YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Yeşil altın' yüzleri güldürüyor
'Yeşil altın' yüzleri güldürüyor
17 Ekim 2012 11:52
Siirtliler tarafından ''yeşil altın'' olarak adlandırılan fıstık, rekoltenin bu yıl iyi olması nedeniyle üreticinin yüzünü güldürüyor.

Siirt'teki fıstık üreticisinin yüzü, fıstık rekoltesinden dolayı gülüyor. Bu yıl kış mevsiminin yağışlı geçmesi ve modern tarımın uygulanmasından dolayı fıstık rekoltesi bir önceki yıla göre 5 bin ton arttı. Siirt'te bu işle uğraşan 6 bin 683 fıstık üreticisi, burada dikili bulunan 10 milyon fıstık ağacından bu yıl 34 bin ton ürün aldı.

Siirt Fıstık Üreticileri Birliği Başkanı Şuayip Aslan, bu yıl rekoltenin yeşil fıstıkta 24 bin 500, kavlak fıstıkta ise 9 bin 500 ton olduğunu belirtti.

Fıstığın tüketiciye nasıl ulaştığı hakkında da bilgi veren Aslan ''Fıstığı ağaçlarından topladıktan sonra dallarından ayıklayıp torbalara doldurup, fıstık işleme atölyelerine gönderiyoruz. Bu atölyelerde yeşil kabukları sıyrıldıktan sonra kavurma bölümüne gönderiliyor. Daha sonra ana çıtlak yani daha dalında iken sert kabuğu çıtlayanların ayrılmasından sonra paketlenip tüketiciye sunuluyor. Siirt fıstığının bir özelliği de önemli bir bölümünün ana çıtlak olmasıdır. Ana çıtlak fıstıklar daha kaliteli oluyor ve daha yüksek fiyatla alıcı buluyor. Kırsal Kalkınma Programı kapsamında ilimizde bir çok işleme tesisi kuruldu. Bunlar tam kapasite çalışıyorlar'' dedi.

Hasadın yüzde 90'lık bölümünün tamamlandığını belirten Aslan, ürünlerin daha iyi pazarlanması için bir borsaya ihtiyaç duyduklarını ifade etti. aa

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler