YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne dev açılış
Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in yaptırdığı toplu duayla hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnşallah 31 Ağustos gecesine kadar köprüden geçiş ücretsiz olacak" dedi.
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne dev açılış
26 Ağustos 2016 / 17:00 Güncelleme: 26 Ağustos 2016 / 19:17

Birçok özelliği bakımından Türkiye ve dünya mühendislik tarihi için büyük bir kilometre taşı olma niteliğindeki köprü ile otoyolun açılışı dolayısıyla Sarıyer Garipçe'de vatandaşların da katılımıyla tören düzenlendi.

Sarıyer Garipçe'de düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, helikopterle geldi. Vatandaşların sevgi gösterileri arasında kürsüye gelen Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış öncesinde köprüye adı verilen Yavuz Sultan Selim Han'ın türbesini ziyaret etti ve tören alanına helikopterle geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yanı sıra TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili de katılıdı.

Tören, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim okunmasıyla devam etti.

Açılış töreninde kürsüye ilk olarak Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan geldi. Ardından Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir konuşma yaptı.

İşte Başbakan Yıldırım'ın konuşmasından satış başları:

-  Bugün İstanbul için büyük bir gün, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Zaferi'nin yıldönümü, Sultan Alparslan'ın ruhu şaadolsun. Sultan Fatih Mehmet Ağa'nın ruhu şaadolsun. 15 Temmuz'da Türkiye'nin geleceği için demokrasinin yaşaması için hayatlarını veren şehitlerin ruhu şaadolsun. Gazilerimize Allah şifalar versin.

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü yarın hizmete girecek. Köprünün özelliği şu; şimdi Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden geçen bütün kamyonlar, otobüsler, tırlar artık yarından sonra şehir içine giremeyecek.

- Ey ay yıldızlı bayrak dalgalandığın yerde ne korku ve keder gölgende bana da bir yer ver. Sabah olmasın gün doğmasın ne çıkar Türkiye'ye ay yıldızın ışığı yeter.

-Böyle inanmış bir millet olduğu müddetçe biz hiçbir zorluğa pabuç bırakmayız, her türlü zorluğun üstesinden geliriz, kim ne yapmaya çalışırsa çalışsın medeniyet yolculuğunda ilerlemeye devam edeceğiz.

-Vatandaşlarımızın geleceği için, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için canımızla kanımızla mücadelemize devam edeceğiz. Bu ülkeyi ne bölücülere ne de darbecilere asla teslim etmeyeceğiz.

Eski Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından satış başları:

- Bir millet ülkesinin gönül coğrafyasının kaderini yüreğinde bileğinde tutarak bir zafer kazandı. İstanbul her şeye layıktır. İstanbul'un her şeyin en iyisine layıktır. 26 Ağustos bir tarihi yıl olarak, dünyanın en uzun ve en donanımlı köprüsünün açılış günü olarak anılacak.

- Bugün bayramımıza gölge düşürmek isteyip dün dahi Cizre'de katliam yapanlara bu bayrak birdir, bu millet ebediyen özgürdür, özgür kalacak.

İstanbul'un her şeye layık olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "İstanbullu hizmetin en güzeline layıktır. İleride yıllarca 2 köprü birden hatırlanacak... Boğaziçi Köprüsünde şehit düşen aziz kardeşlerimizin hatırasıyla 15 Temmuz, 26 Ağustos bir tarihi gün olarak Malazgirt'in yıl dönümü olarak, büyük İstiklal Savaşımızın yıl dönümü olarak, bir de bu dünyanın en uzun ve özellikleri itibarıyla teknolojik bakımdan en donanımlı köprüsünün açılış günü olarak asırlarca anılacak." diye konuştu.

Davutoğlu, açılış töreninde Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Ortadoğu'dan liderlerin bulunduğunu hatırlatarak, bu liderlerle sohbetlerinde Asya'yı Avrupa'ya bağladıklarını söylediklerini aktardı.

Bugün bir bayram günü yaşandığını dile getiren Davutoğlu, bu bayrama gölge düşürmek isteyenlere inat, hep "Bu millet birdir, bu millet bütündür, bu vatan birdir, bu bayrak azizdir, bu ezan mukaddestir ve bu ülke ebediyen özgürdür, özgür kalacak" diyeceklerini kaydetti.

TBMM Başkanı Kahraman: O kara gün atlatıldı

Başbakan Binali Yıldırım'dan sonra TBMM Başkanı İsmail Kahraman da bir konuşma yaptı.

Kahraman, "Türkiyemiz geliştikçe ve böyle eserlerle (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ilerledikçe önü kesilmek isteniyor. Çok yakın bir zamanda çok kara bir gün yaşadık ve 20 saat gibi kısa zamanda o kara gün atlatıldı ve inşallah öyle bir kara günler olmayacak." dedi.

Abdullah Gül: İsminin açıklanması onuna sahip olmuştum

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış töreninde konuşan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklama onuruna sahip olmuştum" dedi.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün açılış töreninde konuştu.

Gül, bundan 3 sene önce köprünün temellerini attıklarını hatırlatarak, "Bu köprünün isminin Yavuz Sultan Selim olduğunu açıklama onuruna sahip olmuştum. 3 sene içinde bu büyük mühendislik harikası, boğazın üçüncü incisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki İstanbul’da hayat artık çok daha kolaylaşacak. Bu köprü sadece İstanbullular'a değil, İstanbul’a gelen herkese hizmet edecek" diye konuştu.

Köprünün yapılmasında en büyük emeğin ve çabanın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın olduğunu ifade eden Gül, “Terör olayında Cizre’de kaybettiğimiz polislerimize Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

 

 

 // Mustafa
Bu memlekette köprü kuranı devirirler. Ancak RTE bunu bildiği için ilk önce tünel kazdırdı. Marmaray Darbeciler ve suikastçılarin kafasını karıştırdı. İlk önce köprü kurulsaydi daha erken devirme girişimi olurdu....
26 Ağustos 2016 17:12
YEREL Kategorisindeki Diğer Haberler