YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yok böyle evlilik yıldönümü hediyesi! 46. yıldönümü hediyesi Böbrek
Yok böyle evlilik yıldönümü hediyesi! 46. yıldönümü hediyesi Böbrek
17 Kasım 2015 07:17
Balıkesir'de böbrek hastası eşini yıllar sonra ikna eden Zühtü Aydoğan, 46. yıl dönümü hediyesi olarak eşine böbreğini bağışladı

Balıkesir'de böbrek hastası eşini yıllar sonra ikna eden Zühtü Aydoğan, 46. yıl dönümü hediyesi olarak eşine böbreğini bağışladı. "Önce kalbimi sonra da böbreğimi çaldı" diyerek 46 yıllık hayat arkadaşına olan sevgisini dile getiren Zühtü Aydoğan'ın eşi böbrek hastası Düriye Aydoğan ise ameliyattan sonra, "Allah herkese böyle eş nasip etsin" yorumunda bulundu. Yapılan böbrek nakli Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nin de ilk organ nakli oldu.

Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Ağustos ayında aldığı alınan lisansın ardından ilk organ naklini gerçekleştirdi. Hastanenin ilk organ nakli karı koca arasında gerçekleşti. Yıllardır hemodiyaliz hastası olan Düriye Aydoğan şifayı eşi Zühtü Aydoğan'da buldu. Zühtü Aydoğan, "Eşim 11 Mart 1987 yılından bu yana bçbrek hastası. Yıllarca çocuklarımız böbreğini vermek istedi, kabul etmedi. Ben vermek istedim onu da kabul etmedi. Buraya geldik kayıt olduk. Ben içimden de dedim, eşimi orada ikan ederim diye düşündüm. Doktora ben vereceğim böbreğimi dedim. Bugüne geldik. Perşembe günü nakil olacak inşallah. Eşim uyanık. Eşim 46 yıl önce kalbimi çaldı. Bugünde böbreğimi alıyor. 10 Kasım evlilik yıl dönümümüz aynı zamanda. Yıl dönümümüze denk geldi. Hastanemize, hocalarımıza güveniyoruz" dedi.

Operasyon öncesinde doktorlara ve hastaneye güvendiklerini söyleyen 28 yıllık böbrek hastası Düriye Aydoğan, "Böbrek hastalığı sıkıntılı bir süreç. Allah'a şükür bununda çaresi var. Böbrek yabancıdan değil eşimden gelecek. Sağolsun. Ben ilk önce istemedim, kendisi yedi buçuk senedir hep böbreğimi vereyim dedi ama ben kabul etmedim. Buraya gelince de 'Böbreğimi ben vereceğim' dedi bana da 'Sesini çıkartma' deyince öyle kaldı" şeklinde konuştu.

DOKU UYUMUNDA MÜTHİŞ BENZERLİK

BAÜ Tıp Fakültesi'nde 12 Kasım günü gerçekleşen operasyona kendi alanının başarılı doktorları ameliyatta hazır bulundu. BAÜ Organ Nakli Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Murat Yıldar, Prof. Dr. Hayrullah Derici ile birlikte Ege Üniversitesi Organ Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun tarafından yapılan böbrek nakli sorunsuz olarak tamamladı. Nakil ekibi cerrahları Prof. Dr. Hayrullah Derici tarafından yapılan böbrek nakli sorunsuz olarak tamamladı. Operasyon hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Murat Yıldar, "Hastalarımız Zühtü Bey ve Düriye Hanım canlı nakil için başvurdular. Her zaman olduğu gibi titizlikle tetkiklerimizi yaptık. Genelde anne-çocuk, baba-çocuk arasında nakil olabilir ama genelde eşler kocalarına bçbrek veriyor ancak kocadan eşe organ nakli daha az rastlanan bir durum. Ameliyatları iyi geçti. Ameliyat sonrası takiplerde de sonucun iyi olduğunu gördük. Hem alıcının hem vericinin mutlu olduğunu görmek bizim için de mutluluk verici. Balıkesir Üniversitesi'nde ve Balıkesir'de ilk naklimizi de gerçekleştirmiş olduk. Alıcı ve verici karı-koca ama akraba evliliği değiller. Biz asla anne-çocuk gibi bir doku uyumu beklemiyorduk. Ancak yapılan testler sonucu doku uyumunun çok iyi olduğu gördük" şeklinde konuştu.

BÖBREK NAKLEDİLDİ

Başarılı operasyon sonrasında eşine böbreğini veren Zühtü Aydoğan, "Operasyon oldu Allah'ın izni ile. Rahatız çok şükür. Bir böbreğim daha olsa onu da eşime veririm. O da iyi ben de iyiyim. Ben böbreğimi seve seve verdim. Balıkesir Tıp Fakültesi'nde bu ameliyatın olması gurur verici. Bana büyük illere git dediler ama burada kaldım. Tüm hocalarımızdan Allah razı olsun" dedi.

Eşinden böbreğini alan Düriye Aydoğan, "Ameliyatımızı olduk. Hamd olsun çok iyiyim. Keşke daha önce olsaymışım. Eşim böbreğimi verdi, Allah herkese böyle eş nasip etsin" yorumunda bulundu.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler