YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
YYÜ, 10 ülkeden 450 öğrencinin kaydını aldı
YYÜ, 10 ülkeden 450 öğrencinin kaydını aldı
11 Eylül 2014 21:52
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), yabancı öğrenciler için başlattığı kayıt şenliği ile 450 öğrenciyi bünyesine kattı. Önceki yıllarda yabancı öğrenci almaya başlayan ancak istediği rakama ulaşamayan YYÜ, bu yıl yürüttüğü tanıtım çalışmalarıyla 10 ülkeden 45

Aralarında bölge ülkeleri Suriye, İran, Irak yoğun olmak üzere İngiltere, Güney Kore, Azerbaycan, Türkistan gibi 10 farklı ülkeden ön lisans, lisans ve lisans üstü eğitime başvuran öğrenciler, rektörlüğün başlattığı kayıt şenliğiyle YYÜ öğrencisi oldu. Bugün kayıt işlemlerinin yürütüldüğü merkezi ve yeni öğrencileri ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Türkiye içerisinden gelen öğrencilerin kayıt döneminin bittiğini, yurt dışından gelen öğrencilerin kayıtlarına ise devam edildiğini söyledi.

Bugün lisansüstü düzeyde kayıtların yapıldığını ve bu yıl 10 farklı ülkeden öğrenci ağırladıklarını anlatan Battal, "Artık hep birlikte görüyoruz ki YYÜ bölgesinde güçlü bir üniversite haline geldi. Lisans üstü eğitim için gelen arkadaşlarımız da bunu yakından görecekler. Biz YYÜ olarak kendimizi sürekli güçlendiriyor, geliştiriyoruz.

Bundan sonra da bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Komşu ülkelerle beraber çalışmaya devam edeceğiz. Zaten Irak Kürdistan Bölgesi, İran, Suriye, Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelerdeki üniversitelerle protokolleri artırarak devam ettireceğiz. 2014-2015 yılında lisansüstü düzeyde yaklaşık 175 yabancı öğrencimiz kayıt yaptırdı.

Bu yıl önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerle birlikte yabancı öğrenci sayısında 450'yi geçtik" diye konuştu. Konuşmalar sonrası söz alan yabancı uyruklu öğrenciler, kendilerine verilen destek ve yakın ilgiden dolayı Rektör Battal ve kayıt işlemlerini yürüten ekibe teşekkür etti. - Öğrencileri, doğa, kültür ve tarih cezbediyor Tezi üzerine dünya çapında gezi odaklı çalışma yaptığını ve Londra'dan geldiğini anlatan Kelly Marie Power, yaklaşık bir yıldır Türkiye'de olduğunu belirtti.

Türkiye'deki felsefe alanına yakın bir alanda tez hazırladığını da sözlerine ekleyen Power, "Van doğası, çevresi, insanıyla dünyanın en güzel şehirlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle de burada daha önce farklı medeniyetlerin olması beni cezbetti. Daha önce de Türkiye'nin doğusunda bulundum.

Buradaki insanların çok candan ve konuksever olduklarını biliyordum ama Van tarafında hiç bulunmamıştım. Beni çok şaşırtmadı. Bölgenin insanının öyle olduğunun farkındaydım. O yüzden burada olmaktan dolayı mutluyum" diye konuştu. İngiltere'nin Birmingham Üniversitesi'nde arkeoloji üzerine eğitim aldığını belirten Ash Barlow da mezun olduktan sonra Urartu ve Pers uygarlıkları üzerine yüksek lisans yapmak için YYÜ'ye kayıt yaptığını söyledi.

Barlow, İngiltere'de Urartu ve Persler üzerine çalışma imkanı olmadığını, YYÜ Arkeoloji Bölümü'nün bu konuda oldukça iyi olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Üniversitemizin Urartu ve Pers uygarlıkları üzerine yapılan çalışmalarda oldukça iyi olduğunu gördüm. İlgilendiğim alan olması nedeniyle de burayı tercih ettim. Daha önce Bursa'da yaşadım. Arkadaşlarım bana 'Neden Van'a gidiyorsun' dediklerinde şaşırmıştım ama Van'a geldikten sonra, insanı, çevresi, kültürüyle karşılaştığımda iyi ki buraya gelmişim dedim. Çünkü çok zengin bir kültüre sahip. Burada olduğum için çok mutluyum ve Van'ı çok seviyorum."

Türkçe ve Kürtçe öğrendikleri kelimeleri de gazetecilerle paylaşan Power ve Barlow, bir süre Kürtçe sorulan soruları da cevaplamaya çalıştı.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler