Müdürlüğü, gerçekleştirdiği "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu esnasında, arama yapılan binalarda öğrenci ya da velisi bulunmadığını açıkladı.

Zonguldak'ta, Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik soruşturma kapsamında kent merkeziyle Ereğli ve Çaycuma ilçelerindeki bazı kreş, okul ve dershanelerde yapılan arama sırasında "öğrencilerin korktuğuna" yönelik iddiaları İl Emniyet Müdürü operasyon görüntüsünü de paylaşarak yalanladı.

Basınla paylaşılan yaklaşık 1,5 dakikalık görüntüde, 7 Ağustos Cuma günü Ereğli'deki kreşe giden güvenlik güçlerinin arama kararıyla ilgili görevli kadına bilgi verişleri, kadının da binada öğrencinin olmadığını söyleyişi yer aldı.

İl Emniyet Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklamada, "Paralel Devlet Yapılanması"yla ilgili bir ihbar ve devamında yapılan çalışmalar neticesinde Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının talimat yazısıyla tahkikat yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığınca ilgili Sulh Ceza Mahkemelerinden alınan usulüne uygun arama kararları uyarınca, yapıya bağlı üç ayrı şirket çatısı altında faaliyet yürüten eğitim kurumlarında arama ve el koyma işleminin 7 Ağustos saat 09.00 sıralarında eş zamanlı olarak yerine getirildiğini aktarıldı.

"Kurumumuzu yıpratarak adli soruşturmayı etki altına almaya yönelik yayınlar yapıldı"

Arama esnasında anılan kurumlara ait binalarda öğrenci ya da veli bulunmadığı, sezon itibarıyla eğitim faaliyetinin de yürütülmediği  bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gerek adli arama sırasında gerekse sonrasında, bir kısım medya organlarında bazı maksadını aşan haber ve videolar yayınlandığı görülmüştür. Kurumumuzu yıpratarak adli soruşturmayı etki altına almaya yönelik olduğunu değerlendirdiğimiz bu yayınlar içerik itibarıyla sonradan kurgulanmış olup, halkımızın zihninde farklı algılar oluşturmaya yönelik böylesi asılsız haberlere itibar edilmemelidir."

Zonguldak'ta "Paralel Devlet Yapılanması"na  4 dershane, 2 kolej ve bir kreşte arama yapılmış, incelenen bazı dokümanların yanı sıra, bilgisayarlara el konulmuştu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler