YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yayladan dönen göçerler kışa hazır
Yayladan dönen göçerler kışa hazır
26 Kasım 2014 15:46
Yaz aylarını geçirdikleri Hakkari'nin yaylalarından dönen göçerler, Batman'ın Demirbilek köyünde kurdukları çadırlarda kışı geçirecek. Yaz aylarında daha serin olduğu için yaylalara giden göçerler, kış aylarını ise daha sıcak olan bölgelerde geçiriyor.

Batman'da yaşayan göçerler de yaz aylarını geçirdikleri Hakkari'nin yaylalarında dönerek, Demirbilek köyünde kurdukları çadırlarda kışı geçirecek. Göçerlerden Sait Kaptan, AA muhabirine, her yıl yayla dönüşünde Demirbilek köyünde kışı geçirdiklerini belirterek, kış hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

Yazı Hakkari'de kışı ise Batman'da geçirdiklerini belirten Kaptan, "Köyde 5 ay kalacağız. Bu yıl 6'sı ev ve 34'ü hayvanların barınağı, depo ve samanlık olarak kullanılmak üzere 40 çadır kurduk" dedi.

Kaptan, göçebeliğin dedelerinden kalma olduğunu, kendilerinin de bunu sürdürdüklerini anlatarak, çocuklarının da böyle devam edeceğini kaydetti. Göçebe hayatında çok sıkıntı çektiklerini dile getiren Kaptan, şöyle konuştu:

"Yazları Zozan dediğimiz bölgelere Hakkari'ye gidiyoruz. Sonbaharda da daha sıcak bölgelere geliyoruz. Tabii ki bunları yaparken çok sıkıntı çekiyoruz. Çünkü yolculuğumuz 2,5 ay kadar sürüyor. 4-5 bin küçükbaş hayvanımız var. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. Bundan sonra hayvanların doğum zamanıdır. Hayvanlara yine bakmak zorundayız."

Kalıcı bir yerleri olmadığı için çocuklarını okula gönderemediklerini dile getiren Kaptan, bu durumdan rahatsız olduklarını, fakat ellerinden de birşey gelmediğini belirtti.

"Zorluklara rağmen ben bu hayatı çok seviyorum"

Bedriye Soğunç ise hayatının yaylalarda dağ dağ ova ova gezerek geçtiğini, bütün zorluklara rağmen hayatından memnun olduğunu anlattı. Yaylada doğduğunu ve çocuklarını da yaylada dünyaya getirdiğini ifade eden Soğunç, şöyle devam etti:

"58 yaşındayım. 8 çocuk ve 9 torun sahibiyim. İlerlemiş yaşıma rağmen hala dincim. Çadırdaki işlerin yanı sıra hayvanlara da bakıyorum. Hayatımız zor. Fakat bütün zorluklara rağmen bu hayatı çok seviyorum. Yaylalar çok güzel. Yaylaların havası, otları güzel. Bu işin zorluğu çok. Koyunları sağıyoruz, sütünden yoğurt ve peynir yapıyoruz. Çobanlık yapıyoruz."

 

AA
.

YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler