YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden akademisyenlerin bildirisine tepki
Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nden akademisyenlerin bildirisine tepki
13 Ocak 2016 10:31
Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Senatosu, halkı kin ve nefrete sürüklemeye, ayrıştırma ve bölmeye yönelik her türlü açıklamadan hassasiyetle kaçınılması gerektiğini bildirdi.

YYÜ Senatosu, "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi"nin yayımladığı bildiriye ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Bildirinin "kara propaganda" olarak nitelendirildiği açıklamada, "Kendilerini 'bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları' olarak tanıtan küçük bir grup öğretim elemanı, yaptıkları basın açıklamasıyla Güneydoğu'da yaşanan olaylarla ilgili ülkemize yönelik ağır ithamlarda bulunmuştur" ifadesi kullanıldı.

Durumun senatoyu derinden üzdüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Halbuki son zamanlarda uygulanan devlet politikalarının halkın can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik tedbirler olduğu ve emniyet güçlerinin meseleye hassasiyetle yaklaştığı bölge kamuoyu tarafından da yakından bilinmektedir.

Hatta bazı kalkışma eylemleri, birlik ve beraberlikten, kardeşçe yaşama düşüncesinden, huzur ve istikrardan taviz vermeyen, Suriye, Irak, Afganistan, Yemen gibi ülkelerde yaşanan gerçekleri idrak eden aziz milletimizin sağduyusu ve irfanı sayesinde karşılık bulmamıştır."

Bu durumu hazmedemeyen şer güçlerinin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yönelik her türlü iftira ve karalama kampanyasına başladığı belirtilen açıklamada, bir grup akademisyenin de bu propagandaya alet olmasının, milletin huzur ve güveni adına kaygı verdiği bildirildi.

Açıklamada, üniversitelerin, özgür düşünce, aydınlanma ve evrensel bilimin yeşerdiği en önemli eğitim kurumları olduğuna işaret edildi.

Bu kapsamda öğretim elemanlarının kamuoyunu yakından ilgilendiren meseleleri tartışması ve toplumu aydınlatmasının önemi vurgulanan açıklamada, "Ancak bu görevi ifa ederken istismara yol açabilecek, halkı kin ve nefrete, ayrıştırmaya, bölmeye yönelik her türlü açıklamadan da hassasiyetle kaçınılmalıdır.

Bu vesileyle 'barış' adına yapılan, ancak kara propagandadan öteye geçmeyen bu açıklamayı kabul etmiyor, bildiriye imza atan öğretim elemanlarını aziz milletimizin irfan ve sağduyusu etrafında aydınlanmaya davet ediyoruz" ifadelerine yer verildi.


AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler