YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yezidiler, Şırnak'a sığındı
Yezidiler, Şırnak'a sığındı
09 Ağustos 2014 17:26
Irak'ta IŞİD'in saldırılarından kaçan Yezidiler, Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Başverimli beldesine sığındı.

Saldırı sonucu evlerine terk ederek Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapan Yezidiler, Başverimli beldesinde vatandaşlar tarafından tahsis edilen evlere yerleştirildi.

Yezidi Sare Sebili, AA muhabirine, saldırıdan önce kocası ile bir anlaşma yaptığını ve çocuklarının bir kaçını alıp kaçtığını belirterek, "IŞİD'in yaşadığımız bölgeye yaklaşmasına az kalmıştı. Kocam ile bir anlaşma yaptık. Kocam çocukların bir kısmını alıp kaçmamı istedi. O da diğer çocuklarla gelecekti. Şimdiye kadar onlardan bir haber alamıyorum. Yavrularımı çok merak ediyorum" dedi.

Kamuran Selim Nemet de saldırı nedeniyle dağ taş demeden günlerce yürüdüğünü, kendisinin kaçabildiğini ancak Irak'ta kalan ailesini merak ettiğini söyledi.

Nemet, IŞİD'in zulmünden kaçan insanların bir kısmının Şengal dağına gittiğini ve bu insanların gıda ihtiyaçlarının olduğunu dile getirdi.

Yanlarına hiçbir şey almadan kaçtıklarını aktaran Şirin Kasım da, "Yanımda 85 yaşında ve sakat bir kadın vardı. Yürüyemiyordu. Tek çarem onu sırtıma alıp kaçmaktı. Şu an sağlığımız yerinde, fakat orada kalan insanların durumunu merak ediyorum" şeklinde konuştu.

 

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler