YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yine dolandırdılar!
Yine dolandırdılar!
01 Şubat 2013 23:45
Bingöl'de, kendilerini savcı ve polis olarak tanıtan kişilerin, 2 kişiyi 43 bin lira dolandırdığı ileri sürüldü.

 

Edinilen bilgiye göre, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nde çalışan Z.S, 10 bin lira dolandırıldığı iddiasıyla polise başvurdu.

Z.S. gazetecilere yaptığı açıklamada, cep telefonundan tanımadığı birilerinin kendilerini savcı, polis olarak tanıtarak, ''Bir şebeke tarafından senin kredi kartından yüklü miktarda para çekildiğini tespit ettik. Seni bu durumdan kurtarmak için sana vereceğimiz hesap numaralarına 15 bin lira para yatırırsan hem seni kurtarırız hem de biz rahatlarız'' diye arandığını belirterek, o anda dolandırılma olayının aklına gelmediğini, bu nedenle de istenenleri yapmaya başladığını söyledi.

Görüntü ve fotoğraf alınmaması şartıyla gazetecilere konuşan Z.S, olayı şöyle anlattı:

''Bana 'kredi kartından para çekiliyor' demeleri üzerine telaşa kapıldım. O anda dolandırılmak aklıma gelmedi. Aynı kişiler kızımı da arayıp, 'baban bir şebeke tarafından dolandırılmış, merak edilecek bir şey yok, baban şu an yanımızda' diye anlatmışlar. Daha sonra telefonda beni kızımla görüştürdüler. Ben de bu konuşmalar üzerine bankada olan paramı çektim ve eksik olan meblağı da bir bankadan kredi olarak çektim. Bu arada telefon açık ve sürekli beni yönlendiriyorlar. Daha sonra bana verilen hesap numaralarına para yatırmak için önce PTT'ye gidip oradaki hesaba 10 bin lira yatırdım, daha sonra bankaya da bin 200 lira yatırdım. Son olarak başka bir bankaya 5 bin lira yatırmaya giderken tanımadığım birisi önümü kesip, 'Amca nereye gidiyorsun' deyince kendisini tersleyip 'sana ne' dedim. Aynı şahıs bu defa 'kiminle görüşüyorsun. Ben polisim' deyince ben o panikle kendisini yine tersledim. Bu defa kendisini polis olarak tanıtan şahıs, telefonu elimden alıp karşı tarafla konuşmaya başlayınca, telefondaki şahıslar telefonu kapattılar. Daha sonra ben olayın farkına vardım ve o polise teşekkür ettim ve hiç zaman kaybetmeden bankaya gittik ve yatırdığım bin 200 lirayı kurtardık. Ancak, PTT'deki hesaba yatırdığım 10 bin lirayı kurtaramadık. Olan biteni emniyetteki görevlilere detayıyla anlattım. Şu an çok şaşkınım ve böyle bir olayın içine nasıl düştüm hala anlayamadım.''

Aynı şebeke üyeleri olduğu tahmin edilen kişiler, aynı gün Bingöl Belediyesi'nde çalışan Ş.K'yi de arayıp, kendilerini savcı ve polis olarak tanıtarak, bankadaki hesabının terör örgütü PKK tarafından ele geçirildiğini ve suçlu duruma düşmemek için verilen hesaba para yatırması gerektiği yönünde telkinde bulundukları öğrenildi.

Bunun üzerine Ş.K. kendisine verilen hesap numaralarına bir gün içinde farklı saatlerde toplam 33 bin lira para yatırdı. Olayın ardından dolandırıldığını anlayan Ş.K. de, emniyete giderek başına gelen olayı anlatıp şahıslar hakkında şikayetçi olduğunu bildirdi.

Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

AA

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler